KDE 4.1rc2 v updates-testing

V repozitari updates-testing pro Fedoru 9 se jiz nachazi release kandidat KDE 4.1. Pokud mate zajem novou verzi KDE vyzkouset a pomoci s jejim testovanim provest jeho aktualizaci muzete prikazem


yum --enablerepo update kde\*

Upozorneni: cesta zpet ke KDE 4.0.x je pomerne trnita.

Finalni verze KDE 4.1 ma vyjit 29.7. a jeji uvolneni do Fedory 9 bude nasledovat.

Uff… tak konecne je to KDE trochu pouzitelne. Jen ta rychlost je hrozna, a cele je to takove prezdobene.

V testing repozitari je uz i finalni KDE4.1, v regulernich aktualizacich bude behem par dnu.

Jen je zapotřebí z updates-testing zaktualizovat i oxyxen téma ikon. Jinak budou místo správných ikon lístky s otazníky.

Zrejme si ten prikaz co jsem napsal, nevytahne uplne vsechny zavislosti… navic podle hlaseni nekterych testeru je tam problem se zavislostmi nejakeho pythonu na jine verzi kdelibs, takze to dela zmatek, ale to se do regulernich aktualizaci odstrani a problem s ikonami by tez nemel nastat protoze se bude aktualizovat vse.

Jj. Zmatek s kdelibs jsem zaznamenal. Ale nejvíc mne zlobí nvidia drivery. Nehledám zatím ani tak intenzivně řešení, jelikož pracovně jedu na gnome. Jen pro zajímavost popíšu situaci.

Pokud pustím OpenOffice Writer a mám zrovna zobrazenu oblast textu, v níž bliká kurzor, tak se najednou začnou všude v systému blbě zobrazovat bitmapy. A příčina, která to vše spustí, je jen ten blikající textový kursor (caret) v OpenOffice. Stačí jen odrolovat s textem tak, aby kursor byl mimo zobrazenou oblast a nebo prostě jen vypnout blikání kursoru a vše je zase vpořádku zobrazeno.
Neudělá to třeba kursor v AbiWordu ani v čemkoliv jiném (s drobnou výjimkou thunderbirdu, který ve dvojkové působí stejný problém, ale už ne ve verzi trojkové).

S podobným problémem jsem zápasil v gnome při použití témat emeraldu. Tam to způsobovalo rozsekané bitmapy pulsujících tlačítek v záhlaví rámu a konkrétně v thunderbirdu se v okně psaní nové zprávy (jelikož tam zase hned blikal v prvém aktivním políčku kursor) občas rám okna vůbec nezobrazil. Příčinou byly opět jen blikající kursory v OpenOffice a thunderbirdu.

Pro gnome jsem zatím vystačil řešením, v němž jsem vypnul pulsování emeraldích tlačítek a taky jsem přelezl z thunderbirdu (který měl i víc problémů) na evolution.
Ale jak to teď vypadá v kde, to za chvíli přiložím. :slight_smile:

Pro kompletnost mého sdělení uvedu ještě následující:
grafická karta: GeForce 7600 GS a GeForce 6150LE (není to záležitost jen jednoho počítače)
grafický driver: teď právě 173.14.12 - ale ty problémy v gnome mně to dělalo od verze vyšší než 100.14.19 (ten driver jsem pečlivě schraňoval, ale pro nový kernel z něj už drivery nepřeložím :frowning: )
xorg: v sekci driver je tohle:
Driver “nvidia”
Option “RenderAccel” “True”
Option “AllowGLXWithComposite” “True”
Option “AddARGBGLXVisuals” “True”
akcelerovaný desktop: na něm je to nezávislé - dělá to s compizem i bez něj

Zde přikládám obrázky. Omlouvám se, ale v KDE jsem nenašel (nebo nemám nainstalováno) udělátko pro sejmutí obrazovky. A tak jsem to cvaknul foťákem.

Na prvém obrázku je vidět rozsekané tlačítko na panelu přepínání aplikací. http://www2.dts-soft.cz/_private/Fedora/KDE-1.jpg
Na druhém je hezký efekt nové hlavní nabídky. http://www2.dts-soft.cz/_private/Fedora/KDE-2.jpg

Je to najeke male, kdybys nenapsal na co se mam koukat asi bych to nenasel. S ovladacem nv to nedela? V Gnome to blbne jen s emeraldem nebo i s metacity?

Je to opět jen záležitost proprietárních nvidia driverů. A problém se projeví jen v kompozitním módu. V gnome se tedy ten problém neobjeví v metacity, ale jen v compizu+emeraldu. Ale pokud jsem to správně vypozoroval v KDE, tak to v nové verzi, když to driver umí, přímo v nějakém svém kompozitním módu jede. Ale jak jsem psal, vše je zcela v pořádku dokud nezačne blikat ten openofficovský kursor.

Co s tim ale? Hlasit to do fedory nema cenu, ty jak zavetri nvidia ovladac tak to odmitnou, i kdyby to byl bug v Xserveru… tak jedine zkusit forum podpory nvidie, jinak nevim.

Kdo cekate na KDE4.1 v aktualizacich, muzete sledovat a hodnotit existujici baliky v testing na https://admin.fedoraproject.org/updates/F9/FEDORA-2008-6743
Mimochodem, tim ziskate i hezky nahled do infrastruktury Fedory.

Jak jsem už napsal dříve. Nehledám nijak intenzivně řešení, jelikož používám gnome. Napsal jsem to jen proto, jelikož jsem to chtěl sdělit a zároveň uvést co je příčinou problému. Pokud se to někomu bude dít, aby si alespoň mohl říct - jo, to dělá ten zatracený kursor v openoffice a třeba vypnul blikání kursoru.
On je openoffice taky pěkně zarputilý moloch. Nedivil bych se, kdyby tam byla pro práci s kursorem použita nějaká hodně “obsolete” metoda.