Klávesnica US - SK

Dá sa nejako prepínať medzi US a SK klávesnicou pomocou funkčných kláves? v Manuáloch som to nenašiel.
Možem prepínať klávesnicu aj ako user bez SU hesla?
Vie niekto na prepínanie urobiť skript?
Chodí mi ku stroju vnuk a pokúša sa písať HTTP. SU mu ešte nechcem zveriť.

Uffufuf… ja vubec nechapu kde je problem. System/Nastavei/Hardware/Klavesnice/Rozlozeni/Pridat -> Slovakia, Moznosti Rozlozeni /Layout switching a vyberte si co chcete.

Jde to i bez SU a bez janevim ceho, kazdy uzivatel si to nastavi sam jak chce. Pres skript to jde taky ale to vam nedoporucuji. Vnukovi zalozte vlastni ucet a bud at se prihlasuje sam nebo klikne v pravo nahore na vase uzivatelske jmeno na liste a prihlasi se na svuj ucet.

HTTP je komunikacni protokol kterym komunikuji server a klient servirujici webove stranky. Pokud v nem pise vas vnuk ma muj obdiv :slight_smile: - asi jste myslel HTML? Na psani html skutecne ucet superuzivatele nepotrebuje. Verim ze to zvladnete.

Jinak přepinat mezi klávesnicemi lze velice jednoduše tak, že si vytáhnete ikonu “Indikátor klávesnice” na panel Gnome. Přepínat pak lze poklepáním myši na ikonu. Jinak je možné nastavit i přepínání pomocí kláves (např. já mám nastavenou klasickou kombinaci Alt+Shift, jestli je tohle, co jste měl na mysli). Více naleznete v příručce v naší příručce. Pro přepínaní klávesnice pomocí meta kláves se zaměřte na “Klávesové zkratky”.

Pro přepínaní klávesnice nejsou zapotřebí žádná speciální práva.

Macky

Vďaka Macky. Presne to som mal na mysli. Náš mladý píše tagy a hneď na to potrebuje SK-diakritiku. V mojich rokoch toho času na čítanie manuálov moc nezostáva. A koniec koncov manuál sa číta až vtedy, keď zlýhajú všetky logické kombinácie.
Inač nebolo by zle, keby v štandardnej inštalácií GUI bola predvolená národná kl a aj us, ak sa uvažuje aj s commandline a indikátor taktiež.

Aj napriek rade od Mackyho funguje mi to iba v konte root.
Rýchle striedanie klávesnice pri písaní tágov je nevyhnutné.
Vnuk má svoje konto. Nechcem aby mi rozhádzal celú fedoru.

Vy ale porad menite systemove nastaveni klavesnice misto toho abyste si jako uzivatel nastavil VICERO rozlozeni klavesnice, jak jsem vam jiz jednou radil.
Spustte jako uzivatel:
System/Nastaveni/Hardware/Klavesnice/Rozlozeni/Pridat
NIKOLI
System/Sprava/Klavesnice

To je zasadni rozdil!!!

OK
Tak som to aj pomocou tých manuálov prekopal do zdarného konca.
Napriek tomu budem tvrdiť to čo som už vyššie spomenul.
Indikátor klávesnice a prístupnosť US-rozloženia by malo byť v štandardnej inštalácií, alebo vyslovene po každej inštalácií.
Počul som to od viacerých, že si to nevedia nastaviť a manuál zrejme nečítali, tak ako ja.
A nakoniec, dovolil som si pregooglovať Covexa a Mackyho.
Úprimne Vám závidím čo všetko viete a robíte. Želám Vám veľa zdaru a trpezlivosti pri práci s takými ako som ja. Ja som začínal s IT až v 45 rokoch a teraz už sa to na mňa horšie lepí. Robím tak skripty na konverzie dát z rôzných prostredí a SQL na výbery, hardver a sieť, pascal ako zábavu
a doma iba Linux na udržanie kondičký.

Problem je ze hlavni slovo u Fedory maji hosi z US, a ti bohuzel obcas tento problem nevidi. Domnivam se, ze nastaveni klavesnice je v instalatoru. Akorat asi nejde vybrat vic rozlozeni. Mozne by se tato moznost dala pridat do “firstboot”. Tedy do nastaveni systemu po instalaci. Zkusim to navrhnout.