grafika v chipsetu i946CZ

Dobré ráno, nainstaloval jsem FC 6 na nové železo a už tři dny bojuju s nastavením grafiky. Nejdřív karta s chipsetem Radeon 2600 XT, potom jsem zkousel jinou s Radeon 1600 XT, pak jsem to vzdal a zkousel jsem tu co je integrovaná na MB s chipsetem i946GZ. V žádném z uvedených případů se mi nepodařilo vyhnat grafiku nad vsync. 60 Hz. S rozlisenim neni problem, beha to ve vsech pripadech na 1600x1200, ale ten snimkovy kmitocet je zoufaly. Za tri dny uz jsem vycerpal vsechny napady, prohrabal jsem i archivy Intelu s ovladaci. Dekuji predem za jakekoliv nakopnuti spravnym smerem.

A jak to nastavujete a detekujete ze vam ta frekvence vyssi nejde? A co mate za zobrazovaci jednotku? LCD nebo CRT - podle narku bych rekl ze CRT. A nastavil jste jeho parametry v /etc/X11/xorg.conf jak uz tu bylo MOHOKRAT doporucovano?

Ano, je to CRT - DELL P1130. Jeho parametry samozrejme nastavuju v /etc/X11/xorg.conf, nevim, kde jinde bych je mel nastavovat. Detekuju to tak, ze si na monitoru zapnu menu a tam se mimo jine pise, jak vysoko zrovna “piska”. Jde pravdepodobne o to, ze v FC 6 neni pro zadny z uvedenych chipsetu potrebny nativni ovladac a nejede to ani s zadnym generickym ovladacem, ktere nabizi system-config-display.

Takze rozsahy frekvenci monitoru mate spravne? Pokud vam presto Xserver nenastavi vyssi rozliseni, muzete si jiste zkusit vygenerovat modeline (hledejte modeline generator googlem). Ovladac tedy pouzivate jaky? svga? Pro ty radeon karty jste zkousel instalovat yum install fglrx (viz. prirucka)? Intel zpravidla poskytuje specifikace chipsetu a jeho grafiky funguji dobre. i946 jesli jsem to dobre pochopil je nasledovnik i915.

Podle manualove stranky ve F7 ovladac intel
SUPPORTED HARDWARE
intel supports the i810, i810-DC100, i810e, i815, i830M, 845G, 852GM, 855GM, 865G, 915G, 915GM, 945G, 945GM,
965G, 965Q, 946GZ and 965GM chipsets.

Predpokladam ze i946CZ ma byt i946GZ, protoze zadne CZ jsem nenasel. Je mozne ze v FC6 to jeste tuto grafiku neumelo.

Podle manualove stranky FC6 tam ten i946GZ jeste neni.
Je tam:
SUPPORTED HARDWARE
i810 supports the i810, i810-DC100, i810e, i815, 830M, 845G, 852GM, 855GM, 865G, 915G and 915GM chipsets.

Nemuzu nikde najit, jak ten i810 updatovat (F7 kvuli tomu instalovat nechci) muzete mi napovedet ? Diky za Vas cas.

Nemuzete, tento ovladac je soucasti Xserveru a musi tedy zrejme aktualizovat cely Xserver atd. rucne a kdovi jak slozite, to mate jednoduzsi aktualizovat. Nemelo by to zase tak moc bolet.

Tak jsem se nakonec odhodlal k aktualizaci celeho Xserveru a uz mi to beha na 1600x1200/85 Hz. Dekuju za Vas cas a komentare, hezky zbytek vecera:-)