Instalace VirtualBox

Ahoj,

jsem v Linuxu nový, takže pravděpodobně budu plést páté přes deváté a nedokážu určit co je důležité. Včera jsem nainstaloval čerstvou instalaci Fedory. Rád bych na něm(/ní) provozoval VirtualBox, ale po spuštění mi to vypíše toto:


WARNING: The vboxdrv kernel module is not loaded. Either there is no module
         available for the current kernel (3.11.10-301.fc20.x86_64) or it failed to
         load. Please recompile the kernel module and install it by

           sudo /etc/init.d/vboxdrv setup

         You will not be able to start VMs until this problem is fixed.



Daný příkaz mi vrátí:


# sudo /etc/init.d/vboxdrv setup
Stopping VirtualBox kernel modules                         [  OK  ]
Recompiling VirtualBox kernel modules                      [SELHALO]
  (Look at /var/log/vbox-install.log to find out what went wrong)


V tomto souboru je (víckrát):


Makefile:183: *** Error: unable to find the sources of your current Linux kernel. Specify KERN_DIR=<directory> and run Make again.  Stop.

Problém jsem pochopitelně skoušel googlit, postupoval jsem podle 10 návodů, nikam jsem se neposunul. Ale zajímavé mi přijde návod na: http://www.if-not-true-then-false.com/2010/install-virtualbox-with-yum-on-fedora-centos-red-hat-rhel/, kde v 3. kroku mají, tohle:


rpm -qa kernel |sort -V |tail -n 1
 
uname -r

Mi vrátí:


[root@localhost ~]# rpm -qa kernel |sort -V |tail -n 1
kernel-3.13.3-201.fc20.x86_64

[root@localhost ~]# uname -r
3.11.10-301.fc20.x86_64

Co vlastně znamená, že se tyto verze neschodují? jak to můžu opravit?

Pár (možná) nesovisejících drobností, abyste neřekli, že před vámi něco tajím:

  • po prvním spuštění, systém řekl, že našel aktualizace a vyžaduje restart, v 55% zatuh a víc jako 30min. nic nedělal - tak jsem ho restartoval…
  • používám GNOME a v Gnome Software Center mi píše, že vše je aktuální
  • když už jsem u G Software Center - tak pokud kliknu u libovolné apky na Instalovat, tak mi to napíše “Sorry, this did not work” “Installation of the application failed.”
  • asi jsem dle různých návodů nainstaloval spoustu blbostí
  • z mého pohledu se yum choval divně, psalo to, že mám ještě něco rozpracovaného, ale když jsem se snažil zjistit co, tak psal, že je vše v pořádku…

prvne zkus aktualizaci pre terminal.
Otevri si terminal a zadej:
sudo yum clean all && sudo yum update
Pokud probehne v poradku tak restart.
pokud ne dej se vypis co vypise…
Pak se uvidi co dal :slight_smile:
Sorry za strucnost. pisu z mobilu.

Odkud jsi VirtualBox instaloval? Ideální by bylo ho instalovat z RPM Fusion, kde to je aspoň trochu s Fedorou otestované. Je možné, že si daná verze VirtualBoxu nerozumí s verzí kernelu, co máš. Rozhodně bych aktualizoval na novější, protože 3.11 rozhodně aktuální není. První si ale vyřeš ty problémy s yumem, jak píše Dandim.

Podle me je na Linuxu uplne zbytecne pouzivat VirtualBox, kdyz staci spustit normlane podporovany virt-manager a mam temer identicke GUI nad KVM.

Jestli se nepletu, pro kompilaci modulu je potřeba mít nainstalovaný balíček kernel-devel. Máš ho?

Vyzkoušej virt-manager. asi cca před půl rokem jsem zmigroval z Virtualnoxu na kvm a musím říct že je super. Daleko rychlejší virtualizace a méně problémová. Dosta často se stávalo že RPMFusion nestíhalo vydávat moduly pro nové kernely

Ahoj,

díky za odpovědi. Problém jsem vyřešil, bohužel asi už nedokážu napsat jak (vyzkoušel jsem toho hodně), domnívám se, že zde byla souvislost s: http://forum.fedora.cz/read.php?1,25437

Díky

U instalace VirtualBoxu ze stránek VirtualBox.org (tedy ne z RPMFusion) stačí pouze nainstalovat kernel-devel pro aktuálně používané jádro a nainstalovat gcc-c++. Poté už stačí nainstalovat stažený VirtualBox z oficiálních stránek.

Nic víc a žádná další magie. Pouze se při každé aktualizaci kernelu musí překompilovat modul přes vboxdrv setup.