Instalace Fedora Core 5

Zdravím forum,
doteď jsem jel na Win XP, nyní bych chtěl zkusit jako druhý systém FC 5 (tedy aby fungovaly oba najednou).

Disk mám rozdělený pomocí PM 8 na 20 GB (windows) a 130 GB (data), naformátovaný v NTFS.

Kolik místa a v jakém formátování mám alokovat pro FC? A ještě otázka: Pokud v Partition Magic 8 rozdělím tu 130gb sekci na další dvě, nesmažou se mi data? Pochopí program, že má rozdělit oddíl tam, kde je “prázdno”?

Moc díky za odpovědi.

  1. Pokud to delate poprve, doporucuji pouzit nejaky starsi disk treba jen 10GB a ne nej zkusit fedoru nainstalovat. Usetrite si tim spoustu starosti.

  2. Ano PM8 umi zmensit partition bez ztraty dat, pokud mu nezadate novou velikost mensi nez je mnozstvi dat na disku.
    Jakakoli prace na rozdelenim disku je ale VZDY risk, proto zalohujte nez neco takoveho udelate!

  3. v PM stavajici 130GB oddil pouze zmensete, nevytvarejte zadny novy ani ho nedelte na dva NTFS. Tim se na disku vytvori volne misto pro linuxovou partition. Pri instalaci vyberte aby linux pouzil vsechno volne misto.

PM 8 obsahuje i zajímavou fci “install another OS”, která nabízí i instalaci Linuxu, nemáte s ní zkušenosti? Jinak díky za odpovědi.

Ahoj,

Zkusenost s timto nemam, ale osobne bych Linux z Win radeji neinstaloval. Udelej, co Ti poradil Covex. Pomoci PM si vytvor misto na disku, kam budes instalovat Linux (cca 3GB by mely stacit). Pak Linux nainstaluj na predpripravene misto. Linux si behem instalace sam detekuje pritomnost Win a postara se o dualboot. Jako primarni OS sice nastavi Linux, nicmene drobnou upravou konfiguracniho souboru lze nastavit, aby defaultne bootoval do Win. Neni se ceho bat - tuhle proceduru jsem absolvoval minimalne 15 x a pokazde bez nejmensich problemu.

Macky

Takže mám tedy tu 130gb partition zmenšit cca na 125gb? A Linux si už to volné místo najde?

V nejhorším případě ( i když ten by byl nejbezpečnější) mám ještě starý 14 GB disk, právě naformátovaný, ale na NTFS. Kdybych to chtěl instalovat na něj, tak jak? Prostě z něj v PM udělám stejně velkou partition a smažu?

Jestli mas 14GB disk, pak neni co resit - zapoj disk a jdi instalovat Linux. U prubehu instalace budes vyzvan, aby jsi urcil partition, na kterou chces provest instalaci. V tomhle bode zbystri a poradne si precti, co Ti instalator hlasi (kdyby jsi jen slepe odbouhal, co Ti prvni prijde pod mys, mohl by jsi prijit o sva milovana data :). Vyber si moznost urcit partition rucne a vybere prave ten 15GB disk. NTFS nevadi - v prubehu instalace ho muzes preformatovat na ext3. Asi ho budes muset rozdelit na dve casti (jeden na samotny Linux, druhy na swap).

Macky

Tak, hadejte odkud pisu? FC 5 :slight_smile:

Instalace probehla v pohode, nic jsem nemusel formatovat, akorat me trosku (cti hodne) stve, ze mam prehozenou klavesnici (z dole a y nahore) a nejak ji nemuzu dostat tak, jak chci.

Klavesnice je to nejmensi - nastavuje se pres Prostredi -> Nastaveni -> Klavesnice, zalozka Rozlozeni - pomoci tlacitka pridat se Ti rozbali menu s jednotlivymi klavesami. Pak si uz jenom staci vybrat rozlozeni klaves, ktere Ti vyhovuje.

Macky