Komunikace se záložními zdroji

Vážení přátelé!

Bezesporu většina z vás má problematiku UPS když ne zmáklou, tak alespoň nějak ochočenou. Informace jsou na českém netu dost kusé. A UPS Smart řady už vůbec nejsou něco primitivního, jak by našinec řekl. Pokud u firmy APC znáte nějakou wiki, sem s ní a mé další poťouchlé otázky jsou bezpředmětné (čmuchám ale druhým dnem bez valného úspěchu)

  1. Mám stařičkou APC Smart 1000 INET a nemám k ní originál sériový propojovací kabel (dostal jsem jí a USB ještě nemá). http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2011/9/jak-opravit-blikajici-upsku-po-vymene-baterky
    Je to opravdu kabel 940-0024C? Cena se pohybuje od 90-900Kč, což je zvláštní. To bych si ho snad radši zbastlil sám.
    1a. Jak budou vypadat úpravy konfiguráku /etc/apcupsd/apcupsd.conf při provozu přes sériový kabel a nikoli přes USB kabel? Čerpáno z článku https://www.hkfree.org/jak-zprovoznit-ups-na-linuxu-1045/comment-page-2/#comment-147891
    1b. Je opravdu tak snadné při správném kabelu navázat po sériovém portu komunikaci s UPSkou? http://www.linux.cz/noviny/2001-08/clanek07.html

  2. Pokud jsem správně pochopil, kalibrace se po výměně baterek provede stisknutím toho malinkého ťutíku (tužkou) zezadu? Zhasne ta LEDka, co vedle něj svítí, ale jinak beze změny. Já to kdysi při výměně baterek neprovedl. Asi byla tak dlouho vybitá, že tehdy šla do továrního defaultu.

  3. Po (asi) přetížení (laser.tiskárna) před týdnem se mi rozblikal pravý sloupec diod (stav aku), stejně jako je popsáno v článku výše. Při provozu na baterky teď ale nejde vypnout její zoufalé pípání, z čehož usuzuji, že se jí něco dost nelíbí (před incidentem to šlo). Všechny dvě aku po výměně (před rokem) ani kalibraci nechtěly, UPSka chodila dobře a mravně. Teď po incidentu s přetížením se vybíjí zhruba 10x rychleji. Baterky jsou Panasonic LC-RA 1212 PG1, neřekl bych, že je to nějaký shit a už vůbec na pokraji životnosti - no charakteristiku jsem nezjišťoval, člověk ani neví s čím jí porovnat.

  4. Nemůže-li být zakopaný pes v nafouklých/vyschlých elektrolytických kondenzátorech (to je tak to jediné co se na nich může časem znehodnotit, jako ostatně ve veškeré elektronice), viz tady: http://diit.cz/clanek/apc-smart-ups-oprava-servis-repase

Navrhl-li by někdo raděj dát UPSku do servisu, bude-li to mít uspokojivý výstup (měřicí protokoly, jakžtakž záruka). Máte se servisy dobrou zkušenost? To mě ovšem nenaučí, jak jí po sériovém portu zkrotit a jsme zas na začátku…

Děkuji velmi zdvořile
Pep

Kabel jsem kdysi zkousel zbastlit taky a nakonec jsem se nato vykaslal, protoze je to nejaky proprietarni bastl. S original kabelem ale funguji vetsinou opravdu velmi snatno (pri pouziti apcupsd). Kalibraci jsem nikdy nedelal, mozna na nejakych fakt starych UPS to byl potreba. Pokud pri chodu na baterky zoufale pipa pak je na pokraji proudovych moznosti. Vadna muze byt i jen jedna baterie - uz jsem videl ruzne zahadne rozbite baterky, minimalne zmer napeti kazde zvlast.

Uprimne pokud je tak stara kup novou. Usetris si spoustu starosti. Otazkou ovsem je co by clovek mel koupit. Na jednu stranu s APC nejsou v linuxu velke problemy, protoze maji vlastni apcupsd, ktery vetsinou funguje OK, na druhou stranu je to prave jejich proprietarnost, ktera neni nic moc. Mam este UPSky od Eatonu a s odstupem casu mohu rict ze to je zklamani. Webove rozhrani odumira (na tech chytrejsich), resetovani je nespolehlive, levnejsi zase jsou (byly) delane pro windows a dokud nemaji windows driver tak neustale resetuji USB… Takze kouknout na stranku NUT a najit “most compatible”.

Trošku jsem pokročil; vyndal ještě jednou baterky a ověřil:
-naprázdno 13,4 a 13,7V
-zatížené 1,8A (starým nešoupajícím šoupákem 6,4ohmů) jim klesá napětí až ke 12,2 a 12,5V, kde se klesání na pár minut obdivuhodně zastavuje
Mrtvá baterka se chová úplně jinak, aku jsou tedy cajk, problém budou mrtvé elektrolyty (jediné, co se na elektronice mění, odchází do věčných lovišť - v této, a podobných případech - typicky malé svářovací invertory - umí zničit i výstupní spínací tranzistory - nejdražší, co v těchto přístrojích vůbec je), jak je popsáno v článku od Behemota tady http://diit.cz/clanek/apc-smart-ups-oprava-servis-repase/oprava [size=x-small]Když bude nejhůř, tak se na něj obrátím.
Popisuje, že to někdy chce mikropájku, jindy trafo; a že sehnat US pidikondenzátory v Evropě taky není úplně snadné. Nechce se mi to ale úplně vzdát a jít cestou debila - “vyhoď a kup nový”. Jednak na to nemám a druhak nechci přispívat do “civilizace odpadu”. Značkový servis http://www.abax.cz/cz/opravy-a-servis-ups-apc-praha/ nekomunikuje, asi umřel, co člověku zbývá… [/size]
A sériový kabel by se měl jmenovat 940-0024C a zapojení mi proprietární nepřijde, je tady: http://www.networkupstools.org/cables.html - jedině, že by to zapojení tří drátků (+ stínění) bylo klamné, což si malý linuxáček ani nepřipouští :wink:
Ozvu se tedy až budu mít vyřešené věci výše (kondíky a kablík), jedině kdyby se tu mihnul někdo, kdo by uměl diagnostikovat problém blíž a líp než moje metoda pokus omyl. Tak zatím. Smrt patentům.
Pep

Clovek ma bud cas nebo penize a pripadne musi hledat kompromis. Jestli mas cas si s tim hrat, tak do toho. Ja sem zkousel vyrabet nejakej DB9 na RJ12 ci tak neco a proste to nefungovalo. Pak mi kamarad prinesl original a slo to hned.

Ano v elektronice nejcasteji odchazi elektrolity. Vetsinou jsou nafoukle, takze se snadno poznaji, SMD ale musis casto vypajet abys je vubec zmeril, coz je pruda. Diagnostikova zavady bez schemat je dvojnasobna prace a pokud ji nekomu budes muset zaplatit, vyjde te to draz nez nova UPS… tak to proste je. Teda pokud nenajdes nekoho kdo to dela kazdy den…

Už to mám rozhozené, žádný elyt nafouklý sice není, ale na desce je rok 1997, aku jsou odzkoušené na druhé, podobně staré UPS-ce a ta se tváří, že jí i chutnají (no jedna slabší je; poučení - při nákupu aku si zkusit napětí, pokud možno se zátěží a vybrat nejlépe se tvářící pár; což, uznávám, může být problém)
Teď se zaobírám myšlenkou pořízení měřáku ESR (s tím se setkávám poprvé), snad bych mohl mít štěstí a testovat je i bez odpájení. No a do SMD bych už vůbec nešel. Jsou v ní víceméně jen diskrétní součástky, elyty rozhodně. [size=x-small]Kámoše mám, co je v elektronice mnohonásobně sběhlejší, i co do shánění součástek zpoze velké louže. Já su spíš přes silnoproudy, byť mám slaboproudé vzdělání.[/size]
Nic, držte palce, třeba to klapne a UPS-ka přestane trucovat.
Zkusím pokračovat až bude čilá, pak, pokud bude třeba pomoci s tou komunikací s ní, rád se obrátím, milý Covexi!
A díky!

Máme v práci dobré zkušenosti se servisem UPS-ek od APC od Českého servisu.
V případě zájmu můžu předat kontakt přimo na jejich technika, který je dělá.

Zkus si ten kabel pro komunikaci vyrobit dle toho schématu :), pokud ti nebude fungovat, tak ti můžu dát originál.

Jj, dal jsem ho do kupy (stál mě jedno půlpivo), ještě jednou prozkoušel, zda tam není (skrz moje slábnoucí oči) o propoj navíc (a ne!), zapojil, refreshnul X-ka, spustil apcupsd, ale ten se tváří, že nic. Žádné služby (Ctrl+Esc) s názvem “apc*” nikde nejedou. Poté spuštěný apctest též řve, že error a že nikde nic nevidí. USB ups-ka nemá (i když je z USA (:P) ) - konflikt mezi kabely tedy nehrozí.
Kabel fakt asi musí být něco na způsob datového, video či HDMI - prostě nějak spešl skládanej a kroucenej - jinými slovy proprietární, jak psal Covex. Díky, nabídku zdvořile přijímám. Nevím, zda mi odsud můžeš poslat nějakou SZ (jako soukromou zprávu), jinak sem “zašifruju” tel.č.
Dík Pep

S tím kabelem jsem to čekal (:P), taky jsem si kdysi naběhl.
Pro admina: Zdá se, že tohle fórum nemá možnost poslat soukromou zprávu na jiný profil, resp. nikde jsem to nenašel :frowning:
Napiš mi proto na mail, který jsem na to zřídil: apckabel@seznam.cz a domluvíme se na předání.

Pokud si spusil apcupsd a nebezi, tak to chce asi patrat tim smerem.

Presneji
systemctl status apcupsd
● apcupsd.service - APC UPS Power Control Daemon for Linux
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/apcupsd.service; enabled; vendor preset: disabled)
Active: active (running) since Sun 2015-11-29 18:37:13 CET; 2 months 11 days ago
Main PID: 1293 (apcupsd)
CGroup: /system.slice/apcupsd.service
└─1293 /sbin/apcupsd -b -f /etc/apcupsd/apcupsd.conf

A tady bude log ktery te zajima.

PS: apcupsd.conf si nastavil?
PPS: ano, privatni zpravy to nejsou a nebyly.