Instalacia F21 non-UEFI

Dobry den,
vytvoril som bootovaciu flashku(skusal som viacere programy). No pri manulnom rozdeleni, mi hodi error s /boot/efi …
Nemam UEFI ani GPT, klasika MBR. Nemam ziadnu “EFI” particiu. A vytvorit miesto pre /boot/efi je asi zly napad ? Podla obrazkov co som nasiel, tak mi to bootuje v UEFI mode a neviem prinutit legacy mode.
V BIOSe mam zapnuty CSM mode. V boot options mi ukazuje len "UEFI: ". Skusal som z flasky zmazat EFI zlozku ale potom sa z USB ani nezacne bootovat.
Mam nainstalovany win 8.1 a ubuntu 14. Stym som nemal ziadne problemy.

Nejaky napad co stym ? Rozmyslam este skusit vypalit na DVD.

+1 !

Fedora 22 (Mate-compiz), notebook (Dell E7450) automaticky bootuje flashdisk v UEFI módu, i když jinak se HDD nebo DVD bootuje bez UEFI.
Fedora to asi nějak pozná a za žádnou cenu nedovolí nainstalovat Fedoru, protože vyžaduje UEFI, tudíž vyžaduje GPT které na disku samozřejmě není, a nebude (nechci si rozbít ostatní nainstalované systémy).
V instalátoru žádný přepínač UEFI/Legacy zřejmě není, když jsem ho nenašel já ani autor výše. Existuje nějaký hack ? Stojí to za bugreport ?

Bugreport se hlasi vzdy, i kdyby to bug nakonec nebyl.

Prvni moznost kterou bych hledat je prepnou UEFI Bios notebooku do legacy modu.
Druha by byla zkusit z USB Fedory vyhazet UEFI haraburdi, ale to asi dopadne spatne. Problem totiz asi neni ve Fedore, ale v tom ze NTB bootuje uefi.

Jeste jedna vec, v boot menu fedory na polozce “test this media and install” nebo jak se to ted jmenuje zmackni Tab
a misto “linuxefi” na zacatku zkus napsat “linux”.

Nakonec jsem to vyřešil následujícím způsobem, snad to napříště někomu pomůže :slight_smile:

  1. vytvořit bootovací flashdisk NE pomocí livecd-iso-to-disk, ale pomocí UNETBOOTIN
  2. v BIOSu nezvolit “one time boot menu”, ale přímo vlézt do setupu a zakázat tam bootování z HDD, takže mu nezbyde než z flashky

tím se problém vyřeší, nabootováno je bez UEFI a tak se i instaluje.

Já mám pochopení pro vývojáře, že předpokládali, že UEFI chce právě ten, kdo s UEFI nabootoval, a je to docela user-friendly. Myslím si však, že někde v pokročilých volbách by se měl objevit přepínač UEFI/neUEFI, aby měl uživatel kontrolu nad svým počítačem, ne jako ve windows :slight_smile: