Handbrake nezobrazí titulky ze zdrojového souboru

Ahojky, mám problém s programem Handbrake který používám na převod filmů z čehokoliv do h265 mp4 a to ten, že Handbrake v Linuxu (mám vyzkoušený Mint a OpenSUSE) nenačte titulky ze zdrojového mkv, prostě je vůbec nevidí. V macOS a Windows to funguje naprosto normálně. Zkoušela jsem to i u kamarádky na notebooku HP s AMD CPU i GPU v OpenSUSE a je to to stejné. Řeším to na fóru Linux Mint a jedna slovena tam jako zaseknutý kolovrátek tvrdí že chyba je u mě, protože u ní na Archu to funguje. A dokonce tvrdí takovou blbost, že to způsobuje můj HW. Netušíte někdo v čem by mohl být problém? Případně mohl byste někdo vyzkoušet nainstalovat Handbrake, otevřít v něm mkv soubor který má třeba českou a anglickou zvukovou stopu a české a anglické titulky a jestli vám to ty titulky načte a povolí s nimi pracovat? Děkuji.

Pokud jsou rozdíly mezi distribucemi, bude pravděpodobně problém v rozdílných verzích závislostí Handbraku. V takovém případě doporučuji flatpak přímo od tvůrců.

Zkusím to, díky.

Tak hlásím úspěch, díky moc :slight_smile:

Ještě se zeptám, nevíš prosímtě jak doplnit podporu pro zvuk HE-AAC? V repozitáři OpenSUSE to bylo, ale oficiálně je podpora pouze pro macOS. Pro Windows jsem si ji doplnila s pomocí docela šíleného postupu v Ubuntu a docela náročné kompilace, trvalo to ve virtuálu snad hodinu, ale také to funguje. Poradíš mi prosím jak HE-AAC dostat i do té verze z FlatPaku? Děkuji

A co obdnáší? To se musí překompilovávat ffmpeg, který Handbrake používá jako backend, nebo přímo Handbrake? Triviálně to asi nepůjde. To by si člověk musel upravit manifest a překompilovat si ten flatpak. Asi by stálo za to to nahlásit vývojářům, ať to podporují už v základu.

Já nevím, pro Windows jsem si tu podporu doplnila pomocí tohoto návodu - How to get HandBrake with FDK-AAC for Windows - VideoHelp Forum - nedalo by se to nějak využít i pro Linuxovou verzi?
Stejně by mě zajímalo proč podporují HE-AAC jen pro macOS a pro ostatní systémy ne…

edit: tak jsem dostala odpověď na můj dotaz na github a nelíbí se mi to. Nezajímá mě nějaká GPL licence, já to prostě chci používat :frowning: Proč to ta licence neznemožňuje na Macu když ve Windows a v Linuxu ano?

Unfortunately, no. There are currently no viable encoders for this that can be included within HandBrake releases for Windows and Linux.

If you compile from source, you can enable the fdk-aac encoder which supports it, but sadly this encoder is not compatible with HandBrakes GPL license so we can not include this in official releases.

If the situation changes, we’ll look into it.

Mohu dostat radu jak to teda zkompilovat aby to plně fungovalo? Potřebuji na to návod krok za krokem, prostě pro blbce… Díky

Navody pro blbce jsou drahy… to ze to bude licencni problem bylo jasne uz na zacatku. Pokud vydavatel kodeku HE-AAC udela licenci tak, aby to neslo ve Windows a Linuxu pouzivat tak pokud je vyvojar slusny a respektuje to tak pres to nejde vlak. Proste vydavatel chce aby to fungovalo jen na MacOS. Stezuj si tam.

Abych pravdu řekla, nějaká hloupá licence mě nezajímá. Pro Windows jsem to podle relativně jednoduchého návodu (pokud tedy někomu přijde jednoduché milion příkazů do příkazového řádku) podporu doplnila a normálně to funguje. Pro Linux to musí jít také. Takže se zeptám znova, jakým způsobem můžu do Handbrake dostat podporu HE-AAC? Prostým zkopírováním jednoho souboru to jistě nebude, na to je Linux příliš složitý (až se mi chce říct zbytečně složitý), tak jak to tam mám dostat? Potřebuji samozřejmě plně funkční počítač a zbývají momentálně dvě věci které nefungují, jedna z nich je Handbrake. Takže co mám udělat aby to fungovalo? Stačí odkaz na někoho, kdo je ochotný poradit, což ty covex evidentně nejsi.

Zkoušela jsem nejdřív nainstalovat HB z repozitáře, jenže tam nefungovaly titulky. Tak jsem na radu Sešívaného nainstalovala HB z flatpaku a tam nefunguje HE-AAC. Víc jsem nezkoušela, protože nevím co. Kdybych věděla, tak si to vyřeším sama, jenže prostě nevím a google mi neporadil.
Mám nainstalované libfdk-aac1, pak mi to nabízí fdk-aac-debugsource, fdk-aac-devel, libfdk-aac1-debugsource a nějaké 32 bitové věci.
Kompilovat jsem samozřejmě nezkoušela, nevím jak. Proto jsem se také ptala na návod krok za krokem což je napsané výše. Linux se snažím pochopit už více než deset let ale díky jeho složitosti se mi to stále nedaří. Vždycky něco nefunguje. Teď aspoň konečně funguje veškerý HW, ale pro změnu nefunguje správně jeden důležitý SW.
Chápu že to tam standardně z nějakého důvodu není, ale licenční důvod mě nezajímá, když to funguje tak musí být nějaká cesta jak to zprovoznit. A tu cestu se snažím najít a protože prostě Linux je zbytečně složitý (a proto také se stále potácí na hranici jednoho procenta a přiznám se že občas nechápu tu svou snahu ho pochopit a říkám si proč se na to nevykašlu) tak se ptám v diskusích. Jestli se linuxáci cítí nadřazení, ať se tak cítí, ale jestli chtějí aby se Linux někdy rozšířil tak by to asi chtělo přehodnotit přístup.

Mimochodem, moje vystupování je v naprostém pořádku, prostě se zeptám na konkrétní věc a očekávám jasnou a jednoduchou odpověď. Jenže většina lidí zřejmě neumí číst a/nebo nerozumí psanému textu a dobrat se odpovědi na mou otázku je velice obtížné, někdy nemožné. Funguju naprosto normálně, položím otázku a čekám odpověď. Když ji nedostanu a naopak dostanu odpověď netýkající se tématu, zopakuji otázku. Naprosto logicky očekávám že se problém vyřeší a nebo aspoň se čestně přizná, že to prostě nejde, že to Linux neumí a že tedy dostanu odkaz kam to napsat aby to někdy v budoucnu fungovalo.

Mýlíš se, neočekávám fungování jako u komerčního produktu, očekávám fungování lepší než u komerčního produktu a můžou za to sami linuxácí, kteří neustále tvrdí, jak je open source lepší než komerční a že každý může zkontrolovat, opravit nebo vylepšit zdrojový kód. Zjevně to ale není pravda, kdyby to tak opravdu fungovalo, tak je Linux na 80% počítačů. Jinak já stále tvrdí, že nejlepší by bylo kdyby byla jedna dokonalá distribuce a ne milion polofunkčních, ať se klidně prodává, koneckonců nic opravdu kvalitního není zadarmo.

Mimochodem, opravdu nemám očekávání že Linux je Windows zadarmo, vím že je to jiný OS, ale zatímco Windows dokáže ovládat naprosto každý, tak v Linuxu není šance. Klidně bych platila za linuxovou distribuci třeba i 2.000 kč ročně, ale na oplátku chci aby byla funkční a abych dostala podporu tehdy když ji potřebuju. A ani to nemusí být po telefonu jako to má Apple, stačí klidně i obyčejný e-mail. Ale prostě ať to funguje. Za těch více než deset let jsem se nesetkala s funkčním linuxem, vždycky něco nefungovalo, naposledy zvuk. Takže jsem se vlastně ani nemohla dostat k SW části, protože prostě nefungoval nějaký HW. Já bych ráda používala Linux, líbí se mi, ale jak říkám, chtělo by to jednu dokonalou distribuci a ne milion nedokonalých kdy v každé funguje něco a kdyby se to spojilo dohromady, bude fungovat všechno. A klidně bych za to platila.

Ovšem to se netýká tématu, takže jak s tím Handbrake? Je samozřejmě nesmysl mít nainstalovaný Linux a pro každou konverzi videa spouštět Windows, stačí že je spouštím kvůli hrám.

Nevim k cemu slouzi ta slohova prace - pisi to jasne - problem neni v linuxu ale v to, ze autor HE-AAC kodeku si nepreje, aby se pouzival jinde nez na MacOS a tak licenci k nemu udelal tak ze je s jinymi OS nekompatibilni. Pokud to chces zprovoznit domluv s nim zmenu licence, autor HB ti nepomuze a mi taky ne.

Naštěstí nejsi jenom ty i když nechápu proč o sobě mluvíš v množném čísle. Každopádně jsem radu už dostala jinde tak snad to bude fungovat. A opakuji, licence mě jakožto uživatelku nezajímá, já chci aby to fungovalo a dosáhnout se toho naštěstí dá, pro někoho jednoduše, pro mě složitě ale jde to a to je jediné platné a důležité a vlastně i jediné co mě zajímá.

Naštěstí se to dá zprovoznit ať už si licence říká co chce :slight_smile:

Jsem rad ze “respektujes” licence, az jednou vydas nejakou vlastni praci, jiste budes rada ze tve prani jak se s ni ma nakladat vsichni respektuji stejne jako ty, tedy kaslou na to a idealne ti za ni ani nezaplati, natoz ze by aspon podekovali.

Pokud budu vydávat nějakou svou práci tak rozhodně ne s takovým hloupým omezením. Já nemám problém zaplatit za dobrou věc, pro Mac mám programy minimálně za $1000 USD a pro Windows když do toho započítám i hry tak to bude tak $4000 USD a to většinu používám free. Ale fakt nemám ráda takové hloupŕ umělé omezení. To je jako bych měla např. respektovat že moje koupené Windows nemůžu po výměně mobo už použít a musím je koupit znova když EU umožňuje přenositelnost. Microsoft to ale má v licenci že to už použít nejde. Mám to snad respektovat když je to hloupost a mám ze sebe nechat dělat dojnou krávu? Ani náhodou.

Mimochodem kdyby Handbrake byl placený a HE-AAC bylo pro Win a Lin za příplatek, koupila bych si to. Jenže HB je zadarmo a použití brání jen nějaká hloupá licence takže si to prostě doinstaluju.

No v prvé řadě, dle mé intuice nějak nevěřím v dotazující ženu. Spíše o pokus upřednostnění odpovědi pokud se za ženu budu vydávat. Ale chápu každý chce odpověď jak to jen jde.:confused:
Zde je zajímavé čtení o podobné věci.
Jinak já bych to řešil asi překonvertováním v systému v jakém to bylo vytvořeno na formát použitelný v systému v jakém to hodlám používat.
Ale vím také, že existuje placené Fluendo, které by to mohlo řešit. Jestli, já nevím, nepoužívám.

Věřit nemusíš :slight_smile: Nevím jak ti dokázat kdo jsem a abych pravdu řekla ani o to nějak nemám zájem. Ale už jsem se mockrát setkala že ajťáci nechápou, že i ženy se zajímají o počítače nebo dokonce hrají hry :slight_smile: Každopádně už je to dávno vyřešené, jak jsem psala vedle, přešla jsem na Antergos a tam funguje všechno.

Ok:wink:
Copak hry ale ten Arch mě zaráží. Antergos? Díky za info, že funguje všechno, to se ukáže vždy až časem.

Proč tě zaráží? Je to první linuxová distribuce která opravdu na 100% funguje, u každé kterou jsem zkoušela vždycky něco nefungovalo co mi znemožnilo ji používat a co mě donutilo ji opustit. Antergos za těch půl roku co ho používám nemá nic nefunkčního i když některé věci bylo složitější zprovoznit (třeba samba a sdílení disků, musela jsem to nesmyslně všechno napsat v konsoli do konfiguráku místo abych si to pohodlně naklikala jak se sluší a patří na moderní OS. Ale mám to uložené a pro příště to stačí jen zkopirovat).