Grafika Intel GM965/GL960, llvmpipe

Ahoj, mám problém s grafickým ovladačem pro Intel na Fedora 28. Už instalace mi nechtěla najet v plném grafickém rozhraní a musel jsem zvolit tu základní grafickou variantu. Po instalaci mi laptop najede pouze se základním rozlišením 1024x768 a měl by umět 1440x900.


$ uname -r
4.16.5-300.fc28.x86_64


$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 0c)


glxinfo | grep -i render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 6.0, 128 bits)


$ dnf list installed *intel*
Installed Packages
xorg-x11-drv-intel.x86_64           2.99.917-32.20171025.fc28            @fedora

Hledal jsem na Google, ale všude jsou návody pro NVIDIA a AMD. Co teď?

Děkuji

Je to první instalace Linuxu na onom zařízení nebo to už na nějaké jiné distribuci fungovalo?

Dívám se, že GM965/GL960 je už hodně stará karta (z roku 2007) a už před lety byly s jejím výkonem na Linuxu problémy.

GNOME vyžaduje hardwarovou akceleraci a pokud to ovladač na té kartě neumožňuje, tak vypočítává pomocí LLVMPipe na procesoru, což má dopad na výkon.

Popravdě nevím, jestli na to existuje nějaké řešení. Je možné, že u takto staré karty už Intel v aktuálních ovladačích hardwarovou akceleraci ani nepodporuje.

Na tomto laptopu bylo už Ubuntu 16.04 i Fedora 27. Ani u jednoho jsem nezaznamenal problém s grafikou, ale nikdy jsem neřešil na jaký to jelo ovladač. Nejde mi ani tak o akceleraci jako o to, že to nerozpozná správné rozlišení displeje a běží mi to v 1024x768. S tím jsem předtím neměl problém.

Poptám se lidí od nás, ale Intel oficiálně podporuje chipsety od Sandy Bridge (2011) výš: https://01.org/linuxgraphics/downloads/2018q1-intel-graphics-stack-recipe

Je možné, že něco pro tu kartu v nejnovějším kernelu, mesa nebo ovladači chybí, a Intelu už to žíly netrhá.

Tak Ajax od nás z týmu říká, že Intel sice oficiálně podporuje Sandy Bridge a novější, ale že fakticky stále udržuje podporu až po i830, takže problém bude někde jinde. Můžeš se podívat do logů, jestli tam není informace o tom, že selhalo zavedení ovladače od Intelu?

Můžeš mi napovědět co konkrétního a v kterém logu mám hledat? Tady je Xorg.0.log. Zkoušel jsem tak nějak intuitivně hledat klíčová slova jako intel, gpu, video, llvmpipe, graphic v celém /var/log, ale nic co by mě trklo jsem zatím nenašel. Nicméně, úplně přesně nevím co hledám…

Celým principem linuxového desktopu se teprve prokousávám. Co zatím moc nechápu je, proč je všude “ještě” Xorg/X11, když Fedora přešla na Wayland? Viz balíček xorg-x11-drv-intel, log Xorg.0.log, konfiguráky /etc/X11 apod. Chápu, že aplikace napsané pro X11 mají kvůli zpětné kompatibilitě modul XWayland, ale myslel jsem, že tím to končí a dále už je to vše přepsané po novu pro Wayland. Takže jsem očekával něco jako balíček wayland-drv-intel, log Wayland.0.log, konfiguráky /etc/wayland apod. Soudím dle schéma The Linux Graphics Stack. Musím se to doučit.

Hlavne s ovladacem VESA nic lepsiho nez tohle rozliseni nedsotanes. Potrebujeme vedet, proc se nepouzije ovladac intel.
Proc mas na prikazove radce jadra nomodeset? Jak si nastavil ze se ma pouzivat ten VESA misto INTEL? Co mas v /etc/X11/xorg.conf?

Nevím jestli si rozumíme. Já jsem nic nenastavoval. Provedl jsem čistou instalaci Fedora 28 a takto se to nainstalovalo/nastavilo. Už instalátor jsem musel pustit v tom bezpečném grafickém módu nebo jak se to jmenuje. Standardní instalátor najel jen do černé obrazovky. V /etc/X11 xorg.conf neexistuje.

Nicméně, toho nomodeset jsem si nevšiml a po jeho odstranění to najede takto:


$ glxinfo | grep -i render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 965GM

No tak to uz vypada normalne - co na to Xorg.0.log a rozliseni?

Pardón, to jsem zapomněl napsat. Rozlišení se už nastavilo správně a v Xorg.0.log jsem nic špatného nenašel. Akorát úvodní Plymouth místo pěkného loga Fedory zobrazuje jen tři bílé kostičky.

Neměl by někdo 3 minuty čas mě lehce poučit o tom Xorg/X11 vs Wayland? Viz můj příspěvěk výše.

Díky za pomoc

Nějaké shrnutí je tady:
https://wiki.mojefedora.cz/domains/wiki.mojefedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:gnome#x_server_a_wayland

Xorg je ve Fedoře z několika důvodů:

  • potřebuje jej XWayland, ten není nic jiného než obalený Xorg, okno aplikace je pak pro Xorg obrazovka.
  • pořád je podporované GNOME na Xorgu.
  • všechna ostatní prostředí stále běží na Xorgu a kromě KDE Plasma (které umí Wayland experimentálně) Wayland ani neumí zatím podporovat.

Takové Xfce je roky od toho, aby Wayland podporovalo, ostatní prostředí na tom nejsou podobně. Stejně jak některé aplikace už asi nikdy na Wayland nebudou naportované a budou potřebovat XWayland. Takže Xorg s námi bude ještě roky. Můj odhad je, že ještě minimálně 5 let se nemusíme o budoucnost Xorgu ve Fedoře nijak obávat.

Jinak ovladače jsou sdílené, předpokládám, že xorg v názvu balíčku je čistě z historických důvodů.

BTW: Uz se neco zmenilo na tom, ze Wayland neumi remote desktop?

No, neumí. Jeho cílem ani nikdy nebylo něco takového umět. Je to protokol, který definuje lokální komunikaci mezi klienty (aplikacemi) a serverem (kompositorem, v případě GNOME Mutterem). Veškeré informace o obrazovce má server, který ji skládá dohromady, v tom se nic nezměnilo. Jen Xka umožňovala přistupovat k těmto informacím všem klientům, Wayland něco takového z důvodů bezpečnosti neumožňuje.

Jde tedy o to si o ty informace říct a od serveru je dostat. Doteď se používalo přímo API Mutteru, které bylo specifické pouze pro Mutter a nebylo nijak chráněné. Nevím, jestli to začal používat nějaký software na vzdálenou obrazovku, ale minimálně některé nahrávače a snímkovače obrazovky ano.

Nicméně teď je k dispozici Pipewire, který má poskytovat standardizované předávání streamů v systému. Aplikace si řekne Pipewire o snímky obrazovky, ten jí to na základě práv buď dá nebo nedá. Výhodou je, že to podporuje systém práv, aplikace nemusí přistupovat přímo ke kompozitoru a podporovat každý z nich a dá se to použít i na další věci jako třeba předávání streamu z webkamery.

Teď jde o to, aby VNC, RDP atd. servery začaly podporovat. Nevím, jestli to už nějaký umí, já jsem zatím žádný takový nezkoušel.