Jaké ISO?

Dobrý den, rád bych se naučil pracovat s Linuxem a nejvíce se mi zamlouvá Fedora. Mám procesor AMD Athlon 64 X2 5600+ a nevím, jaké ISO si mám stáhnout pro správnou funkčnost, je tam víc verzí. Nevim jaký je rozdíl mezi Live CD a instalačním DVD, děkuji za odpověď a pokud tady tento dotaz už je, tak se omlouvám

Použil bych http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/11/Fedora/x86_64/iso/Fedora-11-x86_64-DVD.iso

Live CD umožňuje zavést systém bez nutnosti instalace na pevný disk. Je vhodné pro vyzkoušení ( např. před instalací pomocí “plné” DVD verze, nebo při řešení nějakých problémů …)

Pokud teprve začínáš stáhnul bych si nejprve na zkoušku LiveCD (nemusíš intalovat pouze nabootuješ z CD ) a to jak s KDE tak GNOME vyzkoušet co ti lépe sedne a dle toho se rozhodnout . Můžeš z něho provést i instalaci a zbytek dointalovat. A klidně použij 64-bit verzi. ( x86_64 )
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:livecd

dobře, děkuju za rady, ještě jsem se chtěl zeptat, na kolik částí musim rozdělit HDD pokud budu na počítač instalovat nejdříve Win XP Proffesional a potom ještě Fedoru. Rozdělil bych to rovnou při instalaci Win.

Stačí na dvě, jednu jako ntfs pro windows a druhou nechat jako volné místo, instalátor Fedory si s tím potom už poradí.

třeba dvě jednu pro wokna a zbytek pro linux ten si pak můžeš ještě dál rozdělit instalátorem fedory.

děkuju, snad si poradim :wink:

Možno i na tři :slight_smile: dvě pro operační systémy a jeden ntfs oddíl pro data.

dobře, ještě si to rozmyslím, měl bych ještě jeden offtopic dotaz, a to: Jak se při zapnutí počítače dá vybrat jestli chci spustit Fedoru, nebo WinXP. Popřípadě mohl by to někdo nascreenovat, nebo vyfotit, díky

Pokud napřed nainstaluješ Windows a až potom Fedoru, bude jako zavaděč systémů použit GRUB, takže ještě než nabootuje nějaký systém zeptá se tě, který má nabootovat (záleží samozřejmě na tom, jak se GRUB nastaví - jak dlouho čeká s dotazem, který systém bootuje jako výchozí atd…).

Nascreenovat ti to nenascreenuju, jelikož Windows už jednoduše nemám, ale google pomůže. Grub tedy vapadá nějak takto http://dl.maximumpc.com/galleries/linuxguide2/dual_boot_fedora_sm.png když budou na disku i Windows, budou v nabídce buď pod názvem Windows, nebo možná pod Other, jak říkám, nemám, nevím jak to teď je.

název položky jde nastavit už při instalaci defalt je tuším other mužeš změnit na co chceš.
dále tam jde nastavit ,který systém se ti bude defaultně spoštět.

super, večer se do toho asi pustím. Takže přeinstaloval jsem Win XP, naformátoval HDD, rozdělil ho na dvě části ( jedna 10GB pro samotné Win a druhá zbylých cca. 300GB ) tu větší při instalaci rozdělím, do jedné části nainstaluji Fedoru a někde při instalaci bude možnost nastavit, že chci, aby se při spuštění počítače objevil výběr, jestli chci spustit XP, nabo F10. Napsal jsem vše správně ? Omlovám se, ale jsem vážně celkem lama, a chtěl bych se naučit s Fedorou (Windows nachávam jenom kvůli rodičům :slight_smile: )

tak tak. a jestli si nejsi jistý, můžeš instalovat podle zdejší příručky:
instalace z LIVE CD: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:livecd#instalace_pomoci_livecd
instalace z DVD: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:instalace#instalace_fedory_krok_za_krokem

good luck

tak jsem chtěl Fedoru nainstalovat, ale nepodařilo se. Zasekl jsem se na kroku, který se podle wiki jmenuje: Instalace systému a vytvoření diskových oddílů. Mám jeden HDD rozdělený ve Windows tak, jak už jsem psal výše. Vše jsem nechal nastavené tak, jak je a kliknul jsem na Další, ale objevilo se mi chybové hlášení, že není možné nastavit disk jako primární, nebo něco v tom smyslu. Nevíte někdo, jak to nastavit, abych nepřišel o soubory, které mám na Windows a mohl Fedoru bezpečně nainstalovat?

Tu hlasku musis napsat presne, z teto interpretace nejde zjistit nic. Pomohlo by i kdyby si dokazal zkopirovat vypis prikazu
fdisk -l

Vetsinou lide delaji chybu v tom, ze sice vytvori dva oddily disku, ale windows jim je chamtive rovnou naformatuji na NTFS - tzn. oba oddily jsou obsazene. Druhy “oddil” je potreba udelat neobsazeny, nealokovany, proste nepatrici nikomu. Pak staci podle prirucky pouzit vychozi nastaven instalatoru, neni potreba nic menit.

aha, tak to je ono. Druhou část HDD mám naformátovanou na NTFS. Takže stačí opět reinstalovat Windows, opět rozdělit na dva a ten druhý neformátovat? Pozná pak instalátor Fedory, že je ten HDD rozpůlený?

Nemusíš ani reinstalovat windows, ve správě disků (pravým na tento počítač > spravovat) klikni pravým na ten ntfs oddíl, který chceš odebrat a zvol Odstranit oddíl, tím se z něj stane volné místo, nealokované, prostě připravené k použití =)

Ne - pokud je druha cast disku prazdna - tedy nejsou na ni zadna data - staci ji “odstranit” a to bud v instalatoru fedory nebo ze spravy disku ve windows.

všem Vám moc děkuju. Už jsem šťastný nový uživatel Fedory. Co jsem zatím koukal tak instalace ani nijak nezasáhla do Windows, takže budou rodiče rádi :D. Ještě jednou děkuju