Inštalácia Fedory 27 popri Windows 7 a Ubuntu 16.04LTS

Ahojte všetci,

chcel by som sa spýtať, či si môžem nainštalovať na notebook, kde už mám nainštalovaný os Windows 7 a Ubuntu 16.04 LTS Fedoru 27 Workstation. Miesta na HDD je dosť.

https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/924/8au2r4.png

To samozrejme lze. Zlate pravidlo cislo 1. pred instalaci jakehokoli OS a manipulacemi s disku zalohuj.
Nasledne si musis udelat jasno v tom jaky pouzivas zavadec - protoze tam mas ubuntu, zrejme uz tam bude grub ktery umi windows i linux. Ve Fedore ovsem budes muset udelat instalaci idealne bez zavadece a pak dodelat rucne (pro zacatecnika si myslim trochu orisek) nebo zavadec nedavat do MBR ale do oddilu, kde bude fedora a z ubuntu zkusit znovu pustit grub-config aby nasel dalsi OS. Neni to uplne jednoduche - nevim zda na to dneska uz neni nejake lepsi reseni.

Už som to poriešil. Nainštaloval som si Fedoru 27 Workstation vo virtuale na stolovom pc. Ďík

…jen pro info
Já jsem to řešil tak, že mám /boot uloženou na malinký flashdisk, aby mi to nehrabalo do mbr Win10.

… to beamturret .
A nainštalované máš 3 systémy na disku? Z desktopu som z virtualu odstránil Fedoru a zase riešim triple boot, lebo by som Fedoru 29 chcel pridať na notebook, kde úž mám dual boot Windows 10 a Linux Mint 19.1 alebo na notebook, ktorý je uvedený v prvom príspevku (Windows 7, Ubuntu 18.04 LTS). Potreboval by som poradiť ako na to. Dík

3 systémy jsem nikdy neřešil, ale řešil bych to jako @covex.

Já si myslím, že když u Fedory nenecháš zapsat MBR, skočíš do Ubuntu a necháš to očuchat, tak se to zaaktualizuje.

Teoreticky by to mohla pošéfovat sama Fedora, ale až tak dobrodružná povaha nejsem.


Kdyby se mi nechtělo vynalézat, tak jako první pokus tam nahrnu Fedoru, nechám ji zapsat MBR na flashdisk, pak skočit do Ubuntu a zkusit to očuchat. Pokud se to zaaktualizuje, tak ten MBR z flashdisku nebude potřeba. Hlavně tím nic nezničím.


Nevím, jestli si update-grub hledá další MBR nebo v oddílech pozná složku typu /boot …to by se muselo vyzkoušet.
Ubuntu má tuším os-prober …mrknu na to


Já používám flashdisk pro samostatný zavaděč, aby mi linux nesahal na MBR prvního disku s Windows, protože používám Bitlocker(šifrování) a ten by to nepřežil - muselo by se obnovovat.

…třeba pomůže
https://help.ubuntu.com/community/MaintenanceFreeCustomGrub2Screen