linux a viry

Mam dalsi dotaz ke kteremu jsem toho na netu moc nenasel… Rika se ze na linux(ruzne distribuce) nejsou viry. Ptam se proc?:slight_smile: Je to tim ze se programatorum nechce? Nebo je to tak tezke? Taky by me zajimalo jestli by byly “fixovane” na kernel->linux je jen jeden->virus by tak mohl pusobit v jakekoliv distribuci… a nebo jestli kdyby byl pro Fedoru tak by proste nemohl existovat v SUSE. Jinak nemusite mi propominat jak je linux zabezpeceny:)

Ja myslim, ze o teto problematice se pise diskutuje celkem dost. Hlavni vyhoda Linuxu je podle me velmi heterogenni (rozmanite) prostredi. Krom toho, ze kazdy z nas ma jine baliky, jinou konfiguraci, jiny kernel, jinak pripojene disky existuji jeste jine distribuce, ktere to maji jeste uplne jinak, nebo mate dokoce zcela jinou architekturu pocitace (PPC napr.) atd. Jeden vir pro Linux se tak pise tezko. I kdyz jde to.

Zakladni slabinou kazdeho OS je uzivatel, ktery v dobre vire spusti i to co system nespusti sam. Na windows vetsina lidi stale pracuje s pravy admina. Neni se co divit vzhledem k tomu ze viceuzivatelske verze win jsou drazsi nez Home XP. Pokud uzivatel spusti cokoli neznameho s pravy k ovladani celeho OS je to zasadni chyba.

Za jeden z nekjratsi Linuxovych virus muzete povazovat i toto:

:(){ :|:&};:

Pokud to zkopirujete do terminalu a pustite - at uz nevedomky nebo ze zvedavosti, muzete si s velkou pravdepodobnosti chystat prst na resetu - pocitaci se nic nestane jen se zcela zahlti. Prave jste tak obhatili rady lidi napadenych timto neskodnym virem.:slight_smile:

Dalsi diskutovane aspekty: rychlost a dostupnost aktualizaci (kdo ma upiratene windows casto uz nema ani aktualizace ze), zkusenost uzivatelske zakladny (prepoklada se ze uzivatele Linuxu jsou uvedomelejsi cast populace), male rozsireni Linuxu (este by to kousek chtelo ale nemusi byt Linux vsude - i to prispeje k rozmanitosti prostredi a znesnadni praci zaskodnikum)…

Aha no na rozmanitost mame zcela opacny nazor… nedivim se linux lidi nechcou. Misto aby jednotlivy vydavatele tahli za jedno lano tak kazdy ma svuj pisecek->nekompatibilita. Vyhoda je zase proi tem virum… Ja jsem se vsude docital ze na linux nejsou a nebo jen malo. To s pravy admina samozrejme chapu… Slo mi jen o ten skodlivy kod a jeho schopnost existence v ruznych systemech. To mi pripomina dalsi otazku:) Netyka se viru ale kodu pro ruzne OS:)
Mam zdrojak->kompilace->vznik assembleru(instrukce kterym rozumi CPU)->spusteni programu ve windows.
Tento program v linuxu nespustim pritom cely proces by mel byt stejny instukcni sada je stejna…

Je jasne ze linux i win jsou jine systemy ale co presne zapricini to nevykonani programu?Asi bych si mel precist neco o OS a nebo se porad neptat:)

jestli si chceš číst o linuxu a virech/bezpečnosti a nevadí ti angličtina: http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=45261 je zde spouuuuusta zajímavých odkazů

To posledni plati obecne. :slight_smile:

Problem je v tom, ze dnes uz davno nikdo nepise aplikace jaksi zgruntu - kdyby si mel kazdy psat software i s ovladacem k tiskarne byly bysme v dobe DOSu (DOS = Disk Input Output system - to byl vlastne jen ovladac disku!). Takze v tom asembleru jsou zakompilovana volani systemovych funkci, ktere delaji obecne veci s HW. A ta systemova volani se zpracovavaji bud v kernelu, nebo v Linuxu v glibc. Takze kdyz chces zapsat na disk, nenapises si vlastni IDE driver se zapisy jednotlivych bajtu na prislusne porty i s IDE prikazy, ale proste zavolas funkci zapis_data(“blablabal”,cesta,jmeno,delka,janevimco). A protoze kazdy OS to ma vyresene jinak nemuze program z Windows bezet na Linuxu a obracene. Vyzaduje to tzv. portaci, coz je zjednodusene

if windows then
  bill_zapisuje_data(disk,cesta,jmeno,pole)
elseif tucnak then
  tucka_to_umi_taky(cesta,jmeno,pole)
end

PS: mel by sis dat ve skole nebo nekde nejake hodiny programovani nebo tak neco.:slight_smile: