Intel grafiky a kernel 4.4+

Vzdy jsem mel Intel grafiky za bezproblemove, co se podpory v Linuxu tyce. Od rady kernelu 4.4, ktere se obevili tusim poprve ve Fedore 22 jsou s nimi neprijemne a velmi tezko odhalitelne problemy. Nevim zda jde jen o nejakou radu Intel grafik nicmene stava se, ze obraz na grafice vubec nenabehne - proste na HDMI nebo DP vystupu neni detekovan zadny monitor a Xka sice bezi, ale obraz neni. Na prvnich kernelech 4.4 to jeste “vetsinou” fungovalo, postupne se to ale spis zhorsovalo - vymenoval jsem ruzne kabely, zkousel jine monitory, vzdy jsem si rekl “ha byl to kabel, prestalo fungovat HDMI, nejaky divny monitor, apod” protoze to najednou zase nabehlo, ale nakonec znova - proste vystup na monitor zadny, nakonec prestala fungovat i textova console. Dnes jsem byl u dalsiho pocitace - zahadne se mu najednou klidne za provozu vypnul monitor a nic - system normalne bezel ale obraz nikde - pro uzivatele to znamena “nejde pocitac”. Po chvili zonglovani s kabely diagnoza opet stejna - Intel grafika. Pouzil jsem starsi radeon a vse OK… kernel 4.6 nainstalovany z aktualizaci v poslednich dnech. Kernel rady 4.3 funguje bez problemu a monitor na nem vzdy zazracne ozije, bohuzel posledni byl v F22.

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1317231

Ahoj,
zajimavé. Já žádný z těchto problémů neeviduji. A to používám fedoru na x řadách intel grafikách. (sandy,ivy,haswell). A všude používám HDMI výstup.
Jakou máš konkrétní grafiku?

Můžeš zkusit použít modesetting driver: https://tjaalton.wordpress.com/2016/07/23/intel-graphics-gen4-and-newer-now-defaults-to-modesetting-driver-on-x/ ; ve Fedoře se defaultně používá na Skylake a novějších.

Já osobně mám od kernelu 4.6 tento problém: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1326148

Dandim - pokud opravdu jeste pouzivas F20 tak tam ten problem neni… jinak ted jsem na jednu koukal a je to Haswell-ULT - uprimne ani nevim, co to je zac.

frantisekz - tak vypinani podsviceni by mohlo vypadat podobne, ale to monitor nepise ze nema signal - a hlavne si myslim, ze podsviceni jde regulovat jen na LVDS nikoli na externich monitorech. Celkem me prekvapuje, ze by intel driver do dnes nepouzival modeseting… mozna proto byl dosud tak stabilni a ted to rozvrtali :).

Intel modesetting používá. Jde ale o to, že X driver od Intelu je v posledních snapshotech docela nestabilní a právě proto Ubuntu a Debian přechází na obecný modesetting driver (žádný hardware-specific kód, vše se tlačí přes GLAMOR a OpenGL)

Intel zcela rozmetal tým, který pracoval na linuxovém ovladači. Už prakticky jen dojíždí. V brzké budoucnosti budou používat ovladač, který bude sdílet velkou část kódu s tím pro Windows, nebude používat Mesa, ale svoji implementaci OpenGL.
Tady ty problémy pramení z té transformace. Současnému ovladači se věnuje zlomek původních vývojářů, podporu pro Skylake měli hrozně pozdě. A bojím se, že to v dohledné době bude ještě horší, než se ten nový ovladač odladí.
Doby, kdy byly grafiky od Intelu bezproblémové, jsou teď zase na nějakou dobu pryč.