libreoffice do češtiny - f23

Ahoj, prosím o radu. Nedaří se mi nacpat český jazyk do libreoffice. V tools mám vše nastaveno na češtinu, ale furt mám menu v Aj. Chtěl bych tam mít i slovník. Moc děkuji za rady. Je to moje první zkušenost s Fedorou přecházím z ubuntu, ale jsem lajk.

Ve vlastnostech je nastavena jen Aj (jako by tam byl balík jen pro ni) u políčka z Aj je takový malý znak abc a fajfka. Tak jsem zkoušel instalovat balík čj pro libreoffice, ale pořád to píše, že instalace selhala.

Jak instaluješ ten balík pro češtinu a co konkrétně ti to píše?

Stáhnu balíky z http://cs.libreoffice.org/download/ a rozklikávám až se dostanu k nějakým balíčkům .rpm myslím na ty kliknu a otevře se jakési instalační menu s modrým nápisem instalovat. Když na to kliknu zadám heslo, tak na liště jako proběhne instalace, ale napíše to, že instalace balíku “jeho název” selhala. Dělá to u všech balíků co tam jsou. A verzi mám správnou.

Proč jednoduše, když to jde složitě. Přímo v repositářích máš libreoffice-langpack-cs respektive autocorr-cs.

Jé super moc díky. A to tedy zadám do terminálu? Prosím pošleš mi ten příkaz? Potřebuju kontrolu pravopisu a české menu.


sudo dnf install libreoffice-langpack-cs autocorr-cs

Děkuji mnohokrát… Stydím se za své banální otázky… :S Poté co jsem projel fórum, když jsem hledal odpověď, tak mi došla pointa… postavy a výrazu tvého profilového obrázku.

S fedorou jsem začal včera, protože poslední roky všechny Buntu distribuce přinášejí stále nové a nové problémy. Jednou nejde ovládání jasu, pak nejde wifi karta, po chvíli wifi vypadává (ačkoliv se vše tváří, že je připojeno), támhle se sekne celej komp když označuješ myší text v libre-wordu. No prostě … dost. Zašel jsem na Linux.cz a tam jsem druhou v pořadí viděl fedoru. Instalace proběhla úspěšně. Pamatuje si dokonce i nastavení jasu po startu.
Akorát mě nutí používat strašidelně dlouhé heslo. Jo a taky se mi prodloužila výdrž baterie. Díky moc (tu) Dal bych ti + kdyby to tu šlo. Pěkný večer.

Pokud si člověk nastaví češtinu, tak mu to poskytne jen tu lokalizaci, která už je obsažená v základní instalaci. To se bohužel lokalizace LO a pár dalších balíků netýká. Lepší než instalovat jednotlivé balíky je toto:

Nainstalovat plugin langpacks, pokud už není nainstalovaný

sudo dnf install dnf-langpacks

Doinstalovat chybějící balíky s českou lokalizací

sudo dnf langinstall cs

Už nějakou dobu tlačím na to, aby to řešil nějaký automatický mechanismus. Bohužel to není tak jednoduché. Během instalace nemá uživatel často připojení a pokud až po instalaci, tak kdy a jakým způsobem…

To jsou celkem zajímavé informace. Už jsem to tam vrazil. Díky