Grafika na FC 12

Ahoj,
tak jsem si rekl, ze vyzkousim po delsi dobe FC12. Doposud jsem spokojene zustaval technologicky pozadu se svoji FC 8 kde vse chodilo jak ma. Mam problem s video hw akceleraci. Mam Nvidii GeForce 9400 GT. Ze stranek Nvidie jsem si stahnul ovladac, prepnul se do init trojky a jal se klasicky kompilovat ovladace

sh NVIDIA-****.run

kompilace skoncila errorem. Po prostudovani err logu jsem se dozvedel, ze problem je v tom, ze ovladac byl skompilovan na jine verzi gcc nez mam ja aktualni: gcc-4.4. Vim, ze je Fedora trochu napred, ze tohle vydani meni nektere veci - X jiz nejsou na terminalu 7, ale 1, jina gcc apod, ale tohle … to je trochu prekerka. Zadny polo-ovladace nouveau nebo jak se to pise nechci.

A jeste jedna vec. Kdyz mi nabiha grub, tak misto splash image vidim jen cernou obrazovku s tim napisem, ze se za 3 … 2 … 1 … 0 sec nabootoje fedora, ale misto toho aby ten podkladovy obrazek byl pres celou obrazovku, tak je jen pod tim pismem. To same mi dela kdyz v terminalu (abychom si rozumeli - tim myslim ctrl+alt+F2) pustim mc - modre pozadi je jen za pismem a zbytek je cerny, coz je dost neprehledne.

Jak tohle panove resite vy? Diky za nazory.

k te nvidii:
myslim, ze vetsinou se to spis instaluje z repozitaru - http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=204752 (osobni zkusenost nemam, pouzivam ati)

No to je prave to, ze nechci pouzivat nakej nedodelanej ovladac. Kdyz jsou ovladace primo od NVIDIE, tak proc je nepouzit.

To pozor, nejedná se o žádný nedodělaný ovladač, je to oficiální ovladač od nVidie, pouze již připravený pro fedoru, viz místní příručka zde.

ale to jsou ovladace od nvidie, jediny rozdil je, ze problemy ve fedore za tebe uz vyresil nekdo jiny (tedy aspon vetsinou)

EDIT: tak to dopada kdyz clovek otevre vic panelu a pred odpovidanim nezkontroluje, jestli nekdo uz neodpovedel :slight_smile:

Uz se to tu probiralo mnohokrat - instalaci nvidia ovladacu nedelejta pres pres NVIDIA*.sh V repozitari jsou uplne stejne ovladace ale zabalene tak, ze je nainstaluje i bezny uzivatel.

Co se tyce gurbu jedna se o chybu: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=473319
Co se tyce mc - nemas v home stare nastaveni?

Jako nejsem nakej profik, ale BFU taky nejsem - proc musim pouzivat to co prezvejkal nakej projekt? Jak jsem psal, zustal jsem u FC 8 proto, ze mi vse behalo a hlavne potrebuju pracovat a ne konfigurovat. Asi jsem lehce zaspal. Proc nejede normalni kompilace grafickeho ovladace a proc to musi misto me prezvejkat a vyresit nakej projekt a kterem jsem doposud nemel ani tuseni. Pokud to chapu dobre, tak nouveau je nakej projekt, ktery si dela svoje ovladace na zaklade reverzniho inzenyrstvi. Tj, ze tohle ja nepotrebuju. Kdyz je ovladac primo od NVIDIA tak proc nakej nedodelanej. Sory chlapci jestli nak moc prudim, neni to muj cil. Jsem jen prekvapen, ze mi proste nejede instalace ovladace tak, jak vzdy jela. To jako mate vsichni ten nouveau? Muj zaver: vzhledem k jinemu pokrokovemu gcc si proste budu muset chte nechte nainstalit novej nedodelanej ovladac od nouveau. Doufam, ze u FC 14 se NV vzpamatuje a udela normalni ovladac pro novy gcc.

Co se tyce mc - nemam zadne predchozi stare nastaveni - FC 12 jsem si nainstalil z ciste vody na jinou partition, abych mohl dal fachat na FC 8 a FC 12 jen testovat.

Dekuji za reakce, vazim si toho.

“normalni kompilace grafickeho ovladace” od nvidie nefungovala nikdy, protoze to vzdy byla uzavrena binarka (kompilace==prevod zdrojoveho kodu na binarni)

nvidia vydava jednu binarku pro hormadu odlisnych dister >> vznikaji problemy , ale protoze to lidi z rpmfusion “predzvejkaji”, muzes si to nainstalovat relativne bezbolestne

“nejede instalace ovladace tak jak vzdy jela” - taky se to da rict “nejede instalace ovladace, tak jak pred 2 roky” :smiley:

Muj zaver: vzhledem k tomu, ze tady ignorujes 3 lidi, kteri ti rekli , ze na rpmfusion jsou ovladace od nvidie , tak je to jen tvoje blbost, ze musis “nainstalit novej nedodelanej ovladac od nouveau.”

Myslim ,ze je treba vytvorit souhrn stavu grafickych ovladacu na Fedore :).

Nouveau
Opensource ovladac. Standartni ovladac pro nvidia karty ve fedore. Funguje vyborne, ale zatim nema podporu 3D.

Nvidia ovladace original
Obecny instalator s binarkama vydavany spolecnosti nvidia

Nvidia ovladace rpm z repozitaru fusion.
Stejne ovladace jako od nvidie, ale zabalene jako rpm a resici problemy specificke pro fedoru. Spravne umisteni binarnich ovladacu do souboroveho systemu. Nastaveni xorg atd… Jediny rozdil je ten, ze rpm ovladacejsou o neco starsi, rozumej tak o jednu verzi tzn. v ramci stability je to fajn.

Vzhledem k tomu, ze nvidia vydava ovladace binarni(nelze je menit) a jedine co vydava open source je instalator. Tak se da rict, ze Nvida ovladace ve fedore z rpm=Nvidia ovladace ze stranek spolecnosti nvidie.

Slune:
No vyborne, tak slune, konecne jsem to pochopil. Dik moc. Nebylo mi jasne, ze v rpm fusion jsou stejny ovladace od NVIDIE. Mel jsem dojem, ze mi cpete porad ty nouveau.

MacHala:
“nejede instalace ovladace tak jak vzdy jela” - taky se to da rict “nejede instalace ovladace, tak jak pred 2 roky” grinning smiley - nevim co je na tom smesneho. Myslim si, ze kdyby to skompilovali panove v NVIDIA pomoci gcc co je v soucasne fedore, tak by to jelo.

Kazdopadne panove dekuju kazdemu, kdo tu se mnou ztracel cas.

Stejně nevím, co si na tom nechápal, ono to je jasně už v příručce =)

Ovladače nesvobodného software jako jsou ovladače grafických karet přímo do výrobce, nejsou součástí standardních repozitářů. Pro jejich instalaci je potřeba přidat další repozitář viz kapitoly k jednotlivým ovladačům.

Jako já s tebou souhlasím, na co používat nekompletní svobodné ovladače, když existují velmi dobře funkční oficiální, taky mi nevadí, že mám v systému “binarní blob”. I když je pravda, že nouveau jsem zpočátku ve F12 používal a spokojeně.

Jinak pokud jde o to mc, tak mě to na Fedoře funguje normálně, jak vypadá odpočet grubu ale netuším, mám nastavený limit 0 sekund.

Nouveau v nekterych ohledech funguji lepe nez original. Obzvlaste pokud jde o integraci se systemem. Automaticka aktivace monitoru pri pripojeni, odpojeni atd…