Jak na Linux

Zdravím.
Ač jsem poměrně čerstvý začátečník s Linuxem, velice mě oslovil. Poslední dobou se o něj velmi zajímám, ovšem mám problém, a to že jsem stále zelenáč. Zkoušel jsem googlit, vyhledávat, koukal jsem i zde na příručku, ale nic z toho mi nějak nepostačuje. Povětšinou když něco z těchto návodu zkusím na svém PC, tak to moc nefunguje, a pokud ano, tak mi chybí hlubší pochopení toho, co vlastně dělám. Rád bych se stal tím, kdo má na to ostatním radit a mít systém prolezlý skrz naskrz.
Prosil bych tedy, zda-li by mi někdo mohl doporučit nějakou KVALITNÍ literaturu, jakéhokoliv formátu - klasická kniha, PDF, web, … (vím že velice rychle zastarává) abych měl co studovat. Pár webů a knih mi již pod rukama prošlo, ale nebyl jsem z nich příliš nadšen.

Asi bych doporučil:
Mistrovství v linuxu,
dokumentační projekt (PDF na netu).
Jinak doporučuji si stahovat novinky via RSS z různých webů (root,phoronix,abclinuxu,linuxexpress…). Na těchto webech jsou i nějaké “seriály” o bashi. Tím se získáš novinky ohledně linuxu (co se chystá, co se změná, atd atd).
Mám i nějaká PDFka. Klidně bych ti je mohl i poslat.

Ještě velice dobře funguje Linux používat. Ne ho mít jenom v dualbootu třeba s Windows a tu a tam do něj nabootovat, takzvaně si s ním pohrát, ale opravdu používat a mít ho jako denní chleba na co největší možný okruh své práce u PC. Člověk potom spoustu věcí vstřebá automaticky a na dost věcí přijde sám.

Když na internetu hledáš řešení problému a najdeš nějaký příkaz, prožeň ho manuálovou stránkou a podívej se, co vlastně ten příkaz, po tom, co ho “bezmyšlenkovitě” zkopíruješ z internetu do terminálu, dělá. A samozřejmě nebát se zeptat, pokud ti nějaký návod nefunguje, zamyslet se nad tím proč (opravdu to zkusit napřed sám, kolikrát na to určitě přijdeš) a potom se zeptat, jsme tady všichni relativně trpěliví a když víme, poradíme :wink:

Ja som kedysi začínal s touto knihou. Je trocha staršia, ale väčšina vecí v nej platí, hlavne pre začiatočníka.

Dá sa nájsť na internete bez problémov aj v pdf.

Mrkni na první stranu příručky: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:uvod#dalsi_odkazy
Tam najdeš docela dobré tipy na knihy. Výběr máš výrazně usnadněný, pokud jsi schopný číst anglicky. V angličtině je totiž výběr knih o Linuxu nesrovnatelně lepší. Knihy o Linuxu v češtině se prakticky přestaly vydávat. Kvůli krizi a celkovému poklesu prodaných nákladů (kvůli ebookům) se staly na tak malém trhu nerentabilními.

Jinak ještě bych doplnil, že návody z příručky nemusí fungovat kvůli tomu, že jsou zastaralé. Je to vytvářené jako společné dílo, takže to nejmenší, co pro to můžeš udělat, je nám dát vědět, že návod nefunguje, nebo to případně na wiki rovnou označit, že to potřebuje aktualizaci.

Děkuji mockrát, hned se dám do studia. Mimochodem - na mém PC Fedora 17 před 14 dny zcela nahradila bývalé Win7 =).