kopyto si koupilo linux

dneska sem si koupil linux suse 10.1 a gpan tet 2.5.4., jestli to čtu dobře, je to hrozně naškrábaný. Linux mám v ruce poprví v ruce a nemůžu to nainstalovat. Pro upřesnění, co se počítačů týče, jsem hrozný kopyto, takže neumim ani rozdělit hard disk ( prý to mám udělat pomocí toho druhého programu )
Jestli by se tu našel někdo, kdo by mě tu trpělivost vysvětlit mi to jako malému dítěti, tak prosim napište, klidně na mejl

Především - co je ten druhý program to netuším :-)) Proto to budu ignorovat…

Za druhé, toto fórum je především pro Linuxovou distribuci Fedora Core a instalace těchto dvou systémů se bude trošičku lišit proto doporučuji třeba www.suseportal.cz

Ale pro radu potřebujeme vědět víc informací - co to znamená “nemůžu to nainstalovat”? Plánujete dual-boot s Windows nebo bude mít Linux celý disk? Umíte bootovat z DVD/CD? Objevují se nějaké chyby nebo se nedostanete ani k začátku instalace?

To druhe bude gparted! :slight_smile: Ano to je program ktery umi prerozdelovat prostor na disku. Pokud si ovsem verite tak jak pisete, rozhodne bych to byt vami nedelal. Vrazte do pocitace druhy disk (kupte za par stovek v bazaru, pokud zadny nemate) a nainstalujte to na nej. Usetrite si hromadu starosti. (A nam taky.:slight_smile: