Linux profesionálně

Zdravím všechny na tomto forum.

Dovolím si zde položit stejnou otázku jako na abcforu, a to ne z důvodu, že bych chtěl spamovat na každém linux forum :slight_smile: (psal jsem zatím pouze na abclinux), ale z důvodu, že si myslím, že zde jsou ty nejpovolanější, kdo by mi mohl poradit.

COPY :

Zdravím,
chtěl bych se profesionálně zabývat linuxem. Co pro to musím udělat, nebo lépe řečeno, co mě čeká ? Orientuji se na bezpečnostní systémy a bezdrátové sítě, které zasahují i do tohoto systému. Systém se mi jeví jako zajímavý, a líbí se mi.Používám ho cca rok (ubuntu) jako bežný uživatel bfu. Dostal jsem několik nabídek, ale téměř s nulovými znalostmi jsem nereagoval.
např. co si mám laicky představit pod touto pozici :
http://www.najdipraci.cz/d_nabidky.php?ID=48210
Proto se ptám, co je potřeba ? a hlavně kde tyto znalosti získat ? Z literatury ? Kolega mi říkal, že se vše naučil z dokumentačního projektu, ale nevím nevím… Ze školení ? moc jsme jich nenašel … Ze školy ? Kamarád dělá vysokou školu (je u konce) a linux umí nainstalovat to je všechno…
Budu vděčný za rady,zkušenosti,aj…

FEDORA FORUM :
Zde se ptám hlavně z důvodu, že se rozhoduji mezi distribucemi Debian a RedHat.Vím, že je to z hlediska linuxu jedno, ale přeci je lepší,když se něco dělá, aby se to dělalo pořádně.
Já osobně jsem nejvíce slyšel o Debianu na serverech, ale RedHat pořádá certifikace, a hlavně je to firma.Přemýšlím o nákupu Red hat enterprise linux desktop. Je to vhodná volba či jsem na špatné cestě.

PS: Na řadu otázek mi bylo odpovězeno na abclinuxu spíše bych rád slyšel osobní názory či praxi.

Všem předem moc děkuji.Hlavně za čas !!

Nečetl jsem reakce na Abclinuxu, takže se předem omlouvám za duplicity. Nejlepší cestu bych viděl v literatuře a praktickém zkoušení metodou pokus omyl (samo nanečisto, ne na produkčním serveru ;-)). Školení sice jsou pěkná věc, ale takové Red Hat školení není zrovna nejlevnější.

Tady ti asi nečekaně poradím Red Hat, na takové testování, hraní ti bude stačit CentOS (proti nákupu RHEL tě ovšem v žádném případě neodrazuji, naopak). Samozřejmě ti ale Debian bude bližší, když používáš Ubuntu. Ale samotné distribuce si jsou více méně podobné.

Vlastním knížku Mistrovství v Red Hat a Fedora Linux http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/linux/mistrovstvi-v-redhat-a-fedora-linux-pro-verze-fedora-core-2-az-5-a-redhat-3-a-4/ a můžu vřele doporučit, je sice postaršího data, ale pro začátek. Dále jsem někde stáhnul Fedora 10 and Red Hat Enterprise Linux z roku 2009. To ovšem budeš muset pohledat, odkazovat tady nebudu, to by mě asi Covex hnal. Je kvalitní, je to fakt bichle a je tam vše možné - ovšem anglicky - to ti ale nesmí vadit :wink:

Prostě stáhnout, nainstalovat a hrát si. Spoustu postupů najdeš v dokumentacích k určitým distribucím a podobně (pro Fedoru zde - bude podobné s Red Hatem http://docs.fedoraproject.org/cs-CZ/index.html . Internet je doslova studnice. Ale musí ti to projít rukama, takže prakticky zkoušet.

Souhlasim s vain. Jenom bych dodal, ze asi nejlepsi je mit vlastni server s verejnou IP a tam si vsechno vyzkouset (apache, monitoring, ssh, iptables …). Druha vec je, ze na podobnou pozici te stejne asi nevezmou bez praxe. Takze dalsi vec je najit si praci kde hledaji Linux juniora = neco o linuxu zna bavi ho to, ale nikdo neocekava, ze vsechno vi vsude byl aspon 3x atp…

Co se tyka te skoly tak hodne zalezi na programu co maji. Napr. muni v Brne ma dobry obor pro Operacni systemy a Linux.

to vain :

Poptával jsem RedHat (chtěl jsem koupit), a byl mi od prodejce také doporučen CentOS - celkem mě to zarazilo, ale velice potěšilo, že jim nejde o 100% prodej, ale poradí.
Na notebook dam Fedoru, a na “server PC” centOS .Nějaký ten pátek jsem používal Fedoru, tak zas až tak nové to nebude.I jsem pár měsícu měl na notebooku centos, ale jak jsem se plácal mezi distribucemi vadilo mi, že tam není všechno nové.Dnes naopak ocením funkční stabilní stroj.
Na testy nějaké železo najdu.

Uvidíme, jak Fedora zkousne LENOVO THINKPAD SL510 2847-CXG .Ikdyž možná se vrhnu na CentOS o nove Gnome ve Fedora 15 moc nestojim ikdyz casu dost.

Pokud se chces Linuxu a bezpecnosti venovat profesionalne, je nejlepsi se nechat zamestnat u firmy, ktera se tim zabyva (idealne napr. Red Hat v Brne, v Praze je firem taky dost, nevim zda u nas nejaka firma prodava Ubuntu s podporou). Tam budes nejdrive v zakladech proskoleny, pak zacnes s pracemi napr. na podpore (helpdesk) a postupem casu se muzes presunout do jinych oblasti, ktere te zajimaji. Stat se odbornikem v jakemkoli oboru je nejmene na 2 roky kazdodenni prace. Vysoka skola cloveka nema pripravit na konkretni ukol, ale ma ho naucit analyticky z systemacky myslet (tedy aspon ty technicke), takze nelze ocekavat, ze opusti skolu jako odbornik na Linux, pokud se tomu nebude sam venovat a napr. semestralni prace delat na Linuxu. Stat se sam doma adminem se da, ale musel by ses ty dva roky zivit necim jinym a stejne ti budou chybet prilezitosti - pokud napr. nebudes mit moznost se ucastnit spravy nejake komunitni site jako CZFree. Mimochodem - nejlepsi a nejrychlejsi uceni je kdyz mas nejakeho mentora.

Jak si spravne rekl, vyber si jednu distribuci a te se venuj. Preletani mezi ruznymi platformami je vicemene mrhani casu. Fedora/CentOS/RHEL jsou dobra skupina opravdu pro profesionaly zamestnance. Debian je vyborny pro “freelancera” - tedy zivnostnika, ktery v tomto oboru uz nabral dostatek zkusenosti. Priznam se, ze by me celkem zajimalo jak si v tomto stoji Ubuntu, ale prijde mi, ze je stale chapana spis jako desktopova distribuce. Nenarazil jsem na zadnou ceskou firmu, ktera by shanela speciale admina pro Ubuntu server.

to covex:

Momentálně mám možnost rok (minimálně půl) se 100% linux věnovat, tak chci této příležitosti maximálně využít jelikož pochybuju, že se bude opakovat.Proto mě zajímalo, co se nejvíce používá, když mám tu možnost, abych neztrácel čas s něčím, co se používá minimálně.Začnu se věnovat Fedora/CentOS/RHEL. Fedoru jsem používal, tak to nebude takový skok.Taky si nemyslím, že by někdo potřeboval ubuntu admina na server. Momentalne budu mit moznost konfigurovat ALIX s CentOS takze taky dobra zkusenost.Co me bude brzdit bude anglictina.Samozrejme technickou zvladnu (jako widlacky admin jsem ji potreboval).
Vzdycky jsem si myslel, ze vice literatury (aspon pro zacatek) je pro Debian

Mnozstvi dokumentace na netu pro debian je skutecne velke - ale ja osobne to obcas povazuji za nevyhodu, protoze je ji prilis, az bych rekl, ze je obcas obludna. Clovek uz se v debianu musi trochu orientovat, aby si s ni poradil.

V dokumentaci ohledne debianu jsem se trochu ztracel. Je nejaka dokumentace zamerena na Fedoru/CentOS v CZ ?Co jsem googlil,tak jsem nic nenasel (krome co uvadi vain)
Zkusim si pujcit, co doporucuje vain, ale podle data je docela stara (jak sam i uvadi).
Podle hodnoceni bude asi stezejni LDP4.

RedHat má super dokumentaci http://docs.redhat.com/docs/en-US/index.html a s technickou angličtinou se to dá přelouskat (samozřejmě stejná dokumentace platí pro Centos), stejně tak výše zmíněná dokumentace pro Fedoru… Do češtiny překlad bohužel není (nebo o něm nevím).
Začít s LDP, tak aby ses naučil ty nejvíc nejzákladnější základy, je ideál. Já začínal stejně a ještě teď, když nemám do čeho píchnout a nudím se, tak si v tom listuju. Jakmile budeš trošku zvládat základy systému, je dobrý pokračovat přes nějaký web, mail a db servery a pak kam Tě vítr zavane…

Covex: sááfra, RedHat v Brně je můj tajný cíl, pracuju usilovně na tom, že tam jednou zamířím :slight_smile:

podle mého názoru, knihy nejsou spatné, je to nedílná součást vzdělávání se v oboru. Ta knížka od cpresu je dobrá. Jen já, když jsem začínal, tak jsem byl v těch knihách trošku ztracený a někdy jsem se celkem zasekl, nad tím,že úplně nechápu o co jde… Tak pokud to myslíš, vážně a chceš se naučit věci, tak si zajdi na nějaké školení. Ale vybírej dobře ,ať to není jak přednáška na vysoké škole, kde se nic nenaučíš. Za mě můžu doporučit http://www.skoleni-ict.cz/podkategorie/Linux-Linux.aspx. Jako jo, kniha stojí cca 900, školení je dražší. Ale mně to dost pomohlo, hlavně v začátcích. Naučil jsem se tam fakt mílovými kroky.