instalacia, zaloha dat

Zdravim, mam dost velky problem… pouzivam Ubuntu a rozhodol som si nainstalovat popri Ubuntu aj Fedoru.
Mam bootovacie USB a ked ho tam dam, som v live rezime ale nejde mi ju nainstalovat.
Skoncim pri deleni diskov a neda sa mi uvolnit miesto z hard disku, cize ju nemozem nainstalovat.
Co je horsie, ubuntu akosi prestalo ficat, cize jedine co mam, je fedora live.
A teraz moje otazky: (myslite prosim na to, ze sa az tak velmi nekamaratim s terminalom)

  1. jak rozdelim ten disk, ked taku moznost pri instalaci nemam a Ubuntu je spadnute

  2. Ak to teda nepojde rozdelit, budem musiet zrejme vymazat cele Ubuntu aj s datami (ak sa to da cez live fedoru) ale chcel by som sa aspon dostat z fedori live do disku na ktorom je Ubuntu koli zalohe dat. Potom mi uz je jedno, co bude z Ubuntu. Takze… da sa nejak dostat k datam z ubuntu? (ako live user nemam prava vstupit do disku… zrejme)

som cely spoteny… Dakujem za rady

Možná jsi měl disk dost zaplněný (nešlo uvolnit místo).
Když jsi v live režimu a koukneš do Nautilu. Vidíš tam ty své partišny?
Taky v live režimu koukni na aplikaci disky (zda disk nehlásí nějakou vadu).
Co píše Ubuntu při startu?
Chce to více informací (klidně vyfoť obrazovku a dej to někde na net).

  1. Disk nebol zdaleka zaplneny. prvy raz mi ho umoznilo rozpolit tak som to urobil ale instalacia fedori zamrzla… resp. za hodinu sa nic nenainstalovalo.
    Ked som to skusil znova, uz som tu moznost nemal.

  2. Ubuntu sa zapne, nehlasi chyby, len pri uvodnej obrazovke to skape. (napis ubuntu a pod tym bodky, znak nacitavania, ktory by tam bol navzdy) a nic viac.

  3. Nautilus mi vobec nedovoli otvorit (neviem, ci je to mozne, vzhladom na to, ze na live fedore nemam svoje heslo ani konto)

  4. Nemam pristup ani k harddisku, na ktorom je to Ubuntu so vsetkymi datami

  5. poslem screen z aplikacie Disky, neviem moc co to vsetko znamena… nie som az tak zdatny.
    tu je link: http://imgupload.sk /images/b/d/bdfrkb6wogpz5hpamvfc.png

(musel som tam dat medzeru, nezobrazovalo sa to spravne…)

No :-/
Asi nejlepší by bylo zjistit proč Ubuntu nebootuje. Nejde nabootovat (v GRUBu) do nějakého recovery modu?
Nebo jak Ubuntu bootuje zkusit zmáčknout nějakou klávesu (myslím SHIFT). Mělo by se zobrazit textový mód bootování. Možná nějaký výpis pomůže.
Jak jsi v té aplikace Disky (Fedora Live) tak zkus vybrat ten 1. oddíl a kliknout na tu značku Play (měl by se při moutovat oddíl s Ubuntem).
Teď je otázka proč nejde nastartovat Nautilus ve Fedoře. Zkus zapnout aplikaci terminál a do napiš “nautilus” a odentruj.
V terminálu by se mělo alespoň něco vypsat.

  1. Vypis po namountovani disku:

Error mounting /dev/sda1 at /run/media/liveuser/7cf60c1e-5633-41d6-ba0c-4c7b501ad34b: Command-line `mount -t “ext4” -o “uhelper=udisks2,nodev,nosuid” “/dev/sda1” “/run/media/liveuser/7cf60c1e-5633-41d6-ba0c-4c7b501ad34b”’ exited with non-zero exit status 32: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1,
missing codepage or helper program, or other error

   In some cases useful info is found in syslog - try
   dmesg | tail or so.

(udisks-error-quark, 0)

  1. nautilus ide… skusal som “sudo nautilus”, to neslo, ale ked zadam len nautilus, otvori mi ho. ale nic sa nezmeni, ked kliknem na disk, zobrazi sa rovnaka hlaska jak som skopiroval hore.

  2. Recovery mode som uz skusal…
    Este skusim ten textovy mod. ale asi az ako poslednu sancu, pretoze som nutne zacal nieco robit na live fedore a ked ju teraz vypnem, stratim robotu… :confused: ale ak by to bolo nezbytne, skusim.

Zkus v terminálu spustit:

dmesg | grep -A 20 sda

vyjede ti takový výpis.
Výpis dej sem.
Asi to vypadá na poškozený filesystém.
Kontrolu filesystému pomocí terminálu:

fsck.ext4 -fy /dev/sda1

Vykaslal som sa na to. Nainstaloval som Fedoru na uz existujuci disk.
Ale aj tak, diky za rady.
Snad este pomozu dalsim