jak nastavit yum

ahoj. chtěl bych se vás zeptat jesli jde nastavit yum tak, aby si uložil seznam všech dostupných balíčků? jako třeba debian v apt-get / aptitude… když si chci nainstalovat něco u čeho zrovna nevím přesný název, tak napíšu aptitude intsall chromium a pak pomačkám tabulátor a vyjede mi seznam všech balíčků začínajících na chromium. jde to nějak nastavit do yumu?

Nainstaluj si balík bash-completion a do /etc/bashrc nebo ~/.bashrc přidej:

Use bash-completion, if available

if [ -f /etc/bash_completion ]; then
. /etc/bash_completion
fi

S balíčkovacím systémem to nemá nic společného. Jedná se o funkci shellu.

To není funkce apt, aptitude ani yumu, ale může za to bash_completion. Takže:
$ yum install bash-completion

…pozdě :slight_smile:

aha :slight_smile: a to :

Use bash-completion, if available

if [ -f /etc/bash_completion ]; then
. /etc/bash_completion
fi

přidam normálně jenom na konec souboru ? jinak dík moc :slight_smile:

jop už to jede, ale příde mi že si to pokaždý stahuje z netu ten seznam, protože to trvá dlouho. jde to nějak stahnout do počítače ten seznam a v budoucnu jej jen aktualizovat o případné nově verze balíčků nebo o balíčky obsažené v budoucnu přidaných repozitářích? v debainu když napíšu příkaz sudo aptitude update tak se aktualizuje ten seznam v počítači, ale tady sudo yum update aktualizuje system.

Ano, to je rozdil mezi balickovacimi systemy. Yum nevyzaduje psat vzdy “update, upgrade” ale zase pokazde stahuje aktualizace metadat. Jak casto je bude stahovat jde ovsem nastavit pomoci promenne “metadata_expire” v /etc/yum.conf kam muzes napsat “never” (viz. man yum.conf) a pote stahovat medata rucne pomoci “yum check-update” - nicmene tim si nejsem jist. Cache je mozne donutit vyprset prikazem “yum clean expire-cache”, ci “yum clean metadata” cimz se donuti pri pristim yum update jejich stazeni.