Instalace f20 ze sítě.

Dobrý den,
pokouším se nainstalovat f20 ze sítě.

Mám server - čistá instalace f20 v minimální verzi + dhcpd server + tftpserver + syslinux.
Pak mám klienta - jedno starší PC bootující ze sítě.

Nastavil jsem konfiguráky jednotlivých služeb podle návodů na internetu. Natáhnul do složky tftpboot soubory vmlinuz a initrd.img dle architektury mého procesoru. Vypláchnul firewall, propojil kablem a spustil.

Klient dostane z dhcp adressu a natáhne si z tftp soubory. Zřejmě dojde i k nahraní jádra do paměti - nevím jistě. A pak mě odmění touhle hláškou http://naukazku.okamzite.eu/netboot.jpg a spustí dracut.

Nevím co dál. Je super, že se dostanu na jakýs-takýs terminál, ale nevím co mám dělat dál. Předem děkuji za vaše rady a podněty :slight_smile:

jak vypada pxelinux.cfg?

michlov: Ahoj, v adresáři pxelinux.cfg mám soubor default a jeho obsah vypadá následovně:

default vasemenu.32
prompt 1>
timeout 600
display boot.msg
label linux
menu label ^Install or upgrade an existing system
menu default
kernel vmlinuz
append initrd=initrd.img

Při bootování mě po získání adresy z DHCP serveru a zaslání TFTP požadavku naběhne obrazovka s textem “Install or upgrade an existing system” po uplynutí 60s pak proces pokračuje jak je zachyceno na fotce obrazovky v mém prvním příspěvku.

OK, úprava posledního příspěvku.

Nyní si myslím si, že může být problém v kompatibilitě f20 s mojí základní deskou - přeci jen je to mašinka z roku 2000 (plus, mínus).

journalctl obsahuje tyhle dvě chybky:

sda: spurious uevent, path already in pathvec
problem loading in-kernel x.509 certificate (-129)

Neřešil tady někdo obdobný problém? Jsem začátečník, tak mě prosím omluvte, jestli jsou mé úvahy zcela chybné. :slight_smile:

Podařilo se mi vyřešit tuto chybovou hlášku: problem loading in-kernel x.509 certificate (-129)

Podle všeho se jednalo o jakýsi nesoulad mezi jádrem a biosem v určení aktuálního času - v biosu jsem měl nastaven rok 2099 a to se jádru nelíbilo. Nastavil jsem v biosu aktuální čas a chybová hláška zmizela.

Bohužel se nejednalo o kritickou chybu, která mi nedovolí zdárně dokončit instalaci.

Zkouším teď hledat nějaké informace ohledně této chyby:
sda: spurious uevent, path already in pathvec

Kdyby někdo někdy řešil obdobný problém, budu rád, za jakékoliv informace. :slight_smile:

Chybí ti tam repo:
append initrd=initrd.img repo=http://dl.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/20/Fedora/x86_64/os/

Případně nahradit x86_64 za i386 pro 32 bitovy system.
Z toho repo si to stáhne image instalátoru. To je to na čem se dracut (initrd) zasekne.

michkov: Ahoj, díky moc za nakopnutí, hned to jdu vyzkoušet :slight_smile:

Tady mas dokumentaci primo k fedore 20, co se tim zabyva: http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/20/html/Installation_Guide/s1-netboot-pxe-config.html

Ok, můj pxelinux.cfg vypadá nyní takto:

default vasemenu.32
prompt 1>
timeout 600
display boot.msg
label linux
menu label ^Install or upgrade an existing system
menu default
kernel vmlinuz
append initrd=initrd.img repo=http://dl.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/20/Fedora/i386/os/

Nyní mám ovšem problém s touto chybou:
http://www.naukazku.okamzite.eu/pxe2.jpg

Takže se snažím najít odpověď v té dokumentaci, ale moje angličtina je bohužel na špatné úrovni :confused:

Taky bych se chtěl zeptat, jestli lze dělat screenshoty ze shellu nějak rozumněji, než fotit obrazovku mobilem.

Předem všem děkuji, za případnou odezvu :slight_smile:

Myslím si, že je špatně nastavená síť. Je nastavena pro přístup na internet? Když se připojí do sítě pc, získá správně z dhcp ip adresu a DNS servery?

Pro odladovací účely bych přidal rdshell na ten řádek append, pak by měl být dostupný shell když dracut selže. Z toho shellu bych zkusil ‘ping seznam.cz’, pripadne ‘ping 8.8.8.8’. Pokud projde ping na seznam tak to síťí nebude. Pokud seznam neprojde ale 8.8.8.8 jo, tak to bude nastavením DNS. Případně pak můžeš zkusit ‘ip a’ pro zjištění nastavení sítě. ‘cat /etc/resolv.conf’ pro nastavení DNS. ‘ip r’ pro zjištění routování, důležitá je default routa (výchozí brána).

Nevím o tom, že by šel udělat printscreen.

Ahoj, došel jsem ke stejnému závěru, viz níže.

“Protože Linux opouští prostředí PXE, které IP adresu má, musí ji Linux opětovně získat. Standardní DHCP klient zde nestačí, protože ten by se musel nejprve stáhnout odněkud ze sítě, kam se ale ještě nedostaneme. Jsou tedy dvě cesty. Tou první je IP adresu určit napevno, což je elegantní řešení, máme-li konfigurační soubor pxelinuxu pro konkrétní IP adresy:”

odtud: http://www.abclinuxu.cz/clanky/bootovani-ze-site-pxelinux-a-korenovy-adresar-na-nfs

večer tedy zkusím ještě použít obdobnou syntaxi jako je tato: APPEND … ip=10.10.10.2::10.10.10.1:255.255.255.0 a uvidím jak to dopadne. :slight_smile:

To mě přijde zvláštní, zkusil bych přidat ip=dhcp

Ok dal jsem tam to ip=dhcp výsledek je obdobná chyba.

Zkoušel jsem tedy ip a - mám ip adresu i masku.

Zkoušel jsem pingnout seznam.cz a 8.8.8.8 a nic z toho se nepovedlo.

Ale pingnul jsem síťovku od NB, který je pro ten bootující počítač DHCP a TFTP serverem. Pingnul jsem i wifi kartu toho NB.

Ok, mám v té síti totální bordel. Měl jsem na serveru nastavenou gateway na síťovku na které mám připojený přes kabel klienta, kterého se snažím nabootovat, takže jsem nemohl ani pingnout na internet. Když jsem nastavil gateway na ip síťovky, tak sice pingnu seznam.cz, ale zase mě klient nedostane odezvu na TFTP požadavek.

Zkusím to vše přenastavit…

Tak jednoznačně je můj problém síťového charakteru. Včera jsem dopadl takhle:

Pokud k serveru nepřipojím ethernetový kabel dostanu po spuštění příkazu ip r tento výstup:

default via 192.168.1.1 dev wlp2s0 proto static metric 1024
192.168.1.0/24 dev wlp2s0 proto kernel scope link src 192.168.1.103

Funguje ping seznam.cz i ping 8.8.8.8

Když propojím klienta a server ethernetovým kabelem, změní se routovací tabulka takto:

default via 192.168.1.1 dev p2p1 proto static metric 1024
192.168.1.0/24 dev wlp2s0 proto kernel scope link src 192.168.1.103
192.168.1.0/24 dev p2p1 proto kernel scope link src 192.168.1.200

Klient dostane při bootování adresu ze serveru 192.168.1.52 a na TFTP požadavek stáhne vmliunz a initrd. Pak se projeví chyba výše, kterou řeším a spadne do dracutu.

V dracutu jsem zkoušel ping na na obě IP adresy serveru - tedy jak na síťovku, tak na wi-fi kartu a vždy se mi to podaří.

Ze serveru pingnu na klienta 192.168.1.52, ale už nepingnu na seznam.cz ani na 8.8.8.8 .


Zařízení wlp2s0 bylo nakonfigurováno při instalaci Fedory.
Zařízení p2p1 jsem konfiguroval ručně přes /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-p2p1

Odstranil jsem ze souboru ifcfg-p2p1 pravidlo GATEWAY=192.168.1.1 a klient při po restartu nedostane IP adresu z DHCP.

Jsem bezradný :slight_smile:

Možná už vím. Zkusím na serveru nakonfigurovat na síťovku p2p1 jinou síť, než ke které se připojuji přes wi-fi k internetu. A upravit v routovací tabulce pravidla směrování.

Nevim jak presne sit vypada, ale v pripade, ze mas lokalni sit na lokalnim rozsahu 192.168.x.x a mas toho klienta rovnou do serveru, tak na tom serveru asi budes muset udelat NAT resp. masquerade. IP forwarding mas povoleny?