Instalace F18 64bit na Lenovo S205 s UEFI

Dobrý den,

mám problém nainstalovat F18 64bit na Lenovo S205, který má vypnuté UEFI Secure Boot (Secure Boot not enabled).

32bit F18 mě tam normálně funguje, ale jakmile tam chci nainstalovat 64bit tak se obrazovka “sekne” (tedy až po hlášce - secure boot not enabled) a nevím jak dál, prosím poraďte mi jak to obejít nebo jak zapnout secure boot.

Děkuji za odpovědi

  1. ta hláška secure boot not enabled je tam vždy, i když to bootuje v pořádku. Rozhodně to není původcem toho problému. Zkus v GRUBu odmazat z bootovacích parametrů rhgb a quiet. Pak to bude vypisovat, co se při bootu děje, a dozvíš se víc.

  2. Zkoušel jsi to bootovat v BIOS módu? Prostě UEFI vypnout kompletně? V nastavení je to většinou něco jako Legacy Boot.

Tak jsem tedy odmazal rhgb a quiet, ale vypadá to že je vše v pořádku.

Já ale vůbec nechápu to, že jsem volal do Lenova centra a ptal jsem se jak zapnu či vypnu secure boot. Oni odpověděli že prý můj notebook není pro Windows 8 dělaný a že tedy nepodporuje secure boot.

Proč mi to tedy ukazuje “secure boot not enabled”?

A jak nainstaluju F18 64bit?

Děkuji za odpovědi.

Co znamená “vypadá to, že je vše v pořádku”? Že systém nabootuje?

Je potřeba rozlišovat dvě věci: UEFI a Secure Boot.
UEFI je vrstva, která zprostředkovává komunikaci mezi hardwarem a systémem. Náhrada BIOSu. Už je prakticky ve všech noteboocích, které jsou mladší dvou let. Jde ale zapnout jakýsi emulátor BIOSu (často zvaný Legacy Boot), který pomáhá v případě, kdy má systém s daným UEFI problémy.
Secure Boot je konkrétní vlastnost UEFI, která umožňuje bootovat pouze systém, který je podepsaný jedním z klíčů uložených v UEFI.

Secure Boot tedy nemusíš mít, ale můžeš mít UEFI. Fedora 18 by si měla poradit s obojím, ale nikdy nevíš, implementace UEFI ze strany výrobců hardware jsou všelijaké.

Problém může být také v ISO. Jsi si jistý, že je obraz správně stažený? Zkontroloval jsi checksum? Z čeho to bootuješ, z flashky? V jakém nástroji jsi to na tu flashku dostával? Tam může být taky problém.

Ano systém nabootuje.
Ano ISO obraz je správný (zkoušeno i vícekrát), bootuju z flashky i z externí mechaniky, na flashku (na CD/DVD) jsem to dostával v notebooku (15,6" s mechanikou) s Fedorou 18 Cinnamon 64bit.
Ještě jsem ale nenapsal že v UEFI/BIOSu nemám žádnou možnost “Legacy Boot”.

Děkuji za pomoc

Omlouvám se za BUMP starého tématu.

Ale i u F20 jsem na tom stejně.
Našel jsem však funkční návod na http://pastebin.com/ZxveWLA5 pro Ubuntu 14.04
Zajímavé části jsou

  • Change directories into the “EFI” directory in the mounted folder “cd /mnt/EFI”
  • Copy over the super secret important EFI files “cp -rfv ubuntu boot”
  • CD into the boot directory “cd boot”
  • Finally, move grubx64.efi to bootx64.efi “mv grubx64.efi bootx64.efi”

A protože teď jsem rád, že jsem rád, tak na to chvíli šahat nebudu.
Je možné, že nějaké podobné opičárny budou nutné i pro Fedoru.