Kontrolní součet

Vážení přátelé,
stáhl jsem z ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/17/Fedora/x86_64/iso/
dané iso, spustil K3B, kde se md5sum provede sám, ale nesouhlasil s
ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/17/Fedora/x86_64/iso/Fedora-17-x86_64-CHECKSUM
Stáhl jsem ho znova, kontrolní součet byl sice stejný, ale pořád se neshodoval s tím deklarovaným. Ne, že by mě bylo úplně líto iso vypálit, ale nerad bych se dočkal zkažené instalace do compu (to už jsem zažil) - stojí to přeci jen nějaký ten čas.
Dosud jedu na Mandrivě/Mageie, ale i na Ubuntu, nicméně je mi pořád nějak bližší systém rpm, tak chci zkusit pokořit Fedoru (Mandriva umírá, v Mageie mám problém se síťovým tiskem, v Ubuntu mi není po srsti sudo). A samozřejmě bych nerad začínal fiaskem.
Děkuji za radu
Pep Kadleček

Ahoj Pepo (tykáme si už od pradávné Mandriva Party),
není mi úplně jasné, co po nás chceš, protože v tvém příspěvku nevidím jedinou otázku. Nicméně zkusím hádat:

Že se neshoduje kontrolní součet může samozřejmě značit problém. Jestli to je problém fatální, ti takto nikdo neřekne, to budeš muset vyzkoušet.
Můžeš to zkusit stáhnout znovu a z jiného zdroje: http://fedoraproject.org/cs/get-fedora ale myslím, že vypálení bude asi rychlejší.

Pokud bys měl několik dní trpělivost, tak ti můžu poslat lisované DVD, kde je úplně všechno: obě architektury (32 a 64bit) a 5 různých prostředí (GNOME, KDE, Xfce, LXDE a Sugar), do kterých můžeš nabootovat a vyzkoušet si, které ti vyhovuje nejvíc. Myslím, že pár těchto DVD má v Praze i Miro Hrončok.

Nebo doporučuji rovnou vyzkoušet Fedoru 18. Ta už má dva měsíce zpoždění a je slušně odladěná a zrovna včera večer byla prohlášena za stabilní a vyjde příští týden. Nejnovětší verzi, která se použije i příští týden pro vydání, najdeš tady: https://dl.fedoraproject.org/pub/alt/stage/18-RC4/Live/
Za zhruba 2-3 týdny budeme mít v Praze release party, kde budou k dostání i nová lisovaná DVD s Fedorou 18.

Jinak máš pravdu. Mandriva je prakticky mrtvá a Mageia má dost problémů. Sice proklamují, že jsou pro běžné uživatele, ale když slyším, jakými problémy trpí, tak si říkám, že to by ve Fedoře neprošlo. BTW sudo máme ve Fedoře taky, ale můžeš normálně používat účet roota.

Díky velmi zdvořile, přesně tak byla otázka míněna. Dodnes jsem žil v tom, že CHECKSUM (md5sum, nazývejme to jak libo) je přesně na to, že se musí shodovat, ale asi je to kapánek složitější.
Na Tvém linku je jen Live-ka a to je při instalaci složitější, nejsem na to zvyklý, tedy počkám raději na tu 18-ku (nejspíš bude plnoletá :wink: Stejně už nemám čas na instalaci )

Otázka na závěr: jak je to s tím kontrolním součtem by mě ale fakt zajímalo - nemůže to být přeci tak, že by to nakonec fungovalo metodou pokus -omyl ?

Na tom odkazu nejsou jen LIVE obrazy, stačí jít “o patro” výš https://dl.fedoraproject.org/pub/alt/stage/18-RC4/

Kontrolní součet by měl sedět, doporučuji stahovat přes wget, ten mě nikdy ještě nezklamal, že by obraz stáhl špatně a kontrolní součet by potom neseděl.

# The image checksum(s) are generated with sha256sum.

md5sum != sha256sum

md5sum != sha256sum

Pochopil jsem správně, že md5sum je nástroj mandrivácký a tudíž ve Fedoře třeba použít sha256sum ?

A k tomu wget-u v konzoli (jako uživatel) napíšu wget a za tím link s *.iso,
např pro Fedora17/64bit
ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/17/Fedora/x86_64/iso/Fedora-17-x86_64-DVD.iso ?
A pro kontrolní součet zadám (až se dotáhne), opět do konzole sha256sum + jméno toho soubouru (iso) ?
To víte, máte co dělat sice se sedm let starým linuxákem, ale jináč ryzím BFU-čkem :wink:
Možná, že se oprávněně dočkám RTFM, není-liž pravda ?

sderr uhodil hřebíček na hlavičku. Já jsem si vůbec nevšiml, že to, co ti K3b vypočítalo, bylo md5sum. Jak píše md5sum != sha256sum. To není nic specifického pro Mandrivu nebo Fedoru. Prostě jsou to různé druhy kontrolních hashů, které se počítají jiným způsobem (přirovnal bych to ke stanovení rychlosti. Můžeme říct, že auto jede rychlostí 100 mil/h nebo 160 km/h. Rozdílná čísla, která ale popisují stejné auto jedoucí stejnou rychlostí). Fedora k ISO zveřejňuje sha256sum a K3b ve výchozím stavu vypočte md5sum. Jsou to rozdílné hashe popisující to samé.

Věřím tomu, že K3b dokáže vypočítat i sha256sum, ale asi se to musí někde nastavit. Jinak na to můžeš použít konzolový program, který se jmenuje, světe div se, sha256sum.

K tomu wgetu ano, tohle bude fungovat. Wget má samozřejmě spoustu přepínačů a dalších funkcí, pro základní stažení maximální rychlostí sítě a do aktuální složky skutečně stačí předat wget-u jediný parametr, a tím je “to co se má stáhnout”.

Stejně tak je to s sha256sum, jako parametr předat iso (případně s cestou k iso souboru, pokud nejsi v konzoli ve stejné složce) a on ti vyplivne součet, který jen porovnáš se součtem dodávaným Fedorou (měl by být do puntíku stejný).

A ano, RTFM ;-), příkaz man budiž tvým přítelem :wink: Určitě ti man wget nebo man sha256sum zodpoví případné další dotazy =)

Nepochopil jsem prapůvodně, že zápis “md5sum!=sha5sum” má znamenat “md5sum ≠ sha5sum” (možná se to v angličtině či IT tak běžně používá).

Jinak - v K3B jsem volbu - možnost, že by se dal měnit md5sum na sha5sum nenašel. Takže pozor na to. Nevylučuju, že to jde, ale v klikátkách jsem to neviděl(byť možná přehlédl).

Kontrolní součet sha5sum řekl, že stažné to mám správně, takže to vysmahnu na DVD s dám si cvičnou instalaci, až bude ofiko venku ta plnoletá 18-ka, už to půjde jak na drátkách :wink: Upgrady (i výměnou repo) si mi nikdy neosvědčily, většinou to končí zálohou - už jen třeba záložky browseru - (ost. data na samostatném oddílu), formátem a čistou instalací.
Děkuji, přátelé

Nevyplatí se ti počkat pár dní na final F18? Nebo aspoň nainstaluje posledni RC4 Fedory 18. A normálně si ji nech na pc nainstalovanou. Pomocí aktualizací přejdeš defacto na finál.
Jinak k těm kontrolním součtům to už neřeš. Používej sha256sum a basta :smiley:

Josef Kadleček napsal(a):

Kontrolní součet sha5sum řekl, že stažné to
mám správně, takže to vysmahnu na DVD s dám
si cvičnou instalaci, až bude ofiko venku ta
plnoletá 18-ka, už to půjde jak na drátkách
:wink: Upgrady (i výměnou repo) si mi nikdy
neosvědčily, většinou to končí zálohou -
už jen třeba záložky browseru - (ost. data na
samostatném oddílu), formátem a čistou
instalací.

Problém s tou cvičnou instalací je, že v F18 je úplně nový instalátor, který vypadá úplně jinak než v F17, takže to, co si nacvičíš v F17, příliš neuplatníš u F18. Nicméně pokud to budeš dělat, tak se potom poděl o zkušenosti. Docela by mě zajímalo srovnání starého a nového instalátoru od člověka, který je oba vidí poprvé v životě.

Nakonec jsem stáhl F18 a tudíž srovnání nemám. Řeším háfo potíží v různých topic-ích, tak mi držte palce. Rád bych u Fedory zůstal, ale , ale. No, když byla Mandriva v plném rozpuku, byl jsem poměrně spokojený. Když mi teď u F18 nejde blbý Kaffeine v spinu s KDE, tak jsem trošku rozpačitý.
Instalátor porovnat nemůžu, neb jsem nakonec F17 ani nezkoušel.
Obávám se ale, že když už člověk kapku tuší, oč jde, tedy mezi námi vlastně jen o rozdělení disku a oddílů, tak není moc co zkazit. Rozdělení disků a oddílů jsem bez jakýchkoli pomůcek či diskusí a konzultací dal na první dobrou, takže je to v naprostym cajku.

Nevím však, zda jsem to tak měl už před přechodem z Ubuntu na F18 (jde o to, že mám samostatný oddíl s názvem “/data”, kde mám kupodivu svá uživatelská data. Mám za to, že mi Fedora vyrobila na tomto oddílu mezi “/data” a skutečnými mými adresáři ještě navíc další adresář s názvem prvního zapsaného uživatele, v mém případě /joe.
Předchozí stav (nejspíš) vypadal původně na Ubuntu /data/Video, /data/Obrázky, /data/Dokumenty, /data/Hudba
Teď to je : /data/joe/Video, /data/joe/Obrázky, /data/joe/Dokumenty, /data/joe/Hudba

Je to možný, nebo mám, což samozřejmě naprosto vůbec nevylučuju, nějaké mlžné mámení ?

Pep

Velmi zalezi, jak si to vlastne vsechno nastavil. Dej sem aspon vypis prikazu mount.