Instalace RPM balíčků

Ahoj, mam problem s instalaci programu Opeoffice 3. Stahl jsem ho z oficialnich stranek byl tam jako …tar.gz. Rozbalil jsem ho a vznikly mi 2 skripty(install a uninstall) a adresar RPMS a v nem vsechny baliky RPM. No nevim jak je mam tedka naistalovat. Zkousel jsem yum localinstall /cesta/balik ale napsalo to ze zavisi na jinem ktery jeste nemam instalovany(ale ktery je to v tom adresari). Nevite nekdo jak tu hromadu baliku naistalovat aniz byt to musel delat rucne jeden po druhem? Dodam jen ze pouzivam CentOS, ale mnou popsany problem je obecny takze je jedno co mam za distro.

Tak jsme nakonec vygooglil prikaz rpm -Uvh *.rpm. Balicky se naistalovaly ale stejne nevim jak ten openoffice spustit. Respektive kde najdu ten spustitelny soubor(chtel bych si udelat zastupce). Kdyz dam hledat soubor writer ktery by tam stopro mel byt tak mi to napise ze takovy soubor neni… Nainstaloval jsem si pres yum localinstall cesta k baliku aplikaci keepassx a taky ji nemuzu najit. Krom toho ji nevidi ani yumex - nechapu jak to…
Uz jsem v koncich:(( A zajimalo by me to obecne kde najdu spustitelny soubor po instalaci nejakeho RPM balicku. Diky

Sice nechápu, proč používáš CentOS evidentně na desktopovém počítači, ale to je tvá volba. OpenOffice by bylo nejlepší instalovat z repozitářů CentOSu, pokud tam ještě trojková verze není a toužíš po ní, je jedna z voleb i ten rpm balíček, pokud se ti to opravdu podařilo nainstalovat takto, zkus příkaz oowriter.

Jinak spustitelné soubory jsou v /bin respektive /usr/bin, /usr/sbin nebo i /usr/local/bin, záleží na povaze onoho programu.

Diky za info…chtel bych se zeptat proc nechapes to ze pouzivam na desktopu CentOS? Pouzival jsem Fedoru ale dosly mi nervy s tim jak byla nestabilni - dost mi vadilo to ze je vyvojova. No a protoze jsme chtel zustat u Red Hatu presel jsme sice na programove zastaralejsi ale za to stabilnejsi CentOS. Do ted jsem si ale myslel, ze je to vlastne Red Hat Desktop linux. Podle tvych slov se ale evidentne pletu:( Ale na druhou stranu myslim ze Fedora taky neni desktop ale je to serverova vyvojova distribuce ne a taky ji pouzivate na desktopech? No pokud je teda CentOS serverovy tak mi doporuc distro ktere je na desktop, ma k dispozici hodne software(ne jak CentOS kde jsme nemohl nic sehnat) a hlavne je STABILNI! Nechci mit distro ktere slouzi pro nejake testovani.

Já tim chtěl spíš naznačit, že když používáš CentOS, tak se nemůžeš divit, že je tam takový problém se sháněním aktuálních balíčků. Jestli máš problémy se stabilitou Fedory tak je to věc jiná. Já osobně mám Fedoru jak na notebooku tak na desktopu a až si odzálohuju vše v práci (a hlavně se k tomu dokopu), tak nahradí i Wokna v práci.

U mě je rozdíl ovšem v tom, že jsem se s žádnými problémy s nestabilitou nesetkal. Možná si letmo pamatuju nějaké problémy s packagekitem v devítce, ale tak to je už dávno a nic strašného to nebylo, jelikož povětšinou používám yum. Pokud máš problémy je to prostě smůla, ale osobně si se svými zkušenosti s Fedorou myslím, že to musí být nějakým nastavením nebo problémovým HW, protože jak říkám, mě vždy šlapala a šlape jako hodinky.

O jaké verzi Fedory se bavíš, když mluvíš o nestabilitě? Nebyla to třeba devítka? Na tu dost lidí nadávalo.

Cau, myslel jsem F7. Vim trochu davno:) Ted jsem ale objevil to co jsem hledal… stabilni distro - Debian, plno SW, a hlavne a konecne dvoulety vyvojovy cyklus… Takze zadne rychle zastarani, konec s podporou atd. Jeste toho o nem moc nevim ale docetl jsem se ze ma mnohem promakanejsi balickovaci system, zadne RPM hell… Tak snad u toho vydrzim a nezklame me.

promakanejsi balickovaci system? ze, se o tom dozvidam zrovna dnes, kdy byly oznameny delta updates pro fedoru 11 :smiley:

No ja nevim co je delta update… a jak rikam s tim promakanejsim balickovacim systemem jsem se to jen docetl.Nemam to vyzkousene takze nevim co je na tom pravdy.

Hledani distribuce si kazdy odbude sam a sam se musi i presvedcit jak se veci maji. RPM hell je nesmysl, ktery uz davno neplati a u debianu existuje s balickovanim uplne stejna mnozina problemu. Temer nevykorenitelny mytus “RPM hell” vznikl v dobe, kdy neexistoval yum a clovek musel zavislosti resit takrikajic rucne. Co se debianu tyce, tak stable verze ma dlouhy vyvojovy cyklus, ale je v ni taky zastaraly SW, stejne jako v CentOS. Pokud pouzijes debian testing, budes na tom podobne jako s Fedorou a pokud dokonce debian unstable, budes mit stejne problemy jako s Rawhide. Fakt je, ze v debianich repozitarich je zpravidla vice software, nutno ovsem rici, ze vetsinou ve sve ciste podobe, bez integrace do systemu jako celku. Podle me ma debian jeden zasadni problem - jeho rozsahlost a mnozstvi dokumentace je temer neproniknutelne. Pro zacatecnika to je dzungle, ve ktere se velice spatne orientuje, pokrocily uz musi umet honde dobre plavat.

Dost jsi me vydesil s tim mnozstvim dokumentace… uz jsem si toho stacil vsimnout ze je ji hodne. Nevadi mi zastaralejsi SW hlavne ze je to stabilni. Co myslis tim: “vetsinou ve sve ciste podobe, bez integrace do systemu jako celku”? U vetsiny distribuci mi vadi ten kratky vyvojovy cyklus… Programatori sotva dodelaji jeden SW jenze co nevidet prijde nova verze systemu…stara upada v zapomeni a tak porad dokola. U toho Debianu tohle nehrozi.

Podle mych zkusenosti debian proste balikuje software tak jak ho vydavaji projekty a zasahuje do nej jen minimalne. To muze mit vyhody a nemusi. Napriklad nastaveni serveru nebo vubec ruznych programu mi prijde obcas celkem syrove. Kazdopadne od debianu nikoho nedorazuji, je to dobra distribuce, s velkou zakladnou a velkymi moznostmi.

Covex si myslím to dobře vystihl už v začátku svého prvního příspěvku, každý si musí distribuci, která mu vyhovuje najít sám. Zkus si to třeba jak to dělám já. Jednoduše se držím o verzi Fedory pozadu, vyšla osmička, já upgradoval ze šestky na sedmičku, vyška devítka, já upgradoval na osmičku atd… Momentálně mám ale všude desítku, jelikož ta mě uchvátila hned na začátku, uvidím, jestli to bude s jedenáctkou stejné, nebo na ní skočím až v závěru “života” desítky.

V první řadě bych se podíval co vlastně dělají ty scripty
install/uninstall. Ovšem záleží v jakém programovacím jazyku je to
psané a musí se v tom člověk vyznat.

Tak jsme nakonec vygooglil prikaz rpm -Uvh *.rpm. Balicky se
naistalovaly ale stejne nevim jak ten openoffice spustit. Respektive
kde najdu ten spustitelny soubor(chtel bych si udelat zastupce).

Tady bych si pomohl tím, že bych se zeptal rpm, co v tom balíku
vlastně je.

rpm -ql openoffice.org-writer

nebo u ještě nenainstalované rpm

rpm -ql openoffice.org-writer-2.3.0-6.10.el5.x86_64.rpm

Kdyz dam hledat soubor writer ktery by tam stopro mel byt tak
mi to napise ze takovy soubor neni…

Otázka je, čím to hledáš. Zkus příkaz locate (jednou za den se provádí
indexace, takže nové soubory nenajde)

locate writer

Případně find - “ruční” práce:

find / -name \*writer\*