Jak nainstalovat F18 bez Anacondy?

Stále jsem to oddaloval, u sebe nechávám všude F17 (případně F16 :-)), ale potřeboval jsem nainstalovat něco známému na netbook a tak jsem pohořel s F18, že mu tam ke spokojenosti už šlape Ubuntu12.04LTS. Když pominu neintuitivní práci Anacondy s ručním rozdělením disku, nehledě na to, že některé věci nejsou na rozlišení netbooku vidět a skoky tabelátorem jen odhaduji mimo rozlišení obrazovky, tak po rebootu se rozjede sice krásně barevný Grub2, ale tím to končí a jsem v terminálu. Nelze nějak tento šmejd v F18 pominout a spustit starý instalátor, který byl funkční?

Pokud končíš po instalaci v terminálu, tak to asi nebude problém onoho šmejdu, ale někde jinde. Leda, že by jsi vybral k instalaci minimální volbu. A ne, nedá se vrátit ke starému instalátoru.

Jak píše Vain, pokud instalace proběhla v pořádku, je velmi nepravděpodobné, že by to bylo instalátorem. Zkus se v tom terminálu přihlásit a nastartovat grafiku příkazem startx, případně se podívej, jestli ji máš vůbec nainstalované potřebné balíčky: xorg, gnome-shell,…

Už to zkoušet nebudu, už tam má Ubuntu 12.04LTS s Gnome classic a je spokojený. Co by mohlo být špatně už tedy nezjistím, jen mě to zajímalo pro příště, jestli je možné se Anacondě vyhnout. Zábavné bylo, když jsem něco zvolil na obrazovce, kde nebyl vidět spodek, pak odklikával tabelátor, dokud se zase neobjevil na obrazovce, potom to o jeden klik snížil, dal Enter a věřil, že to bylo na tlačítku “pokračovat”, ale jestli tam bylo mimo rozsah zobrazení ještě něco jiného, netuším. Takže to beru tak, že Fedora 18 není určena pro netbooky s nízkým rozlišením (hp110c v tomto případě). Jedině snad pustit dvě instalace vedle sebe, netbook a PC a kontrolovat obrazovky na druhé instalaci. Uzavírám téma s tím, že moje řešení bylo rychlé, funkční a tím pádem správné a počkám, kam se Anaconda vrhne příště. Díky za připomínky.

No rozhodně to není v pořádku, ale možná by bylo lepší řešení zkusit připojit externí monitor.

No, nainstalovat by to šlo textovým instalátorem. Nicméně bych si zjistil, jaké rozlišení to bylo, a nahlásil to jako chybu. Buď to opraví nebo aspoň řeknou, že rozlišení pod určitou hodnotu nebudou podporovat, protože to AFAIK momentálně stanovené není. Myslím si, že aspoň 800x600 by podporovat měli. Menší hodnoty asi už fakt nemají smysl. To jsou corner casy, které musí pokrýt textová instalace.

Když se dívám do specifikace na netu, tak tam je 1024x576 (někde uvádí 1024x600), ale chybělo mi rozhodně víc, než 10% obrazovky, takže tipuji, že mají v Anacondě na výšku minimálně 768 (nebo 800) a nezkoumá se skutečné rozlišení.

Tak jsem se ptal Anaconďáků a minimální podporované rozlišení je opravdu 800x600. Problém u malých rozlišení bývá s nastavením sítě, tato část je prostě jen načtená aplikace z GNOME, kde s tím nemůžou moc udělat.

Ac to rozdelovani disku je z pohledu cloveka, ktery o tom neco vi ponekud divne, slo v nem zrejme o to, aby to bylo jaksi srozumitelne pro laika. Tomu deleni disku, existence nejakych LVM a oddilu na disku nic nerika, tam to asi ma sve opodstatne.

Jinak s tou textovou instalaci - nevim zda neco takoveho v nove anaconde existuje. Pod troubleshooting je jen moznost instalovat v Basic Graphics mode. Zadna textova instalace v menu uz normalne dostupna neni. Mozna je textovy kickstart, ale to uz je opravdu hardcore. Existuje jeste neco jineho?

covex napsal(a):

Jinak s tou textovou instalaci - nevim zda neco
takoveho v nove anaconde existuje. Pod
troubleshooting je jen moznost instalovat v Basic
Graphics mode. Zadna textova instalace v menu uz
normalne dostupna neni. Mozna je textovy
kickstart, ale to uz je opravdu hardcore. Existuje
jeste neco jineho?

LiveCD textové rozhraní Anacondy nemá. Je to pouze u instalačního DVD a ta instalace je velmi jednoduchá. Pokud tomu člověk nedá kickstart soubor, nainstaluje to systém s výchozími hodnotami a pouze minimal system.

V tom pripade to nejde ani z netinstallu, coz jsem si myslel, ze je stejny instalator jako na DVD. Priznavam, ze instalacni DVD jsem nestahoval, protoze mi to prijde zbytecne.

Tak jsem prave zkousel DVD a ani na nem v zadnem menu neni textova instalace. Je tam uplne to same co v Netinstallu - pouze pod Troubleshooting je “Install Fedora in Basic Graphics mode”, ale zadna textova instalace se nenabizi. Zkousel jsem i boot: linux text, ale nic to nedela…