Instalace

Zdravim jsem začátečník a mám na vás dotaz.

podle tohoto návodu http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=6&idc=102
se kompilace a instalace pouští přes make setup check…můžete mi vysvětlit co tento příkaz znamená?
V knize jsem četl, že se instaluje pomocí
/.configure
make
make install

proč se to v prvním případě vše vtěsnalo pouze do make setup check? Díky

Příkaz make čte soubor Makefile. Autor se rozhodl použít “setup check” pro instalaci, tak je to tam takhle. Pro qmail ale existuje už předpřipravený rpm balíček (http://www.qmail.org/rpms/qmail.html), možná by bylo jednodušší a pro systém přehlednější použít ten. A vůbec, nebylo by lepší použít nějaký standardní mta, který je podporovaný Fedorou? :slight_smile:

Make je proste nastroj na kompilaci, ktery pouziva (jak pise stderr) definici toho co ma delat ze souboru Makefile. V souboru makefile mohou byt definovany ruzne “podprogramy” - napr. setup, check, install atd.
Prikaz ./configure vola nadstavbu pro vytvoreni Makefile pomoci nastroju “automake” na zaklade toho, co je v systemu dostupne.

Kazdy autor kodu si muze zvolit metodu jakou chce. Obecne lepsi, ale pracnejsi je pouzit automake. Makefile si ale autor proste muze napsat rucne rovnou. Pak samozrejme configure neni potreba a autor si definuje treba setup a check. Setup zrejme provede kompilaci a nastaveni aplikace, check pak zpravidla nejakou kontrolu ze je vse jak ma byt.

Jako zacatecnich bych se do kompilaci libovolnych aplikaci prilis nepoustel, dokud se clovek trochu nezorientuje.