Jak spustit či jen otevřít běžící KMix ?

Vážení přátelé!
F21, KDE 4.14.9, aktuální systém a myslím, že i poslední KDEčka.
Nějakou nešťastným ukliknutím se (asi před rokem) mám pomršené lišty a s tím zmizel i widget (či jak se tomu nadává) s KMixem (takový ten reproduktůrek). To by nebylo nic děsivého. Ale. Comp používáme i jako televizi. Tu nemáme (na ní, ani kam s ní). Zvuk jde do nezávislého audia, receiveru, jako další vstup (VCR1). A náš po léta a stále používaný Kaffeine je poslední dobou šíleně tichý (a co hůř, nějak si dělá co chce, občas musím měnit na receiveru hlasitost, jindy ne). Sliboval jsem si, že právě provedeným upgradem z F20 na F21 se to může napravit, což se nestalo.
Když se pokouším KMix spustit (Alt+F2), což bych viděl jako jedinou možnost jak se dostat k jeho rozhraní (tutově má nějakou tu šavli staženou), jen tak si mrcha poskakuje a pak spadne. V “Aktivitě systému” (Ctrl+Esc) jede, killnout se ho ale neodvažuju. No a když po Kaffeinu pustím třeba youtube či ceskoutelevizi.cz, je to děsný zvukový výbuch, protože mám ručně vytažený zvuk na receiveru dejme tomu na trojnásobek (receiver hudebních a poctivých 2x80W, bedny 2x160W, okolo 40l, fakt šlupka!). Jak se ke KMixu dostanu? Napadá mě snad jen KDEčka vykostit a znova nainstalovat, ale to jsou brutalitky, které obvykle skončí reinstalací, což je proces šíleně nemilovaný a oddalovaný do krajnosti! Jak se odstraní celý meta-balíček s KDEčky? A když pak bude už čistě textový režim, doufám, že zvládnu je tam nainstalovat zpět… Anebo - jak přepnu do Gnome? Nebude nějaký problém z něj pak zpět do znova čerstvě nainstalovaných KDE? Anebo - a to bych viděl jako nejlepší řešení - co v KDE smazat, aby se novém startu načetlo nějaké defaultní nastavení (víceméně kýžený stav - i když mě čeká bambilion různých úprav, na které jsem si historicky zvykl - jak třeba zkratka Meta+D - minimalizuj všechna okna, a tak…). To smazání jsem občas provedl, ale ješte v KDE3, ale tady v KDE4 už je to zas něco naprosto jinýho. Navíc jsem zapomněl, co jsem to tehdy mazával za soubor či adresář.
Dík Pep

Cvične by som si najskôr vytvoril nejakého nového používateľa. Po prihlásení by som si skontroloval, či je pod ním všetko, ako má byť.

V domovskom adresári existuje pre KDE konfiguračný adresár .kde, v ktorom by sa mal nachádzať niekde aj konfiguračný súbor pre kmix. No občas neostane nič iné, len vymazať celý .kde adresár.

Odporúčam si všetko najskôr skúsiť pod cvičným používateľom.

KDE moc nesleduju ale obecny problem je tento: jiz nejakou dobu se pouziva pres pulseaudio tzv. sdruzene ovladani hlasitosti. To jest ze PA presentuje aplikacim vsechny ovladani hlastosti jako jeden ovladac (typicky Master + PCM apod. - jako by si je seradil za sebe).
Kmix vubec nevim zda uz je pulseaudio friendly, taktez kaffeine - obcas to delalo podobne osklive problemy pokud byl v aplikaci jako zvukovy vystup nastavena treba primo alsa, misto PA, protoze aplikace ovlada nesdruzeny prvek.

Zkus neco jako pavucontrol nebo primo z konzole alsamixer (tam zrejme uvidis ten jeden sdruzeny prvek).