HW vhodny pro Linux

Ahoj,
chci si postavit pocitac a chci na nem provozovat linux.
Muzete mi poradit co bude naprosto bezproblemove zelezo ?
AMD nebo Intel
32 nebo 64
ATI nebo NVidia
co ASUS deska s integrovanou grafickou kartou
IDE nebo SATA HDD

jsem linuxovej zacatecnik ,ale doma uz MS win nechci.
Poradite ?

PS: prosim ne flamewar, rad bych se ve vasich prispevcich vyznal a dosel k nejakemu zaveru.

Dekuju

Co od toho počítače očekáváš?

Ja muzu rict jen toliko ze z novejsiho HW mam vyzkousene ze funguje bez problemu napr. Athlon 64, nForce4, nVidia 6200 a SATA (i pres 64b procesor bych vam doporucil pouzivat 32b Fedoru). Nekupoval bych zadny supernovy HW, protoze s tim mohou byt problemy, ASUS bohuzel taky moc pratelsky k linux nebyva, takze za sebe doporucuju spis MSI nebo Gigabyte.

Ve svem vyctu jste nezminil jednu z nepodstatnejsich komponent pocitace a to je chipset zakladni desky. Je v podstate jedno jakeho vyrobce boardu koupite, ale podstatna je jeho chipova vybava.

Problemy nejsou ani s boardy postavenymi na VIA K8T890 ale to uz je trosku starsi chipsada. Za Intel platformu v soucasne dobe nemohu mluvit, jesli nekdo ma at se podeli. Osobne myslim ze investice do Core 2 Duo je momentalne nejlepsi pomer cena/vykon, ale zadnou konfiguraci vyzkousenou nemam.

chci na internet ale i provozovat par virtualnich stroju a vyzkouset si par veci, takze koukam po trosku vykonejsim zeleze. jake mate zkusenosti s deskama DFI ?
koukam po CPU intel core 2duo E6420 socket 775, doporucite mi nejakou desku se kterou by linux nemel problem ? mel jsem vyhlidnutyho asuse MB ASUS P5B DeLuxe WiFi AP, i965, sc775, 2xGbLAN, PCIe, DDR II, SATA-II, FW, WiFi AP, ATX s integrovanou wifi. jakpak je to s pouzivanim wifi(ovladace a nastaveni) na linuxu, konkretne na Fedore 6 ?

Detaily k takto novemu vykriku neznam. Pisete wifi, problem je ovsem ze ctete pouze specifikace ale opet - nekoukate na to co za wifi je na danem boardu skutecne integrovano. Pokud se jedna o napr. broadcom 43xx nebo prism 2.5 je podprova vyborna. U Windows only wifi je ale naopak zcela mizerna. Pokud chcete znat podrobnosti o tehle desce a jeji spolupraci s Linuxem zeptejte se googlu, skutecne zrejme nikdo nema doma velkoobchod s pocitacovymi komponentami ze by sahl do policky da danou desku pro vas vyzkousel… bohuzel.

ja ani necekal ze napisu co se mi libi a nekdo to hned pujde vyzkouset. Spis jsem si myslel ze mi nekdo napise, pouzivam tohle to a to a je to bez potizi. Nebo mam to a to a od toho radeji ruce pryc.

To prvni jsem doufam udelal.:slight_smile: Druhym prispevkem jsem v podstate chtel rict jen tu jeho prvni vetu.:slight_smile:

ja bych rekl ze na tento dotaz se da jen tezko odpovedet, chce to hodne hledat na forech popr. kontaktovat nekoho kdo sklada PC primo pro linux. rozhodne bych doporucil nekupovat nic atypickeho a taky se podivat na stranky vyrobce. casto se pak da predejit zbytecne ztrate penez a casu. mam sice strasi stroj, ale vytahnu z neho info a dam to sem, pro inspiraci.

to krena: diky rad se kouknu co ti doma bezi.
to covex: diky za info. poslu sem sestavu co jsem si vybral, treba s tim zelezem ude mit nekdo zkusenosti.

ahoj, omlouvam se za zpozdeni, ale nejakou dobu sem ted nemel pristup k internetu, posilam slibeny seznam HW meho PC.

CPU - Intel Celeron 1.7GHz, socket 478,
MB - Intel D845PESV,
Grafika - GeForce 2 Ti,64MB,
Disky - 2krat Seagate, Barracuda 80GB, ATA 100,
Zvukovka - Creative, Ensoniq ES 1371, 2 kanaly,
Sitovka - na desce, Intel PRO/100 VE network adapter,
Pameti - 2krat Kingston 256MB, PC2700,
TV karta - analogova, MediaForte PV951, Tuner Philips na cipu BT8x8,
Monitor - ADI, ProVista E44,
Mys - Microsoft IntelliMouse, USB.

Ahoj,
vybral jsem si:
MS Asus P5LD2-VM-DH/C chipova sada Intel 945G
ma v sobe video intel graphics media accelerator 950
zvuk Realtek ACL 882
LAN Intel 82573L
deska by mela umet WIFI ale nenasel jsem informace o chipu.
CPU intel Core 2 Duo E6420

muzete mi rici,pokud s temahle komponentama mate nekdo nejakou zkusenost,jestli nenarazim na problem v linuxu, treba v grafikou,sitovkou atd… Chci vyuzivat WIFI, je dobre pouzit integrovany chip nebo bude lepsi koupit nejakou kartu? Doporucite mi nejakou?

Dekuju

No, jestli jste to uz koupil, tak neni nic moc co resit :).

S integrovanou grafickou kartou by nemel byt problem (pokud vim, tak Intel uvolnil open source ovladace). Takze bych zatim zadnou kartu nekupoval - ta se da prikoupit vzdycky.
Procesor by mel byt OK.
Co se tyce zvukovych karet, seznam podporovanych karet by teoreticky mel byt na “http://www.alsa-project.org/alsa-doc/”. Vase karta tam nebyla, ostatne jako zadna od Realteaku, coz je docela zvlastni…
Zkuste si jeste zjistit, co to ma WiFi cip a jakym to “disponuje” sata radicem (nekolikrat se na foru resilo, ze se Fedora nechtela nainstalovat a byla to chyba sata radice).

Zkuste se poptat na www.fedoraforum.org - maji tam specialni forum na hardware. Dale bych Vam take doporucil drze napsat na technickou podporu Asusu - kdyz chteji prodavat, tak at se trochu snazi, a hlavne at o nas slysi :).

Macky

Informaci o tehle desce moc neni Asus vsude uvadi jen uzasna marketingova jmena, ale co to skutecne obsahuje

Asus ma i ceske forum, ale zatim tam nic neni:
http://vip.asus.com/forum/topic.aspx?SLanguage=cs-cz&model=P5LD2-VM+DH&board_id=1
Tak mozna zkusit anglicke:
http://vip.asus.com/forum/topic.aspx?SLanguage=en-us&model=P5LD2-VM+DH&board_id=1

Jinak snad zde neco optimistickeho:
http://www.linuxquestions.org/hcl/showproduct.php/product/3804/sort/2/cat/all/page/1

Jen jeste doplnim - audio a sata je soucasti ICH7, takze clovek musi hledat intel ich7. Jedine co je zvlast je sitovka - Intel 82573. Verzi s wifi sem ale vubec nenasel.

to covex: ted ti uplne nerozumim,pises “audio a sata je soucasti ICH7,takze clovek musi hledat intel ich7” hledat kde ? to ze tam je ICH7 je v poradku?
ja info o wifi taky nikde nenasel a na asusu se tvarej tajme a ze prej daj vedet. tak uvidim.
ale kdybych sel do modelu ktery je bez wifi chipu a koupil si pci kartu z wifi, doporucite mi nejakou? nebo jak vidite tuhle: Bezdrátový síťový adaptér Edimax EW-7128G, PCI, 54Mbit/s, IEEE 802.11b/g ?

dekuju vsem za pomoc a trpelivost se mnou :-))

Ja nevim jak zjistujes informace o HW pro linux, ale ja se ptam googlu. A v tomto pripade je potreba se ptat na ICH7 nikoli na realtek ALC882. ICH7 je souhnny nazev pro chipset intelu (Intel Controller Hub) verze 7.

Co se tyce wifi, s cistym svedomim muzu doporucit dva odzkousene typy chipsetu - Prism 2.5 (2.4GHz) a Atheros 5212 nebo 5213 (2.4GHz a 5GHz).

Co se toho edimaxu tyce, tak vyrobce sice na strankach uvadi podporovany i Linux ale podle http://www.abclinuxu.cz/hardware/pripojeni-na-sit/bezdratove/pci/edimax-ew-7128g to neni zadna slava, navic ovladac neni v jadre = problem. Pokud chce bezproblemove Linuxove karty prohledej bud forum czfree.net nebo zkus http://www.i4wifi.cz/ tak prodavaji vetsinou HW Linux otestovany, nebo s jich zeptej.