Instalace Fedory a programů

Ahoj dnes si budu poprvé instalovat Fedoru s KDE.Když budu formátovat disk na jaký FileSystem se zformátuje?Popřípadě lze nastavit aby se disk naformátoval na FAT?Taky nevím jak dělit disk cosi jsem četl ale moc tomu nerozumím.Taky asi budu mít problém s nějakými programy,nevím jak se do Fedory instalují.Je v ní nějaké centrum softwaru jak v Ubuntu(Kubuntu,Xubuntu,Lubuntu)nebo musím stahovat z internetu?Pokud se programy stahují z internetu tak jakou koncovku má program?

http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:obsah

Taktak prostuduj zdejsi wiki. Jinak v KDE je cetrum softwaru. Mel by jsi tam najit vse co potrebujes. Z netu stahovat nic nemusis. Akorat si budes muset pravdepodobne pridat repozitar rpmfusion. je o tom zminka na te wiki. Pokud budes mit otazky tak sem s nima :wink:

Jen konkretneji k dostazu: Souborovy system lze nastavovat pouze pri instalaci z plneho instalacniho DVD, instalace z LiveCD ma souborovy system pevne dan (tusim ext4). Linux obecne nejde instalovat na FAT (existuji takove obskurni veci, ale neni to vhodne). FAT neumi zachazet s pravy, neumi ukladat rozsirene atributy, ma problemy s velikosti souboru a mnozstvim souboru v adresarich atd. Linuxovy nativni system souboru je aktualne ext4. FAT oddil si samozrejme muzes vytvorit a ukladat na nej data, ktera napriklad chces mi pristupna z vice OS na jednom PC. Zakladni rozvrzeni souboru systemu ti instalator nabidne, na tobe je zda ho budes modifikovat ci ne. Nejlepe udelas pokud na to nebudes na poprve moc sahat, pripadne si akorat na disku nechas nejake nealokovane misto (tedy omezis instalaci Fedory jen treba na 50GB a zbytek disku nechas volny).

Programy se do Fedory instaluji skrz spravce balicku nebo “neco jako softwarove centrum” z repozitaru, ktere jsou na internetu. Stahovani samostanych po ruznu nalezenych balicku se nedoporucuje (neduveryhodne zdroje). Obecne ale Fedora pouziva format RPM, ktery ale pouziva vicero distribuci a tak se musi stahovat pripadne RPM pro Fedoru, ale ne napr. pro SuSE, CentOS atd.