Jak v Gnome spravovat diskove oddily

Koupil jsem disk, naformatoval na ext3 pomoci GParted a zjistil, ze tento neumi pripojne body. Vytvoril jsem tedy podadresar “disk” v adresari “media” a v konzoli napsal jako root mount -t ext3 /dev/hdb1 /media/disk a po mount -a jsem disk pripojil, ale bez prav na nej zapisovat z bezneho uctu. Na disku vznikl pri formatu adresar “lost+found” docetl jsem se, ze je to pro moznost zapisu pro roota. Chtel jsem, aby se disk pripojil vzdy po startu, aby byl vsem k dispozici pro cteni i zapis a aby adresar “lost+found” zustal jen pro roota.Postupoval jsem asi slozite, ale lepe to neumim.
Provedl jsem zapis do fstab :/dev/hdb1 /media/disk ext3 defaults 0 0
nasledne: chmod 777 -R /media/disk
Cimz jsem si zpristupnil disk, ale adresar “lost+found” je zcela jasne pristupny vsem. Po restartu je vsak disk opet nedostupny a musim pripojovat rucne!! Coz je nejzavaznejsi problem. No a ted se docitam na foru, ze se fstab uz ve FC6 nepouziva -uff. Jak tedy pripojim disk automaticky po startu systemu ? Pripadne osetrim vyse zminena prava ??

A jeste jeden drobny dotaz - po vlozeni CD, nebo DVD-R je vsechno OK, ale RW disky se pripojuji, jen pro cteni. Nejspis je to normalni, ale uvitam radu jak je pripojovat automaticky i pro zapis.

Diky pby

Postupoval jste zcela spravne. fstab se v FC6 nepouziva pro vytvareni zapisu pro docasna zarizeni. Pokud mate disk jako tento, je pouziti fstab zcela spravne - jedna se o pevne pripojeny disk. Pokud jste zapisoval do fstab ujistete se ze nakonci fstab mate novy radek! Zda se disk po tomto zapisu bude sam pripojovat zjistite prikazem “mount -a” - vyznam parametru najde v napoveden. I ohledne zprustupneni disku jste postupoval vicemene spravne. Problem je, ze pripojny bod /media/disk meni prava podle prav pripojnebo bodu, podle me byste mel prava definovat tez ve fstab. To ze adresar lost+found je nyni pristupny vsem je jasne, nebot jste mu to naridil prikazem chmod -R = rekurzivne. Tzn. pokud nechcete aby tento adresar byl pristupny vsem zmente jeho prava na 700.

RW disky se pripojuju tez read-only - pokud nepouzivate paketovy zapis na CD (coz byste byl prvni o kom jsem to slysel), pak i vypalene RW je pouze read only. Musi se smazat, nez na nej pujde zapisovat. To vypalovaci program pozna ze je CD RW a smaze jej, pred zapisem novych dat. Na CDRW nejlze kopirovat jako napr. na bezny HDD.

Co mam tedy psat do fstab, aby se mi po restartu, resp. “mount -a” disk pripojil ?? Radek /dev/hdb1 /media/disk ext3 defaults 0 0 nefunguje (fstab konci prazdnym radkem) Nebo jinak, je nekde fstab popsan ? Nasel jsem http://www.abclinuxu.cz/clanky/system/na-co-se-casto-ptame-etc-fstab
postupoval podle neho, ale neuspel. Vsude se resi NTFS a fat.

Adresar lost+found jsem pochopil - dekuji.

S temi RW disky jsem neuspel. Presto, ze disk smazu pomoci K3b, tak mi neni umoznen zapis, kvuli nedostatecnym pravum. Disky jsou relativne nove a to, ze jsou zaroven pouzivany ve win urcite neni na zavadu.

Radek /dev/hdb1 /media/disk ext3 defaults 0 0 je podle me spravne. Vypise prikaz mount -a nejakou chybu?

man mount

Na CDRW NELZE normalne zapisovat kopirovanim ve spravci souboru, proto je read only. I na CDRW se musi data vypalit a pak smazat ve vypalovacim software (napr. k3b). Pokud ve windows pouzivate paketovy zapis (tzn. pouzivate CDRW jako napr. usb flashku) musite to udelat jinak ale ja nevim jak, viz. http://www.cdr.cz/a/13020/2
Upozornuji ze ne vsechny kroky ktere tam jsou popsane musite udelat.

Na CDRW i DVDRW se nepokousim kopirovat ve spravci souboru, ja se ho pokousim zcela normalne palit a k3b proste odmita s tim, ze nemam dostatecna prava. A to at ho mazu uplne, nebo rychle a at je mazane ve win, nebo k3b. Proste a zcela jiste mi nejdou vypalovat RW disky. Asi nejsem normalni, ale nejde to. Paketovy zapis mi v dobach flash disku prijde jako krok zpet, i kdyz proti gustu …, ja opravdu palim.

mount -a chybu vypise, ted nejsem u sveho compu, takze presne zneni nedam dohromady, ale je to ve smyslu - spatne oznaceni zarizeni, nebo parametry, nebo pripojny adresar, nebo sektory na disku… Resim to tak, ze po restartu pripojim disk pomoci GParted, to probehne zcela bez problemu a pak uz ani prikaz mount -a nepise chybu. To me privedlo na myslenku, ze neco delam spatne v fstab.

Az dojedu, tak napisu

Dobre, takze uz si rozumime ohledne vypalovani CD RW. Jediny problem, ktery jsem kdy zaznamenal bylo, ze se lidem automaticky CD pripoji po vlozeni do mechaniky a pak s nim nejde nic delat - musi se nejdrive odpojit. Neni mi moc jasne, jaktoze RW jde smazat ale nejde na nej zapisovat, jedna se o stejny typ operace. Ja ho tedy vetsinou ani nemazu, k3b sam zjisti ze se jedna o RW medium, nabidne smazani a po nem proste provede zapis.

Tu chybu potrebujeme znat, doufejme nam rekne co je ve fstab spatne.

Tak radek ve fstab je opravdu v poradku, dekuji timto covexovi, problem s pripojovanim disku je v disku samotnem. Po dvou tydnech snazeni se disk chova naprosto nekontrolovatelne. BIOS ho jednou vidi jindy ne a kdyz uz se disk prihlasi a pracuje, tak po par operacich prestane komunikovat a system spadne. Takze sup do pytliku a do obchodu - jeste z neho musim vysapat tech 20G dat :-(.