Jaký Linux?

Poradíte mně prosím s výběrem verze Linuxu (Ubuntu, Fedora … atd)? Je několik verzí, ale vůbec netuším v čem se liší a jakou tedy vybrat. Rád bych aby byla v češtině. Jde o standardní využití pro domácnost (net, DVD, Corel, apod.) Díky moc za radu.

Za prvé se neříká verze, ale distribuce.
Všechny známé hlavní distribuce jsou v češtině.
Pro začátečníka bych vybral jednu z Mandriva, Ubuntu/Kubuntu, openSUSE, Mandriva, Freespire
Ve Fedorka je trošku složitější pro úplného začátečníka ale pořád nic co by nemohl zvládnout.

Jinak o tomhle bylo napsáno už spousta článků na abclinuxu.cz, root.cz www.linux.cz

Rozdíly mezi distribucemi jsou v drobných grafických odlišnostech, balíčkovacím systému, nastavení, jestli už po instalaci obsahuje proprietární kodeky (mp3,dvd,…)… nic vážného.

Kouknete se na http://proc.linux.cz/ a vyberte si podle toho ktera se vam nejvic libi.:slight_smile: Je to temer jedno.
Co se tyce verzi, pro damoci pouziti vyberte ve vsech pripadech tu nejnovejsi.

Já doporučuji pro začátek Mandriva. Kupte si knížku s DVD cena kolem 500,- a pro začátečníky je perfektní. Po rozkoukání doporučuji přejít na jinou distribuci. Ale je těžké říkat jakou to si musíte vybrat sám :slight_smile: To je ta svoboda :-)))

Mé doporučení bude jen potvrzením, že máte z čeho vybírat. Já doporučuji Ubuntu. Mají rozsáhlé fórum i spoustu návodů (wiki) na www.ubuntu.cz, tyto návody jsou psány srozumitelně i pro začátečníky, navíc instalační CD je zároveň “Live CD”, takže si můžete tento operační systém prohlédnout i bez instalace.

P.S. těch 500 kč si snad i ušetřte,na NETu je toho o Linuxu spoustu . Když se rozkoukáte v Ubuntu, není problém přejít na jiné distro (to je tak u všech distribucí), např. na Fedoru :slight_smile:

Před více než měsícem jsem přecházel na Fedora Core 5 (takže moje doporučení lze brát jako začátečník začátečníkovi :slight_smile: ) - nutno podotknout, že vyjma několikadeního oťukávání s Mandrakem 10.1 před několika lety jsem neměl s linuxem prakticky žádnou zkušenost - a právě měsíc jsem naprosto spokojeným uživatelem této distribuce.
Veškeré nastavení a kompletní zprovoznění systému mi nezabralo více než dva dny, hlavně díky vynikající podpoře na tomto webu, které nelze než vzdát hold. Takže nemůžu jinak než doporučit.

Spravne - jsem prece na strankach o Fedore :).

poviem len tolko ze sa hovori ze cim tazsim linuxom zacnes tym skor sa ho naucis… mozem povedat ze je to pravda… ja som zacinal na mandrive ale tam som sa naucil fakt len minimalne zaklady a uz mi to prestalo vyhovovat… potom som presiel na FC2 a vyssie a tu je to uz o inom… som sa musel vela veci naucit a boli to aj nervy ale teraz si mozem povedat ze uz niesom linux BFU uzivatel ale zvladnem v poho aj tazsie veci a tazsie konfiguracie… teraz si viem celu FC6 nastavit na svoj PC a slape jak hodinky bez problemov…

takze moc neodporucam jednudchucke distribucie lebo s toho sa fakt vela nenaucite… zacnite fedorou… je to super distro a mne plne vyhovuje… dufam ze bude aj vam :slight_smile:

Co se týče distribuci tak si rozumím s Fedorou nebo alespon s ejí snažim rozumět už jsme spolu nějaký čas a je nám spolu fajn. Takže FC 5 nebo FC 6