Ikony app nebo zástupce na ploše?

zdravím všechny, předem díky za odpověď zřejmě debilní otázku. Přešel jsem z ubuntu na fedoru a zvykam si. otazka: nač a proč je plocha, když není(neznam možnost) možnost přidat aplikací, spouštěč, či zastupce složky souboru na plochu? jde jen o dobře zvolené pozadí ?

myslim si že jsem jen tupej, malo jsem hledal informace, nebo to tak opravdu je. nejsem fedory znalí(ubuntu začátečník). moc děkuji za info.

To byla svého času veliká kontroverze, když došlo k odebrání ikonek na ploše (byly k tomu dobré důvody). A ano plochu stejně většinu času nevidíš, protože máš něco otevřené.

Každopádně teď to můžete vyřešit instalací rozšíření (osobně nedoporučuji, fungovat se dá i bez toho :slight_smile: ) Třeba tohle rozšíření. Desktop Icons NG (DING) - GNOME Shell Extensions

Rozšíření ale nejsou typicky spravovány vývojáři GNOME, takže může dojít k problémům s kompatibilitou mezi verzemi. Takže opatrně (a případně “Já jsem to říkal”).

Ať se daří!

EDIT:
Nejlepší bude asi oficiální rozšíření, co si můžeš nainstalovat ze std. repozitářů pomocí sudo dnf install gnome-shell-extension-desktop-icons

Než používat nautilus & jakékoli pofidérní rozšíření, přijde mi jednodušší použít nemo. Proto ostatně existuje.

To je taky moznost (ono existuje spis, kvuli integraci se Cinnamonem), ale samozrejme jinak mate naprosto pravdu.

Instalace by pak byla:

sudo dnf install nemo