Jak nainstalovat správný kernel i driver pro funkci Wifi realtek rtl8821ce?

Zdravím , po 6 měsících zkušeností s linuxem jsem zkusil 8 distribucí linuxu, 4 jsem roschodil ůspěšně , pátá jsem dodržel instrukce ( Garuda linux xfce a cinnamon ) a internet neběžel na 100% . Šestá distribuce byla Storm os , tam mi taky nešel internet rozchodit na 100% . U dvou distribucí jsem to nezkoušel rozchodit ( internet ). Rozchodil jsem linux Mint , Ubuntu, Manjaro linux a Zorin os . Chtěl bych se zeptat, mám notebook Asus a Wifi realtek rtl8821ce , jaký a jak mám vybrat kernel a driver pro Wifi ? Chci nainstalovat Fedoru KDE Plasma 36 , díky za pomoc .

Tak jsem zahájil instalaci Fedory 36 kde a při updatu mi to došlo do 17% a napsalo mi to něco jako IBUS - Layout changes not … a dál si to nepamatuju . Instaloval jsem to 3x a furt stejný , takže si asi hodím na zpět druhý linux Manjaro , díky

Ano, to je bohuzel obvykly pristup zacatecniku pokus/omyl, misto reseni problemu, cekam ze se to nejak vyresi samo. Vyhoda Linuxu je prave to, ze naprosta vetsina toho je resitelna, protoze jsou veskere informace dostuplne. Zacal bych tim, ze bych pouzil zakladni instalacni obraz s Gnome a pri instalaci nechal vsechno vychozi. Do Gnome lze KDE bez problemu pozdeji doinstalovat. Druha vec je, pokud vidim chybu tak si ji vyfotim, kdyz uz nejde zkopirovat a pak tu hlasku zadam do google, vetsinou na me neco vypadne nebo ji aspon opisu, kdyz zadam o radu, celou, protoze z konstatovani “dal si to nepamatuju” nikdo nic nevymysli. A posledni rada je - nez kupuji HW ktery chci pouzivat s linuxem, proverim, ze to co tam vyrobce slepil je v linuxu funkcni. To usetri mraky casu.

Díky , s tím notebookem to nebude tak špatný snad, mám herní notebook . Na originálním foru Fedory mi něco poradili , ale asi zatím skončím s nastavováním, doma mi nadávají, že se furt hrabu v linuxu , i když vím, že je to potřeba , snad se k tomu vrátím později, díky .

Jo tady mám můj thread z Fedora fora How to choose right kernell in Fedora kde 36 ?

Co se týče toho ovladače pro Realtek wifinu, tak má repozitář v Copru. To je asi nejjednodušší způsob, jak ho nainstalovat. Stačí přidat repozitář a nainstalovat balíček. Jde to sestavit taky ze zdrojových kódů, ale to už není tak triviální.

Nicméně pokud na tom notebooku chcete používat Linux dlouhodobě, tak se doporučuji podívat, jestli v něm jde vyměnit wifi modul za nějaký od Intelu. Výměna bývá zpravidla jednoduchá a nový wifi modul stojí pár stovek. Já to tak udělal u svého notebooku a byly to nejlépe investované peníze a čas. Od té doby wifi prostě funguje. Ono se vám to sice s tím přidaným ovladačem podaří rozchodit, ale jakékoliv ovladače, které nejsou přímo v jádru, jsou dlouhodobě problémové. Nějaký důvod, proč se nedostaly do jádra, existuje.

Díky .
Jo tady mám, co mi systém psal v live verzi :
IBUS - layout changes do not work in Plasma Wayland . Please use system settings 5 .