Jak zprovoznit samba klient na Fedoře

Dobrý den,
prosím pěkně, jak mám zprovoznit klienta sambu na počítači s Fedorou?
Když do správce souborů napíšu smb://192.168.70.193/shared, odklepnu Enter - a nic.
Vůbec žádná reakce.
Z jiných počítačů, např. s OpenSUSE to funguje a z virtuálních Win7 na témže počítači jako je Fedora také. Samba a samba-client jsou nainstalovány, ve firewallu je to povoleno.
Jenom ta Fedora dělá štráchy.

O jakou verzi Fedory a o jaký správce souborů se jedná? Mám Fedora Workstation s Nautilem, zadám tam smb://<ip adresa mého NASu> a normálně mi to nabídne ověření a připojení. Jsou na firewallu otevřené potřebné porty? Ve výchozím nastavení ve Workstation jsou, ale nemůžu mluvit za ostatní varianty Fedory, nebo vlastní nastavení.

Fedora 37, XFCE, Thunar.
Stejně jako OpenSUSE i Mint, tam to funguje, obojí XFCE.
Ve firewallu je povolená samba i samba-client.
Ale když úplně vypnu firewall, tak pořád nic.

Tak jsem si vzpomněl, že doma na počítači mám dualboot Mint a Fedora. Ale tu Fedoru nepoužívám, mám ji jenom jako záložní systém.
Tak jsem ji zkusil pustit, upgradil z 36 na 37, zkusil pustit Thunar, zadám smb://192.168.70.193…
A nic. prostě nic stejně jako na Fedoře v práci.
A tady je to na stejné lokální síti, žádná VPN, firewall vypnutý a stejně to nejde. ’
Na Mintu na stejném počítači to bez problémů funguje.
Co to je s tou Fedorou?

Tak problém bude s tím Fedořím Thunarem, protože z terminálu pomocí mount.cifs ten vzdálený disk namountovat jde!
Nemusí být doinstalován nějaké plugin do Thunaru, který ve Fedoře defaultně není?

Už to funguje!

Je možné, že by tomu pomohlo nainstalování gvfs-smb?

Je dost dobře možné, že to může být tím. Nevím, jak funguje Thunar, nepoužívám ho, ale je možné, že pro přístup k Sambě používá GVFS a pak to potřebuje. gvfs-smb je ve Workstation předinstalovaný, tak proto to u mě a asi i u většiny uživatelů funguje out-of-the-box.

Takže ano, je to tím.
Zkusil jsem to na dalším počítači doma, nejprve jen tak, to nešlo, potom jsem instaloval gvfs-smb a zkusil to znovu - a ejhle! Okamžitě naskočilo okno s dotazem na jméno a heslo a po vyplnění se to připojilo.
To byl celý problém.
Tedy, zdá se, že gvfs-smb není v defaultní instalačce Fedory - spin XFCE.
A zrovna tam by to bylo vhodné - protože XFCE a Thunar.

1 Like

To by bylo nejlepší nahlásit Xfce SIGu, aby to přidali do základní instalace.