Hibernace v roce 2022

Uz roky pouzivam hibernaci na Fedore bez problemu (obcas neco rozbijou zmeny v dracutu, ale samotna hibernace funguje). Ted jsem chtel nastavit hibernaci na jinem (stolnim) pocitaci a je to neskutecny odrb. Jednak si Fedora zadelala swapem na zram, druhak teda jsou problemy se secure bootem, ale ani jedno me netrapi, zram ani secboot se tam nepouziva. Presto proste nejde jednodusse “povolit hibernaci”. Asi nejjednodussi postup je

  1. musite mit swap na diskovem oddile a dostatecne velky (idealne velikost RAM)
  2. grubby --update-kernel=ALL --args="resume=UUID=uuid swapu"
  3. dracut -f --add=resume

pak zacne fungovat
systemctl hibernate
a hlavne resume

nicmene nevim jeste stale jak pridat parametry resume=UUID… k jadrum budoucim, to co je v /etc/default/grub uz davno nikoho na EFI nezajima protoze entry jsou v /boot/loader/entries/* a nejak jsem uplne ztratil poneti jak to s grubem souvisi, kazdopadne zadny grub.conf uz neexistuje. Vi tedy nekdo jak zmenit parmetry jadra na EFI systemech, aby se tam pridavali i pri instalaci novych jader/generovani initramfs?

Do /etc/dracut.conf.d/ je zrejme potreba pridat resume.conf s nejakym tim obsahem, aby module resume jaksi dracut pridal i do dalsich initramfs.

Nasledne jsem skoncil u gnome, kde je zase nejspis potreba nejaka kouzelna zaklinadla pro gsettings, aby se hibernace objevila v menu, ja chtel ale dosahnout automaticke hibernace pri necinnosti, ale to uz je asi scifi.

To be continue…

Je to jak píšeš, zprovoznit fungující hibernaci je už nějakou dobu obtížné. Nedávno svitla naděje když se zjistilo že hibernace by byla užitečná v cloudu:

Doufal jsem, že jako vedlejší produkt bude jednodušší ji povolit i na desktopech. Pokud se ti podaří hibernaci rozchodit, dej tady vědět. Už jsem se naučil žít bez ní, ale uložím si to do záložek kdyby náhodou :slightly_smiling_face:

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.power sleep-inactive-ac-type 'hibernate'
by melo zajistit ze gnome udela v pripade necinnosti nikoli suspend ale hibernaci.

jeste to musim vsechno vyzkouset zda to funguje jak ma…