Je možnost zjistit stav mechaniky ?

DVD se občas načte, občas ne, lépe řečeno systém DVDčko občas prohlásí za datový disk, občas za DVD.
CD detekuje a dává k ní patřičnou nabídku normálně.
Dá se mechanika nějak otestovat, zda už jí mám vyhodit nebo že může být zrada někde jinde ?
Díky
Pep

Já jen, zda to nemůže mít souvislost s těmito problémy http://forum.fedora.cz/read.php?5,23317 a starší
http://forum.fedora.cz/read.php?5,23294
Jako že mechanika se mohla poroučet zrovna v průběhu instalace(í) a tudíž instalaci nějak pochroumala. U téhož compu mi odešla paměť a s upgradem Ubuntu to udělalo nefunkční zvuk a nemožnost vypnout comp softwarově (ostatní věci už jsem nezkoumal). V tomhle vesmíru je možné úplně všechno, proto ta otázka z předchozího příspěvku.

Je něco na mechaniky anebo je to jen léty ověřená metoda pokus -omyl ?

Dík
Pep

Nevim o nicem co by testovalo mechaniky, ale podival bych se do logu zda se tam neco nedeje.

To musím kápnout božskou, že zas takový mág nejsem, že vím, do kterého :wink: /var/log to ještě chytám, ale dál střílím od pasu a hledám slova jako error, dev, cdrom - tak nějak ?

Pokud máte počítač postarší a ještě stojí kdesi na podlaze, může být prach v mechanice. Kdysi se prodávala čistící sada na CD přehrávače, která obsahovala CD se štětečky a lahvičku s čistícím prostředkem. Pak taky může být “unavený” laser, který přečte lisovaná media ale vypálená již jen občas nebo vůbec ne.

Covex asi myslel /var/log/messages. Nemyslím si ale, že jde nějak věrohodně v Linuxu zjistit, jestli je mechanika poškozená. Pořiď si nějakou flashku. Dneska stojí pár korun, můžeš je přemazávat, jsou rychlejší. Já už jsem nepoužil mechaniku v počítači ani nepamatuju.

Ve /ver/log/messages se nic jako error, cdrom, dvd, nevyskytuje
Flasky doma máme asi čtyři, od 2GB do 16. Ale děti mají na dývkách pohádky a tak. Nemám tak velký diskový pole, abych to na ně všechno nastrkal :wink:
Laser jsem samozřejmě profouk Dust Off-em
http://www.edmundoptics.com/lab-production/cleaning/compressed-air/dust-off-compressed-air/1902
ale nic se nezměnilo. Sahat na něj jen vatičkou s něčím rádoby “čistícím” znamená jej definitivně odepsat, nevěřím tomu, už jsem si to několikrát s naprosto stejným výsledkem vyzkoušel, takže to mohu vřele nedoporučit.
Tak nic, bude nová mechanika. já vím, je to mrtvý médium, ale nešť. Ona se ještě šikne;)
Díky přátelé

Sahat na něj jen vatičkou
s něčím rádoby “čistícím” znamená jej
definitivně odepsat, nevěřím tomu, už jsem si
to několikrát s naprosto stejným výsledkem
vyzkoušel, takže to mohu vřele nedoporučit.

To by si neveril, čím všetkým so už čistil šošovku v cd mechanike vo svojom “stavebnom” cd prehrávači, keď bola zaprášená od stavebného prachu (roh na košeli, naslinený prst, toaletný papier …). Mimochodom stále funguje. :slight_smile: A to má okolo 15 rokov.