Intel HD4000, llvmpipe

Ahoj. Mám neustálé 100% vytížení procesoru u procesu gnome-shell. Problém je u ovladače gk, který se, z mých nejasných důvodů, nenačte.

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.2, 256 bits)

Xorg.0.conf - http://pastebin.com/CvKWJTzw

Konfigurace:
F18
kernel 3.8.4-202.fc18.x86_64
xorg-x11-drv-intel.x86_64 - 2.21.5-1.fc18 (zkoušel jsem i starší 2.20.14-1.fc18).

Dík za pomoc.

Je v tech intel grafikach taky trochu zmatek. Podivej se jestli mas zavedeny jaderny modul i915 (lsmod| grep drm).
Muze to znit divne, ale zkus pri startu systemu vypnout plymouth - tzn. vyhod u jadra parametry rhgb a quiet.

drm_kms_helper 46708 1 i915
drm 264680 3 i915,drm_kms_helper
i2c_core 38353 6 drm,i915,i2c_i801,drm_kms_helper,i2c_algo_bit,videodev

Vypadá to, že zavedný to je dobře. I po vypnutí plymouth se nic nezměnilo.

Mas neco v /etc/X11/xorg.conf nebo ne?

Nemáš náhodou duální grafiku (Intel+nVidia)?

Tak, konečně jsem se k tomu dostal.
xorg.conf jsem si vygeneroval: http://pastebin.com/ejpUNYzL

V ntb je pouze Intelovská 4000covka. Ono všechno fungovalo fajn. Z ničeho nic se objevil ten llvmpipe a je to šíleně pomalý, trhaný. Undoval jsem i yumovské install/update, ale bez pozitivního výsledku.

Dík za reakce :).

Ahoj, co ti vrátí tento příkaz: /usr/libexec/gnome-session-check-accelerated && echo ‘akcelerace’ || echo ‘bez akcelerace’

Je to test, podle kterého se rozhoduje, jestli GNOME pojede akcelerovaně přes grafickou kartu nebo přes procesor (LLVMpipe). Pokud ten test selže, tak je potřeba hledat proč.

Blacklistované grafické karty najdeš tu: /usr/share/gnome-session/hardware-compatibility

Ahoj, výsledek je “akcelerace”. Podle hardware-compatibility bych s touhle kartou problém mít neměl …

lspci -v
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
(prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Lenovo Device 3903
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 43
Memory at f0000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]
Memory at e0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
I/O ports at 3000 [size=64]
Expansion ROM at [disabled]
Capabilities:
Kernel driver in use: i915

Sesivany: ses si jisty, ze tahle utilitka nebere llvmpipe jako akceleraci a proto se taky spusti v normalnim gnome-shell modu? llvmpipe je totiz v tom hardware-compatibility listu zakomentovany. Problem musi nastat uz nekdy driv v ovladaci Xorg nebo jadre.

jey napsal(a):

Tak, konečně jsem se k tomu dostal.
xorg.conf jsem si vygeneroval:
Section "ServerLayout" Identifier "X.org Configured" Screen 0 "Scr - Pastebin.com

V ntb je pouze Intelovská 4000covka. Ono všechno
fungovalo fajn. Z ničeho nic se objevil ten
llvmpipe a je to šíleně pomalý, trhaný.
Undoval jsem i yumovské install/update, ale bez
pozitivního výsledku.

Dík za reakce :).

A zkousel si to bezet bez toho vygenerovaneho xorg.conf nebo ne? Proc tam mas definovane 4 karty?

Jeste odkaz na tu chybu s plymouth:
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=870695
podivej se do /var/log/message na zpravy od gdm? Zkus nabootovat do textove konzole a pustit startx z ni… pripadne z ni pust jen xinit a zkus glxinfo.

Jj, zkoušel jsem to i bez vygenerovaného xorg.conf.
Tady je výpis toho gdm (cat /var/log/messages | grep gdm): http://pastebin.com/RntkzT5e

edit:
Smazal jsem xorg.conf, pustil přes startx a běhá to jak má.

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel® Ivybridge Mobile

covex napsal(a):

Sesivany: ses si jisty, ze tahle utilitka nebere
llvmpipe jako akceleraci a proto se taky spusti v
normalnim gnome-shell modu? llvmpipe je totiz v
tom hardware-compatibility listu zakomentovany.
Problem musi nastat uz nekdy driv v ovladaci Xorg
nebo jadre.

To je teoreticky možné. Před tím to bylo jasná situace. Buď to má hardwarovou akceleraci nebo ne. LLVMpipe to celé zkomplikovalo :slight_smile:

No, nevím, jestli si s tímto problémem bude někdo tady ve fóru nakonec vědět rady. Zeptal jsem se strýčka Googla a nikde jsem na tento problém u této karty nenarazil. Všechny problémy tohoto typu se týkali duální grafiky. Rozhodně to doporučuji nahlásit do bugzilla.redhat.com. Můžeš se taky zeptat na radu na IRC kanálu #fedora-desktop na serveru GIMPnet. Tam jsou lidi (vývojáři GNOME, X a Fedory), kteří jsou asi nejpovolanější v tomto problému.

Už to běhá jak má :-).
Udělal jsem to tak, jak poradil covex. Čili smazal xorg.conf a z textové konzole pustil startx :slight_smile:

Ano, takze je to ten odkazovany problem s plymouth a gdm - plymouth totiz jeste neskonci a pusti se GDM, to ovsem nenajde volnou akcelerovanou grafiku a prepne se do llvm modu a nasledne uz v tom jede cely gnome shell.