Instalace F18 na Lenovo U310

Ahoj, předtím, než se pustím do instalace, bych se chtěl poptat na pár věcí … ať pak zbytečně “nedivočím” :slight_smile:

Takže, představuju si to takhle. Zavaděč bych použil grub2 a v něm F18 a Windows 8.

Dotazy:

  1. Ntb má SSD (24GB - na něm bych chtěl mít F18) a HDD (500GB - /home + Windows 8). Stačí si jenom rozdělit disk (třeba v GParted) a nainstalovat nejprve F18 (na SSD) a následně W8 (na HDD)? Nebude třeba ještě něco dodatečně nastavit (např. namapování k /home)?

  2. U310 má UEFI. Někde jsem četl, že to může dělat problémy se zavaděči linuxu (jestli jsem to teda správně pochopil). Mám to v BIOSu nastavit na legacy? A co na to řekne Windows 8?

Omlouvám se za novice otázky.
Díky moc za reakce.

  1. Nevím, jak Windows 8, ale pamatuji si, že instalátor W7 měl velké problémy s linuxovými oddíly na disku. Měl jsem dva fyzické disky. Na jednom byla Fedora a na druhý prázdný jsem instalovat W7. Nakonec jsem musel ten disk s Fedorou odpojit, protože W7 by se prostě nenainstalovaly, instalátor to nezkousl. Potom jsem ten disk zase připojil a W7 skončily v nouzovém režimu, po dalším restartu už se z toho ale oklepaly. Z tohoto důvodu bych tedy spíše nainstaloval W8 a potom až Fedoru.

  2. Oficiální ISO Fedory 18 by mělo podporovat UEFI. Jsou tam ještě nějaké drobné problémy jako např. UEFI na Macích, ale na normálním PC by to mělo fungovat včetně SecureBootu.

Tak jsem se k tomu konečně dostal.
Grub funguje jak má … jediný problém nastal, když jsem v tom novém instalátoru, chtěl nastavit /home na HDD a /, /boot atd. na SSD. Prostě, půl hoďky jsem to proklikával a nic. Když si totiž nakliknu dva diskové oddíly, tak na další obrazovce nejde nastait, zda-li chci ty přípojné body na SSD nebo HDD. Defaultně si vzal volné místo na HDD a SSD ho nezajímal. Možná jsem to jenom neschopnej naklikat, ale nevím no.

Čili, chtěl bych se zeptat. Jak mám teďka vytvořit /home na HDD a připojit ho ve Fedoře?

Dík moc.

Jedna možnost je udělat to ručně až po instalaci. Tj. při instalaci bych home nikam nepřipojil (měl by se vytvořit normální adresář v /), po instalaci bych vytvořil na hdd oddíl např ext4 a následně po restartu do single módu bych ten oddíl připojil třeba do /mnt zkopiroval do něj celý obsah /home, upravil /etc/fstab a je to. Ještě je potřeba spustit následně pod rootem restorecon -R /home kvůli selinuxu.

Dík za návod.
Ještě se ujistím … takže když něco zkopíruju třeba do dokumentů (/home), tak se data naukládaj na mountnutý HDD ext4 oddíl?

EDIT: Jak se tak koukám, z jakého důvodu se to musí mountovat? Nestačilo by v fstab nastavit UUID=xyz /home ext4 defaults 0 0 ?

Pokud je home na připojeném oddílu tak se vše samozřejmě uloží do dotyčného oddílu. Pokud home není na připojeném oddíle tak existuje jako obyčejný adresář na oddíle /. Z toho důvodu je potřeba v single (init 1) nejprve nový oddíl někam připojit a nakopírovat do něj obsah původního home, jinak bude po úprávě fstab a restartu home prázdný.

Kurňa, tak jsem si s tím tak hrál, až jsem se dostal do následujícím stavu.

Grub2, v něm F18 a W7 … když chci loadnout W7, tak mi napíš hlášku: “Invalid EFI file path”.
Zkoušel jsem už grub2-mkconfig, nepomohlo. Přeinstaloval jsem jak W7, tak i F18.

Pořadí, ve kterém jsem to instaloval teďka je:
1)W7 na oddíl ntfs (HDD)
2)F18 na SSD -> /, /boot, /boot/efi, swap

Dále jsem si všiml, že vůbec nemám v nabídce suspend. Je to tím, že mám Fedoru na SSDéčku? Popř. je to problém s grafárnou (intel hd4000), či jiný HW problém …?

Ještě sem hodím log z fdisk -l --> http://pastebin.com/DqZqV3gA

Díky moc za pomoc :).

Vypadá to že zaváděč nenajde soubory uefi win. Jestli to nesouvisí s tím že máte na obou discích tabulky rozdělení GPT. Win s tím myslím nekamarádí, pokud se něco nezměnilo. Ten suspend může souviset se swapem. U mě také není na jednom pc kde jsem úmyslně nevytvořil swap.

K tomu mountu. Udělal jsem to podle výše uvedného návodu.
Čili, na SSD mám /, oddíl pro /home (sdb2) na HDD. V single jsem to namountoval a nacpal do fstab.
Nevím, zda-li to je správné fungování, ale když něco např. stáhnu do složky Stažené (/home/user/Stažené), tak se mi to stáhne přímo do této složky (v /mnt/home se soubor objeví taky).
Dá se nějak zablokovat, aby se na /home/user… nic neukládalo?

Ještě postnu můj fstab: http://pastebin.com/dUa5heKi

Dík.

Partion sdb2 musí být připojena do /home nikoliv /mnt/home - fstab (složka v mnt byla jen pro dočasné připojení v single kvůli přesunu obsahu původního home na nový oddíl, poté se může normálně smazat.)

Jen pro uplnost dodam ze domovsky adresar, ktery je standardne v /home lze klidne presunout i do /mnt/home, jen je potreba zmenit v /etc/passwd u prislusneho uzivatele /home/uzivatel na /mnt/home/uzivatel. Je to krapet neobvykle, ale nic tomu nebrani. Krom toho lze samozrejme z /home/ udelat symbolicky odkaz na /mnt/home.

Tak ještě poslední problémek … při přihlášení mi to napíše permission denied (ICEAuthority failed). Tak jsem do fstabu zapsal umask=xxx, ale při načítání se mi to šprajcne z důvodu toho, že nezná příkaz umask.
Čili, ten poslední řádek mi vypadá takto: /dev/sdb2 /home ext4 users,auto,rw,umask=0077 0 2

PS:Zkoušel jsem i jiné práva (např. 000, 222 …), ale pořád se stejným efektem.

Pro home se obvykle nechávají výchozí parametry tj. defaults, ještě by bylo dobře obnovit selinux kontexty souborů. Příkaz restorecon -R /home

Tak nakonec jsem tam (fstab) dal default, prohnal /home/user chownem a restoreconem /home a šlape to jak má.

Díky moc :).