Lenovo y510p - instalace F19

Zdravím všechny, a prosím o pomoc…
Instaluji na nové lenovo y510p fedoru 19 a mám problém s grafikou při instalaci.
Pokud povolím UEFI, výběr instalace je v textovém režimu, po výběru instalace fedora 19 se objeví hláška secure boot not enablet, pak je obrazovka celá černá, po chvíli, když se podívám hodně z blízka, vidím zcela slabě volbu země. Je to jakobych úplně ztmavil displej. Zadání příkazu noapic do řádky zavaděče nepomohlo. Ale když pak stisknu vypínací tlačítko, objeví se klasická řádka, terminate atd…

Pokud zakážu UEFI, výběr instalace je v grafice, po výběru instalace fedora 19 je obrazovka bílá, pak celá černá. Když se podívám hodně z blízka, vidím zcela slabě volbu země. Je to jakobych úplně ztmavil displej. Zadání příkazu noapic do řádky zavaděče nepomohlo. Ale když pak stisknu vypínací tlačítko, objeví se klasická řádka.

Poradí někdo, co dát do startovací řádky, aby mi šel obraz…
Díky

Nemas tam nahodou dualni grafiku? Zakazat jednu v biosu?

Ahoj, jo to jsem zapomněl poznamenat, lenovo “vylepšilo bios”, takže už nelze zakázat grafiku.
Ještě v noci jsem se s tím hrál, nakonec se mi po cca 10 pokusech podařilo spustit instalaci v nouzovém grafickém modu. V nabídce jsem vybral nouzový grafický mod, pak esc, objeví se příkazová řádka, tam jsem zadal “linux acpi=off xdriver=vesa” a pak enter. Chvilku to šrotilo, nakonec grafika šla.
Ale stejně, raduju se předčasně, budu muset řešit přepínání grafických karet, nejde síťovka, a selinux hlásí v kernelu a biosu nějaké chyby,
Takže jak bude chvilka, budu muset postupně všechen HW zprovoznit. A to bude časovka…

Neskúsil si cvične nabootovať aj inú distribúciu (ubuntu/mint, debian, openSuse …), či sa problémy vyskytujú aj tam.

Zdravím, díky za podnět. Jinou distribuci jsem nezkoušel. Instalace v nouzovém grafickém modu proběhla. Vzal jsem znovu instalační dvd, nastavil jsem v biosu uefi boot zkusil znovu spusti instalaci s uefi. a světe div se, instalace proběhla ok. Sice to při bootu zahlásí “secure boot not enablet”, ale to je jen info hláška. :slight_smile: Provedl jsem aktualizaci a další zázrak, rozjela se síťovka, jede i bluetooth, zvuk, wifi, spešl klávesy. Takže žádná tragédie se nekoná, až na grafiku vše už funkční.
Občas selinux vydá hlášku, že je chyba v kernelu, a je vadný bios. Ale myslím, že to bude souviset s tou grafikou.
Takže ještě zvládnout to bumblebee, a mám po starostech.
Zlatá fedora, zatím mne nezklamala…:slight_smile: