Instalace a boot z .img

Ahoj lidi,
po dlouhých letech jsem se rozloučil se svým pc kde 3 roky běhala fedora a pořídil notebook. Bohužel, následně jsem zjistil, že přeinstalováním nebo jiným zásahem takového typu přijdu o záruku, což by byla u den starého notebooku docela škoda. :smiley:

Přemýšlel jsem jak plnohodnotně používat fedoru a nepřijít o záruku, bootovat každý den z nějakého usb uložiště je blbost, s W8 se smířit nehodlám, no, až sem si vzpomněl na ubunutu, které jsem kdysi instaloval prostřednictvím nějakého programu přímo z windows. Ubuntu bootovalo z obrazu, který byl uložen v oddílu windows no a přesně něco takového nyní potřebuju.

Máte někdo s tímto zkušenosti, co se týče fedory?

Děkuji

No, to, že bys přišel o záruku kvůli nainstalování jiného systému je dost zvláštní. To je obhajitelné u zařízení jako iPhone, kde je zamčený bootloader, ale pokud mají UEFI odemčené pro instalaci ostatních systémů, tak je to IMHO neobhajitelné. Věřím, že bys to u soudu vyhrál. Nicméně kdo by se kvůli tomu soudil, že?

Ubuntu mělo WUBI, ale už ani tam to není udržované a aktualizované pro nejnovější verze. Navíc to bylo takové šidítko jen na vyzkoušení. O trochu lepší než live systém. Rozhodně bych to nepoužíval.
Pokud máš ještě tu možnost, raději bych ten notebook vrátil a pořídil si jiný od výrobce, který nemá takové licenční podmínky.

Tomu se mi nechce věřit, že přeinstalováním OS bys přišel o záruku. Jak zní část licenčního ujednání, která toto tvrdí? Nebo ti to říkal nějaký “jouda”? Protože takový nesmysl jsem ještě neslyšel.

Já osobně bych takový notebook prodejci omlátil o hlavu (doslovně). Ale pokud se s tím chceš smířit, jednoduše bych nainstaloval Fedoru do dualbootu a tedy k žádnému přeinstalování Windows nedojde, Fedora bude na vlastním oddílu. Není to žádný zásah proti ničemu a kdyby mi někdo ještě kecal do toho, jak budu mít rozdělené oddíly, dostal by tím notebookem po hlavě další ránu a ještě kopa do rozkroku z rozběhu.

Tuhle informaci mám od pracovnice elektra kde jsem ho koupil, pravda, vypadala sice na to, že jeji znalosti končili nanejvýš tak zapnutím přístroje, ale jako prodejce by o tom něco vědět mohla (měla). Napíšu na podporu HP a uvidím v každym případě si taky myslim, že je to celé blbost.

Je to blbost. Normalne zmensi oddil windows a nainstaluj tam dualboot s Fedorou. Alternativa je nainstalovat do W8 VirtualBox a do nej Fedoru. Je to ale naprd startovat windows kvuli tomu aby si nastartoval Fedoru… trochu pomaly bootloader.

Teď mi byl položen podobný dotaz. Tedy s tím, že se jedná o služební notebook, který má k dispozici i na doma, kde ale nějaký SW Inventory sleduje nejen nainstalované programy a osamocené exe soubory, ale i disky, zda mají výchozí velikost. A známý chce na něm spouštět libovolný linux, Ubuntu, Fedora, aby si mohl hrát s grafikou (Gimp), doma surfovat na netu bez rizika pro firemní systém a podobně. Řešením je bootovat z USB (CD) a nastavení a adresář home držet na HDD, aby si tím nemusel stále procházet. Bootovat z USB jde, to zamčené nemají, vyzkoušeno :-). Vím, že jsem to kdysi měl, tuším pod Ubuntu, že se ve woknech udělal jen jeden obrovský soubor a v něm to bylo. Ale už to nemohu najít. Tím bude mít wokna netknutá. Druhá možnost je držet vše na USB, ale to je zbytečné, protože má v NTB 300GB disk a využít kvůli online zálohám, když je na firemní síti, může stejně jen asi 20GB a zbytek musí mít v adresáři, který se nezálohuje. Tam by se ten home a nastavení vlezlo desetkrát :-). Nakopněte mě prosím správným směrem, jsem jen prostý, trochu poučený, uživatel :slight_smile:

Vytvorit oddil v souboru neni problem, trosku horsi bude jak ho pripojovat, ale i to se asi da vyresit.

Neco jako:
dd if=/dev/zero of=soubor bs=512 count=<hodne sektoru - jak velky chci mit oddil>
mkfs.ext3 soubor
(yes)
mount -t ext3 soubor /home