Instalace RPM balíčku bez internetu - Fedora 8

Zdravím,

z určitých důvodů budu muset přeinstalovat svůj server, kde až doteď systém Fedora 3. Někdo říkal, že je čas přejít na novější verzi - zkusmo testuji Fedoru 8 na jiném stroji. Dostal jsem se ale do prekérní situace.
(Ještě doplním, že server využívám pro běh php aplikací na místní síti,kde jsou nastavena přísná pravidla pro vstup na internet-poze http autentifikace, jestli to píši správně-fungují jen webovky přes heslo)

Po instalaci FC8 byla nepřítomna MySQL,MC, kteréžto jsem využíval. Poté co jsem chtěl tyto balíčky doplnit,systém vždy začal se připojovat k internetu pro jakési ověření a tím pro mne instalace skončila.

Stáhnul jsem si rpm balíčky přímo z internetu - Midnight Commander se nainstalovat podařilo, U MySQL opět pokus o připojení k netu.

Rád bych znal odpověď na otázky:

  1. Je možné nějak “deaktivovat” nutnost být připojen k internetu při instalaci balíčků ?
  2. Pokud ne, u která verze Fedory toto ještě nevyžaduje ? Asi také záleží na prostředí oken (Gnome,KDE).
  3. Nastavení Samby v grafickém režimu mi zde oproti FC3 také chybí, lze nějak aktivovat ?
  4. Nakonec rejpavá - nemáte zkušenosti s jinou distribucí linuxu, která by mi jako laikovi-lenochovi lépe “sedla” - Použití počítače jako serveru, s maximální možnosti nastavování parametrů v grafickém režimu. No a která by třeba ani nevyžadovala přístup k internetu při instalaci rpm ??

Diky

Lukyyn

Fedora totiž v průběhu instalace přidává zdroje balíčků, které jsou na netu a zpravidla se snaží instalovat je (jsou novější) než ty na dvd/cd. Stačí povypínat “internetový” repositáře, jejich konf. soubory jsou v /etc/yum.repos.d. V každém souboru přepiš enabled=yes na enabled=no kromě toho souboru který se odkazuje na dvd. Ty konf. soubory jsou docela přehledné.

Nevim jesli funguje enabled=yes/no ale ja vzdycky pouzival 1/0.

ad 1. je to mozne, jak pise vaclav.
ad 2. nezalezi na prostredi. GUI neni pro instalaci balicku vubec potreba
ad 3. jakou aplikaci jste nastavoval sambu v fc3?
ad 4. Serverova distribuce pro lenochy neexistuje. :slight_smile: Distribuce ktera nevyzaduje pristup na net dnes uz asi taky neexistuje. Ono ne ze by ji nutne vyzadovala, ale je to vychozi nastaveni.

Nejjednoduzsi mate vytvorit si lokalni repozitare na disku. Nejake info najdete i zde na wiki:
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:repozitare#jak_pridat_lokalni_repozitare_napr._cd_dvd_hdd
V F8 je to dokonce jeste jednoduzi protoze uz funguje ti file:// jako url.
Pisu to z patra:

  1. zkopirujte obsah adresare RPM z DVD nekam na disk
  2. rpm -Uvh createrepo*.rpm
  3. createrepo
  4. gedit /etc/yum.repos.d/fedora-local.repo

[fedora-local]
name=Fedora Local $releasever - $basearch
failovermethod=priority
baseurl=file:///cesta/kam/jste/rpm/nakopiroval
enabled=1
gpgcheck=1
gpgkey=file:///etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-fedora file:///etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY

MMCH: ani DVD neobsahuje vsechny baliky, pokud byste chtel vsechny dostupne baliky musite stahnout http://fedoraunity.org/news-archives/fedora-8-everything-spin-released
Na DVD napr. dnes uz neni prave zminovany mc. To vite… vsichni chtej ty GUI nastroje a mc uz pouzivaj akorat dinosauri…:slight_smile:

Jeste bych dodal ze docasne vypnuti net repos lze i pres prepinac --disablerepo= v yum.
Jinak man yum je docela dobre vysvetlujici.

IkaR