Javaws FIO banka podpis

Omlouvám se, že furt otravuji, avšak mám další problém:
internetové bankovnictví používá script fiosign.jnlp, který se spouští přímo z prohlížeče, nebo se dá spustit pomocí javaws.
Jenomže javaws nikde ve Fedoře není a přestože jsem instalovat od javy kde co, tak to pořád nejde.
Rozchodit jnlp ve Firefoxu, to bude další příběh, ale tam předpokládám, že to nebude takový problém.
Zatím mě zachraňuje Mint.

[rna@broom ~]$ java -version
openjdk version "17.0.3" 2022-04-19
OpenJDK Runtime Environment 21.9 (build 17.0.3+7)
OpenJDK 64-Bit Server VM 21.9 (build 17.0.3+7, mixed mode, sharing)
[rna@broom ~]$ javac -version
javac 11.0.15

Ale radši jsem to přepnul na 11.
sudo alternatives --config java

Docela mě překvapuje, že nějaká banka dnes ještě po uživatelích vyžaduje javaws. Pět let potom, co to Oracle definitivně označil za mrtvou věc.
Ve Fedoře je náhrada v podobě IcedTea, balíček icedtea-web. Jak to ale funguje ve Firefoxu, netuším, roky jsem to nepotřeboval. Máme o IcedTea i nějaké články na webu, ale jsou z doby, kdy to ještě bylo relevantní (tak 10 let zpět).

Jo, FIO banka používá a krásně to chodilo až do FC 35. Tam ještě balíček icedtea je.
Avšak ve Fedoře 36 už není. V tom je ten problém.
S tím Firefoxem problém nebude, banka poskytuje skript, který to tam zabuduje a funguje to - mám odzkoušené.
Takže, kde sebrat ten icedtea?

Poslední aktualizace ve Fedoře jde najít na Koji. Myslím, že ten balíček bude fungovat i v F36. Jinak případně linuxová binárka na stránkách projektu.

Funguje to. instaloval jsem z RPM, pak jsem spustil instalační skript pro Firefox od FIO baňky a všchno šlape, jak má.
Super.
Ještě, že je tady tato poradna, jinak bych byl v háji.

Děkuji všem za spolupráci a ochotu.

Na Helpline FIO baňky jsem napsal slušný dotaz, jestli nemají v úmyslu přejít na nějakou novou platformu s certifikátem. Ale obávám se velice, aby to pak nebylo řešení M$-only, jak to má ČSOB.

1 Like

Mám Fedoru 36 a internetový bankovnictví od FIO mi normálně funguje. Žádnej skript od banky jsem nespouštěl.

A používáte elektronický podpis certifikátem, nebo potvrzení přes mobil?

Aha. Přes mobil.

No, tak tam samozřejmě problém není.
Zkuste rozchodit ten cerfitikát.