Jak dočasně vypnout garfické prostředí

Dobrý den,
potřebuji zjistit ve kterém konfiguračním souboru se dá dočasně vypnout start grafického prostředí (gnome). Pro mé účely ho nepotřebuji a stačil by mě textový režim. Odinstalovat ho uplně taky nechci, protože některá nastavení ještě neumím udělat v textovém režimu. Dá se to nějak jednoduše vypnout ??

Předem děkuju za radu …

Postup je stale stejny - prepni startovani systemu z runlevel 5 do runlevel 3
gedit /etc/inittab
id:5:initdefault:
->
id:3:initdefault:

Pokud budes chtit z konzole pustit grafiku staci se prihlasit a napsat “startx”, pripadne se da prepinat runlevel za behu prikazem
telinit 5

Díky moc, funguje to perfektně.
Tohle mě na tom linuxu hrozně fascinuje - ta neuvěřitelná modifikovatelnost …

Mohu se ještě zeptat jak uplně zakázat grafiku i při bootování. Tedy pokud budu mit nastaveno ve potřebné, rád bych přešel s fedorou 10 na plně textový režim. Je to asi o poznání výkonější a možná i stabilnější v případě využití pro mail server s filtrovaním. Nebo se mýlím ??

Děkuju za radu …

Edituj si /boot/grub/menu.lst a u zavádějícího záznamu si smaž na u konce řádku “rhgb”

Díky funguje …

Samorzrejme ze pro ciste serverove nasazeni je lepsi poustet pouze textovy rezim. Je to proste jiz z principu, kdy kazda komponenta navic zvysuje riziko chyby, potencialne i moznost napadeni systemu. Graficky start systemu je pak pro takove nasazeni samozrejme uplne zbytecny. Osobne bych krom smazani rhgb pridal jeste navic parametr “nomodeset”.