grub po reinstalaci win

Zdravím,
vím, že podobných témat je tu i jinde spousta, ale žádné které by se dotýkalo problémů, které mám. Tak mě prosím nekamenujte.

Po reinstalaci win, jsem chtěl znovu zporovoznit linux přepsáním mbr grubem. Pustil jsem tedy z 1. Cd FC6 linux rescue. Tam začaly problémy, protože mi to nedokázalo vyhledat původní instalaci. Nicméně se spustila konzole. Zadal jsem grub a dostal se k zadávání jeho vnitřních příkazů. Před tím jsem se ve win přes total commandera dostal na oddíl s linuxem (to je v celku divné když rescue hlásí, že tam žádný není) a našel si grub.conf. V něm byl příkaz root (hd0,5) ,tak jsem ho zadal i v rescue módu, to se povedlo, ale když jsem potom chtěl zapsat grub do mbr příkazem setup (hd0), tak to zkončilo s chybou. Konkrétně to na konec vypsalo: “install /boot/grub/stage1 (hd0) (hd0)1 + 15 p (hd0,5) /boot/grub/stage2 /boot/grub/grub.conf” … failure a
error 22 : no such partition
Nejspíš to bude souviset s tím, že to před tím nedokázalo původní linux vůbec najít. Divné je také to, že mám sata disk a tak jsem předpokládal, že po otevření grub.conf bude sd0 místo hd0 a tak dále. Ikdyž to tak původně bez jakéhokoli zásahu fungovalo.
Dokáže mi někdo poradit?

Jedine co vim jiste, je, ze grub nema znaceni disku sdX, ale jakykoli disk je proste hdX. Takze hd0 je urcite spravne.

Co se tyce ostatniho problemu, je otazkou co udelali Windows s tabulkou rozdelni disku. Narazil jsem napr. na problem, ze pokud windows nejsou na disku jako prvni parition, pak jejich fdisk automaticky vsechny nezname partition, ktere jsou pred to windows smaze. To ale nevypada na tento pripad protoze jak vidno root linuxu byl na hda6 (hd0,5). Divne ovsem je, ze instalacni CD v rescue modu nemuze partition najit. Zbytek problemu se pak bude vazat k tomu. Normalne totiz instalacni CD udelat to ze najde linuxovy root svaze a do nej vam pripoji vsechny partition podle fstab kterou tam najde. To ste s nejvetsi pravdepodobnosti sam neudelal a proto /boot/grub/ zrejme neexistuje.

Az nastartujete do zachranneho modu v prvni rade zkontrolujte tabulku rozdeleni disku. Puste si prikaz fdisk a klavesou “m” dostanete help, nekde tam je prikaz na “p” na zobrazeni tabulky a jeste tusim “v” na verify.

Pokud vypis tabulky bude obsahovat aspon tri linuxove partition (/boot, /, swap) vypada to nadejne. Zkuste pripojit do /mnt/sysimage /dev/hda6. Pokud to pujde, chtelo by to vyssi linuxovou a pripojit i /mnt/sysimage/proc/ a dev a boot. Pak dat chroot a uz by mohlo byt veseleji i s grubem.

fdisk ukazal pouze 1 linuxovy oddil. To by, ale melo byt spravne, protoze ja jenom 1 vytvoril. Dale jsem se pokousel primountovat hda6, ale to v /dev vubec nebylo, tak jsem zkusil sda6, ale to vypsalo, ze zarizeni neexistuje. Tak jsem jeste zkusil sda5 a to probehlo v poradku(nechapu jakto, ze to je sda5, kdyz grub ukazuje (hd0,5) to by mel ukazovat (hd0,4) ne?). Jo problem byl jeste v tom, ze /mnt v rescue modu neobsahoval sysimage a kdyz jsem linuxovy odil primountoval primo do mnt, tak se sice nevypsala zadna chyba, ale melo to za nasledek zredukovani spustitelnych prikazu (mezi nimi umount, takze reset). No a kdyz jsem vytvoril v /mnt adresar sysimage a do neho linuxovy oddil primountoval, tak se to jevilo bez problemu, bohuzel uz nejsem schopen provest dalsi kroky(nevim jak na to), ktere jste popsal a stejne se mi to dosavadni chovani linuxu v rescue modu zda cele nejake divne.

Tak, uz se mi podarilo primountovat i proc a dev. Boot ne, protoze v linux rescue boot není a po primountovani sda5 je v /mnt/sysimage i boot. No a po zadani prikazu chroot /mnt/sysimage jsem opet zadal grub. root (hd0,5) probehl bez chybove hlasky, ale setup (hd0) vypsal uplne stejnou chybu jako na pocatku. Nevite co s tim dal?

Nevím,jestli ti nějak pomohu,ale snad ano.
Když jsem já chtěl z5 nahodit GRUB, poté,co jsem si to totálně podělal,zkusil jsem z instalačního DVD také mod rescue,ale v tom se mi to nepodařilo rozběhat.Tak jsem DVD nabootoval normálně,systém standartně při instalaci hledá stávající instalace a tu mují mi našel,pak jsem dal aktualizovat systém - oddíl /dev/hda3(tak to mam já),pak jsem si vybral volbu aktualizovat zavděč,jelikož vytvořit nové nastavení zavaděče nefungovalo a potom mi vše fungovalo,i když pro mne zůstává záhadou,proč mi to v konsoli,modu rescue nešlo a v grafickém modu instalace jo …

A tu aktualizaci musim podstoupit kompletne celou? Nebo je tam jenom moznost zapsat znovu grub do mbr a pak to prerusit?

Jako první se ti aktualizujou balíky(Mě se neaktualizovaly žádný,jelikož starší než z DVD a netu nemam) a potom je update zavaděče(v tomhle případě znovunahození z DVD,takže si potom aktualizuj z netu).Takže mě to trvalo 5 min. jelikož se ni aktualizoval jen GRUB a funguje mi to normálně …

Tak bohuzel s timto postupem jsem neuspel, protoze instalace mi hlasi poskozenou tabulku zarizeni a nabizi pouze inicializaci celeho disku. Nevim co s tim ten windows udelal…
To asi nepujde nejak manualne opravit, ze?

Já jsem si poškozenou tabulku opravil,že jsem si udělal BOOT disketu DOSu(z Windlí) a dal si na ní program PowerQuest Magic-to je sqělej program pro správu partišen.Už tu disketu nemam,zkus si ten program vygooglit.Nebo tady sem našel nějaký DOS programy na partišny: http://www.volny.cz/otakarmraz/swPomoc/download.html
Nějaký programy sem tam viděl,nevim,jestli umí opravit tabulku,netestoval jsem,snad ale jo … Btw,na těch stránkách je jinej PQMagic,než jsem měl já …

Tak to je bohuzel to co se dalo od windows cekat. :frowning: Bezohledny k jinym systemum. Ten rescue mod je celej divnej asi prave protoze je binec v tabulce rozdeleni disku. Opravit to jde, ale neni to jednoduchy a dost pracny. Partition magic je sice fajn ale mam pocit ze je krapet drahej ze…:slight_smile: Kdyz nastartujete do rescue mode, (bez toho abyste daval chroot!) tak mate k dispozici fdisk a parted. Pokud si s tim chcete hrat, muzete, ale pokud nerozumite rozdelovani disku, pouzil bych akorat ten mount, zkopiroval pripadna data jinam a pak reinstaloval. Nejdriv Windows pak Linux.

MMCH: to ze nemate /boot partition je divne. FC ji standardne vytvari, stejne tak jako swap (bez nej linux sice fungovat muze, ale normalne se to nedela).