Lenovo IdeaPad L340 15IRH Gaming - mikrofon

Dobrý den,
prosím o radu - zdá se, že tento typ Lenova nemá podporu ve Fedoře. Kromě potíží s HDMI, který mi až tak nevadí, mě nefunguje vestavěný mikrofon, což není ideální pro video přenosy. (Na tom samém stroji ve W10 funguje…)
Dá se s tím něco dělat? Děkuji.

Detekuje to nějaké vstupní zařízení v nastavení zvuku nebo to mikrofon vůbec nevidí?

Jinak HDMI nefunguje asi kvůli tomu, že je připojené na grafické kartě Nvidia a systém běží primárně na integrované Intel kartě a nedokáže to přesměrovat. Přepnutí na běh jen na grafice Nvidia by asi pomohlo, ale zase by tím utrpěla výdrž na baterii.

Vůbec to mikrofon nevidí… není tam žádné vstupní zařízení.

Dobrý den,
uběhl nějaký čas, čekal jsem na vydání F33, nicméně ani na F33 mikrofon stále není vůbec vidět a nejde použít. Rád bych poprosil o radu, jak postupovat, případně kam se ozvat. Připomínám, že na stejném stroji ve W10 mikrofon běží bez problémů.
Moc děkuji.

No, bylo potřeba vědět, co konkrétně tam je za zvukovou kartu. To by mělo být vidět ve výpisu příkazu lspci. Podle toho, co jsem na Internetu tak našel, tak by tam měla být nějaká od Realteku. Ti nejsou zrovna známí dobrými ovladači pro Linux, takže můj tip od boku je, že ovladač k té grafické kartě prostě mikrofon neumí, ale těžko říct, dokud nebudeme vědět, jaká karta to přesně je.

Připojuji výpis a děkuji.

00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Cannon Lake PCH cAVS (rev 10) (prog-if 80)
Subsystem: Lenovo Device 3815
Flags: bus master, fast devsel, latency 32, IRQ 144
Memory at a4718000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Memory at a4400000 (64-bit, non-prefetchable) [size=1M]
Capabilities: [50] Power Management version 3
Capabilities: [80] Vendor Specific Information: Len=14 <?>
Capabilities: [60] MSI: Enable+ Count=1/1 Maskable- 64bit+
Kernel driver in use: snd_hda_intel
Kernel modules: snd_hda_intel, snd_soc_skl, snd_sof_pci

01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation Device 10fa (rev a1)
Subsystem: Lenovo Device 3a2e
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 17
Memory at a4000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Capabilities: [60] Power Management version 3
Capabilities: [68] MSI: Enable- Count=1/1 Maskable- 64bit+
Capabilities: [78] Express Endpoint, MSI 00
Capabilities: [100] Advanced Error Reporting
Kernel driver in use: snd_hda_intel
Kernel modules: snd_hda_intel

To vypadá na problém, který přišel s kernelem 5.4 a zdá se, že se týká všech distribucí. Na této stránce jsou nějaká navržená řešení, která lidem fungovala. Tak bych to vyzkoušel, jestli to pomůže.

Děkuji za nasměrování. Bohužel ani jedno ze zde navržených řešení u mě nefunguje. Jeden postup sice zaručí aktivaci a funkčnost mikrofonu, ale zase zmízí zařízení na přehrávání :slight_smile: :slight_smile: Zkusím se ale odrazit tam a hledat další možná řešení.

Díky

Pak existuje ještě jedno řešení, asi nejjednodušší. Pokud se to skutečně rozbilo s kernelem 5.4, tak si prostě nainstalovat nějaký z řady 5.3. V Koji jsou všechny starší kernely k dispozici. Stačí stáhnout balíčky v daném buildu a nainstalovat. Nebude s tím problém, protože kernel nemá žádné závislosti mimo tu svoji skupinu balíčků. Fedora 33 by s tím taky měla fungovat bez problémů. Minimálně jako dočasné řešení, než se ta chyba vyřeší, to stojí za zvážení. Vždycky se dá vrátit k aktuálnímu kernelu, kdyby něco nefungovalo.