Jk na smazane data

bohužel se mi stalo, ze jsem smazal všechna sva data a vysypal kos.
poradite mi nejaky instalacni balicek, respektive program na obnovu dat uz vysypanych z kose.
pripane jestli neni implicitne v SOFTWARE, nebo lze-li nalezt na www.rpmseek.com
pouzivam linux Fedora ver. 27. 64b
dekuji

Pokud máš jako souborový systém Ext4, doporučuji extundelete. Je to jako balíček v repozitářích Fedory a je to nástroj pro příkazovou řádku. O nějakém grafickém nástroji nevím. A samozřejmě musíš doufat, že už ta data nejsou něčím přepsaná. Proto je nejlépe ten oddíl co nejdřív odpojit.

extundelete se nainstaluje přes prikazovou radku a dal pres prikazovou radku man etxundelete respektive info extundelete. je tomu tak ??

Ano, instalace normálně: sudo dnf install extundelete
Návod, jak to používat, je i pod tím odkazem v mém prvním komentáři.

Používal sem testdisk na obnovu dat. A to i když začneš formát třeba při 1%, tak to ještě může vytáhnout, jenž nesmí se to přepsat jinýma datama :slight_smile:

a ten program TESTDISK na obnovu dat je vizualni nebo se ovlada prikazovym radkem. a je to predpokladam balicemk .RPM .alienem z .deb se totiž pachaji chybičky (ale ne vždy)
dekuji za odpověď pane.

Nevite ctihodni znalci linuxu fedory o nejakem vizualu, ktery by obnovil smazana data, pripadne jestli lze nalezt na www.rpmseek.com ??

Testdisk je v command line a najdeš ho v repositářích. Pokud ne v origo fedory, tak určitě bude v RPM Fusion.
Ale při obnově dat je to bez komprese, takže 1:1.

Testdisk je sice konzolovy nastroj, ale ma UI rozhrani (jako midnight commander a pod) s nim se poji i photorec. Ani tak s nim ale prace neni uplne jednoducha. Ono ani ta obdnova dat neni jednoduchy ukol. Kazdopadne to umi obnovit primarne jen nektere typy souboru a to pouze pokud jsou nefragmentovane. Zadne graficke klikatko pro linux neni, zato ty programy, ktere jsou zase funguji a nemusi se clovek bat ze mu ted disk jeste vic ponici. Kazdopadne pravidlo c. 1 je okamzite smazany disk prepnout na Read Only a pokud mozno provest kopii 1:1 a teprve na te pracovat.