Ještě k síti

Zdravím, propojení dvou počítačů pomocí switche a jejich vzájemná komunikace. To je můj problém. Abych se dostal na druhý počítač musím použít Sambu ? Nebo stačí vytvořit nové připojení ve správě sítě ? Na obou počítačích je FC6. a jedná se o malou domácí síť. Díky

Zalezi co si predstavujete pod vzajemnou komunikaci… K pristupu k souborum sambu rozbodne nemusite pouzivat, ale je to jedno z reseni. Dalsi se jmenuji Avahi, WebDAV, NFS. Jde jen o to na jake urovni to chcete delat. K sambe a nfs je potreba nakonfigurovat korektne TCP/IP - tedy zvolit spravne adresy a masky. Avahi a webdav by se meli obejit bez toho - lepe receno meli by byt schopny autokonfigurace. Nakolik to funguje nevim, nebo dva pocitace nema, ale docela by me to zajimalo.

Pro začátek potřebuju sdílet soubory a složky v obou počítačích. Počítače jsou zapojené do routeru přes LAN rozhraní a ten router má pochopitelně switch. Z obou se dostanu na NET, tedy sdílení připojení funguje a teď zbívá pořešit vzájemnou komunikaci. Očekával jsem, že ve správě sítě nakonfiguruji masku sítě a jména počítačů a poběží to ( router je v režimu DHCP a jedná se o drátový ethernet ). Zatím se z jednoho na druhý nedostanu. Jména jsem nastavil, masky taky, sdílení povolil a podle příručky připojil server.

Nic vic nez tu adresu co dostanou pocitace z DHCP v tom pripade neni potreba nastavovat - tedy pro TCP/IP. Pro sambu ano, ale na to se me neptejte. Fedora sdileni funguje tak ze se vam pocitace maji objevit v Mista/Sitove servery pripadne si druhy pocitac muzete pripojit v Mista/Pripojit server.

Jestli dobře rozumím, tak po připojení počítačů do routeru nakonfigurovaného na DHCP to musí fungovat bez dalších nastavení ? IP adresy rozdělí router a počítače mají na sebe přístup ?

Tak to nefunguje, alespoň tady. v Místa/Sítové servery sice vydím “public files on xxx”, ale píše to " dav:///není platné umístění " a když v Místa/Připojit server připojím počítač manuálně - dopadnu stejně.

Ještě pro pořádek, chci zdílet vzájemně celé počítače - takže jestli je problém to, že jsem nevytvořil adresář xxx’s public, tak jsem nekonečný DEBIL a omlouvám se za zdržování.

Nastaveni IP informace je naprosto dostatecne aby jeden pocitac videl druhy. To overite i prikazem ping .
Co se dalsiho sdileni tyce, nemuzu vam poskytnout presnou radu, protoze ho takto nepouzivam. Sdileni pres Public slouzi pouze pro uzivatelske soubory. Nevim co si presne predstavujete pod pojmem sdilet cele pocitace. Pokud chcete mit pristup na cely disk druheho pocitace vydavate se do oblasti, kde je potreba resit pristupova prava atd. protoze jedna Linuxova stanice dobrovolne neposkytne druhe neomezeny pristup ke svemu disku, protoze musi zustat zachovana hierarchie pristupovych prav. Aby to fungovalo je standardni unixove reseni NFS - network file system jehoz konfigurace je veskrze jednoducha, ale tusim v prirucce neni popsana. Pote je ale vhodne mit na obou pocitacich stejne uzivatelske ucty a to se zpravidla resi pres centralni registr uzivatelu na jednom z pocitacu. Pokud jsou dva da se to resit rucne. Podobne se da vyuzit i zminovana samba ale i tam musite resit stejne problemy.

Pokud chcete cosi jako sousedni pocitace z windows, ovsem pouze pro soubory, muzete bud resit zminenou sambu nebo si pustit SSH server na obou pocitacich a z Mista/Pripojit k serveru si vyberte typ spojeni SSH a zadejte IP toho druheho pocitace. Je to nejbezpecnejsi a nejjednoduzsi reseni.

yum install openssh-server
service sshd start

Fajn, díky a ještě jedna hloupá - při připojování to chce heslo a vyykoušel jsem roota i uživatele a pořád není spokojen. Že by bylo někde ještě jiné heslo ?

Eh… no na tom cilovem pocitaci musite mit ucet a k nemu heslo. Nemuzete pouzivat heslo a ucty zdrojoveho pocitace. Pokud chcete pristupovat na druhy pocitace bez hesla pak stale plati, ze tam musite mit vytvoren ucet, ale staci si tam prenest SSH klic. Je to jednoduche a na netu mnohokrat popsane.

Omlouvám se jsem začátečník i v oboru sítě. Přistupoval jsem ke svému počítači z " cizího " kde nemám účet a domníval jsem se, že to nevadí, protože přistupuji na " svůj " počítač kde účet mám a tudíž znám heslo. Když to shrnu : Na obou počítačích vytvořím své účty a bude možno přistupovat z jednoho na druhý - je to tak ? Pokud ano, tak děkuji a ještě jednou se omlouvám za zdržování. pby

Ne, neni… ucet musite mit na cilovem pocitaci na ktery se chcete prihlasit. Pak se muzete prihlasit pres jmeno a heslo. Pokud chcete pouzivat ssh klice, pak byste mel mit ucet i na zdrojovem pocitaci.

Pocitac1
jmeno: uzivatel
heslo: mojeheslo

Pocitac2
jmeno: franta
heslo: takyfranta

Jsem prihlasen na Pocitaci1 jako uzivatel, napisu v terminalu
ssh franta@Pocitac2
napisu heslo
jsem prihlasen do prikazove radky Pocitace2.
Pokud obdobne pouzijete Mista v siti pak se vam vytvori spojeni pro prenos souboru. Doufam ze dialog pro ssh spojeni vyplnujete spravne… jinak me nenapada proc by to nefungovalo.

No, taky nevim proc to nefungovalo. Presne jak je v popisu jsem se snazil to zprovoznit. Pouzival jsem mista v siti - pripojit se k serveru a radne vyplnil cislo, jmeno a heslo uctu na cilovem pocitaci. Nedarilo se. (nezkousel jsem prikazovy radek, ale vysledek musi byt stejny) Vytvoril jsem tedy na obou pocitacich oba ucty a vse funguje se stejnym postupem naprosto bez zadrhelu, ovsem jen mezi stejnymi ucty. Proste uzivatel se z Pocitace 1 prihlasi na Pocitac 2, ale jen do uctu uzivatel. Na ucet franta ne a ne. Jeste si cvicne vyrobim ucet treti a tam to prubnu v klidu a s novymi znalostmi.

To by bylo velmi zajimave ssh spojeni kdyby neslo na jineho uzivatele…:slight_smile:

Jasně, hloupá chyba - když jsem se připojoval přes Místa - Připojit k serveru, tak jsem do kolonky server vyplnil jen IP a automaticky jsem se hlasil do stejného účtu na druhém počítači. Takže po zadání jména mého účtu jede všechno jak má. Z chyb se člověk učí - proto jich dělám tolik. Díky za trpělivost.pby