Help

Mam jednu otazku som uplna lama v linuxoch. Kamos ma Fedoru core 5 je to super. (ked ja budem mat PC tak iba FEDORU :slight_smile: Ma este aj windows. Ked zapne PC nadbehne fedora. Ked nechce aby nadbehla fedora macka F8 a da mu na vyber ci fedora alebo win.
Ako sa to da nastavit, aby standarne nadbehaval win a nie fedora, lebo teraz nadbehava prva fedora.

Ked zmacne pri starte F8 tak tam su aj moznosti okrem sipkoch hore a dole napr. E alebo …
co ma prepnut a zmacknut (pri tom zavadzacom okne F8)

Pomozte
diki

Spust si ve Fedore terminal (prikazovy radek)
napis: ‘su’ a heslo superuzivatele (root)
dale napis: ‘gedit /boot/grub/grub.conf’

  • v tomto textovem konfiguracnim souboru najdi radky:
    default=0
    timeout=5
    hiddenmenu
  • a zmen je na:
    default=1
    timeout=10
    #hiddenmenu
  • pote to uloz a zavri editor
  • napis ‘exit’ a restartuj fedoru. Po restartu by se melo obevit na 10s menu zavadece (grub) s nabidku a pokud nezmacnes na zadnou klavesu spusti se win…

Příspěvek byl upraven (07-04-06 23:44)

Jen pro pochopeni princibu. Zavadec systemu se jmenuje GRUB a s Win a klavesou F8 nema nic spolecneho, je mozne zmacknou libovolnou klavesu. Klavesa F8 se pouziva k zobrazeni “nouzovych” nabidek Windows. To co crusoe popsal je zmena konfigurace zavadece grub. V nem je potreba “default” nastavit na Other (Windows). Pokud mate nainstalovano vice kernelu, nemusi byt Other default=1 ale klidne default=8.

Nefunguje to :frowning:

napisem tam: su
heslo: dam to moje
napisem: gedit /boot/grub/grub.conf
a napise ze vraj taky subor neexistuje.

Je to fedora core 5 moze byt to tym ze 5-ka to ma trochu inac?
Inac nefunguje ani spravca balickov robi to jak spomaleny film.
Ako sa tam da dat ovladac na grafiku? Nvidia 5700Lamak2006

Uz to ide vsetko fajn. Som to len zle napisal, ja tupec :slight_smile:
Dakujem za radu ste fakt super programatori :slight_smile:
papa

do terminalu som napisal toto kvoli tomu ze ma Nvidiu a aby mi driver isiel (nasiel som to na http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=99285&highlight=nvidia):

su -
rpm -Uhv http://rpm.livna.org/livna-release5.rpm
yum install kernel kernel-devel
yum update kernel kernel-devel
yum install kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia
yum update kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia
/usr/sbin/nvidia-xconfig
reboot

pocitac sa restartoval a teraz ide na novom jadre 80.

ako sa to dat aby mi to v grub.conf nadbehoval other?
teraz su tam 3 moznosti: fedotra starsie jadro
fedotra novsie jadro
other (win)

myslim si spravne ak v riadku grub.conf treba zmenit defau=3 ? Alebo ake cislo tam mam dat ? Nechcem to pokazit.

odinstaluj starsi jadro (doporucuji), nebo zmen default na 2, nebo v Gnome v nabidce ‘Prostredi’ - ‘Sprava’ - ‘Zavadec systemu’ klikni na na to, co potrebujes.

Příspěvek byl upraven (09-04-06 15:54)

ako odinstalujem stare jadro? teraz je jadro 2.6.16-1.2080-FC5 to je dobre?

potom ked odistalujem stare jadro takk mi uz nadbehne other(win) bez upravi grub.conf?
ako sa odistaluje stare jadro? dobre je to jadro: 2.6.16-1.2080-FC5?

p.s.:Poradte ako si dam prostredie KDE? funguje amarok aj pod gnome?

Pouzivejte funkci ‘Hledat’ v tomto foru:
Navod jak odstranit stare jadra:
http://forum.fedora.cz/read.php?f=1&i=1199&t=1196#reply_1199
v grub.conf nechat default=1

Amarok funguje i v gnome, kde si navolis na prihlasovaci obrazovce v menu.

ako dat do fedory prostredie KDE?
pocul som len ze vraj daco staci len prepisat dajaky gnome na kde ale neviem v akom subore?

Mozem tie balicky rpm instalovat nasledovne?
prihlasim sa ako root a potom rozkliknem balicek a dam rozbalit presne tam kde to chce a je to :slight_smile:

Ve svem home adresari v souboru .xinitrc staci napsat startkde (a zakomentovat pripadny gnome-session nebo jinej window-manazer), pripadne v souboru .Xclients zakomentovat radek exec gnome-session a misto nej tam dat radek exec startkde. Pokud ani jeden z tech souboru nemas, tak ho muzes vyrobit. Jinak by mel fungovat i prosty prikaz startkde z konzole.

Balicek “neinstalujte” nikdy rozbalenim a nakopirovanim. RPM ma jeste databazi ve ktere si uchovava informace co, kdy a kam nainstalovalo (krom toho pomoci ni pak resi zavislosti), takze pokud tomu SKUTECNE nerozumis tak instaluje jedine pomoci rpm nebo yum

Doporucuji pouzivat .Xclients, ve Fedore je to beznejsi.
Pokud chces aby sytem defaultne pro vsechny uzivatele pouzival KDE pak do souboru
/etc/sysconfig/desktop napis
DESKTOP=“KDE”

Příspěvek byl upraven (10-04-06 14:45)