Jak odstranit stará nepoužívaná jádra linuxu?

Ahoj,
zase prudim s dalsim dotazem, ale na Ubuntu mame Ubuntu Tweak, najedu do programu a provedu cisteni pocitace, mohu si vybrat co chci, treba jaka jadra nechat, jaka stara nepouzivana jadra odstranit.
Takze jsem okamzite zacal hledat nastroj ve Fedore, ale nenasel.
Za to jsem se docetl, ze to ma Fedora jednoduche, ze staci editovat soubor /etc/dnf/dnf.conf installonly_limit=3 (defaultne) a ona se postara sama. No zmenil jsem to na 2 a vcera se instalovalo treti jadro a bohuzel ted mam 1 aktualni jado a 2 stara nepouzivana jadra.
Takze se zda, ze uvedena rada nefunguje, chci mit v distribuci 2 jadra (1+1) a mam uz 3. Jak na to?

(Oni jsou samozrejme odinstalacni prikazy, ale ty nevycisti grub a tudiz tam by polozky narustaly, proto chci neco komplexniho, vim, ze je Fedora zamerena jinym smerem nez Ubuntu, ale da se to nejak tak jednoduse jako v Ubuntu?)

No, možná to budou umět ty nejrůznější zjednodušující utility jako Fedy, EasyLife apod., ale já si to raději řeším sám, abych věděl, co se děje. Osobně bych to udělal takto:

rpm -q kernel

To mi vypíše seznam nainstalovaných kernelů. A pak dám prostě jen:

sudo dnf remove kernel-4.1.6-200.fc22.x86_64

No jo, to souhlasim, ale ten prikaz mi to naposledy neodebral z GRUBu a toho ja se bojim, protoze uz se mi stalo, ze jsem se v nem vrtal a pak nenabootoval, proto bych radeji utilitu, ktera to udela za me. :slight_smile: Zkusim ty zjednodusujici utility, jestli to tam bude. Dik.

No jo, ale minule mi to ten prikaz neodstranil z GRUBu a toho ja se bojim, protoze uz se mi stalo, ze jsem se v nem vrtal a pak nenabootoval, proto radeji neco co to udela za me. Zkusim mrknout na ty zjednodusujici utility, jestli tam ta moznost bude. Dik.

Tak ona ta editace souboru /etc/dnf/dnf.conf installonly_limit=3 funguje, jenom se musi spustit dnf nebo asi i instalace aktualizaci, aby to probehlo a odstrani to vsechno vcetne zmeny konfigu z grubu, takze OK.
Ono asi neni moc co resit, protoze asi bude idealni nechavat dve stara jadra, kdyby se neco …, ale ja mam na testovacim stroji malo mista, takze jsem to zmenil na 2.

Dalsi vec je, ze ted uz nestaci ostranovat kernel-, protoze to je dnes jen metabalik. Musi se odstranit kernel-core- a kernel-. Odstraneni jen metabaliku mi kernel ve skutecnosti neodinstaluje.