Gdm - daemon/Servauthdir

Zdravim, prosim o pomoc.
Pouzivam Fedoru 8 a mam nasledovny problem. Nastavoval som prava vseobecne a po restartovani pc sa mi nespustil graficky mod kvoli nasledujucej chybe:
Priecinok prihlasenia servera (daemon/ServAuthDir) je nastaveny na /var/gdm, ale tento priecinok neexistuje. Prosim opravte nastavenie GDM a restartujte GDM.

Momentalne mam nastavene prava na GDM ako root nasledovne: rwxrwxrwx.

V tom strese som sa ani nepozrel ci uz takato tema existuje, ospravedlnte, ale stalo sa to na pc v praci, cize reagujem automaticky :slight_smile:

Tedy zajimalo by me co znamena “nastavoval jsem prava vseobecne” ale jesli jsi si nekde “vylepsil” prava, tak to si taky mohl nadelat pekne skody. Bohuzel z toho co pises neni vubec jasne prava ceho ohledne gdm mas nastavena na tyto.
ll /usr/sbin/gdm
-rwxr-xr-x 1 root root 666 30. čen 16.16 /usr/sbin/gdm
Podle te chybove zpravy ti ale spis chybi adresar /var/gdm:
/var/
drwxrwx–T 2 root gdm 4096 2008-06-30 16:16 gdm
Jeste by v tom mohl mit prsty nas oblibeny selinux, takze
rescorecon /var/gdm

adresar var/gdm mi chyba…

Vserobecne nastavovanie prav…zle som sa vyjadril, chcel som ukryt hluposti, ktore som porobil :slight_smile: Cize, cielom bolo vytvorit uzivatela seba a nastavit mu prava ako ma root. skusal som to cez chmod -u+w ./* a podobne. Co sa mi teda aj podarilo, avsak vznikla prave tato chyba. Ak teda nemam gdm adresar vo var…co s tym?

Jen pro jistotu - v systemu muze byt pouze jeden uzivatel root, neni mozne pridelit stejne prava jakemukoli jinemu uzivateli. Co je mozne je pridat nektere uzivatele do skupiny root, nebo, coz je lepsi pouzivat sudo - vice “man sudo”. Nikdy ze sebe nemues udelat uzivatele se stejnymi pravy jako ma root. Tzn. co si skutecne zpusobil nevim. Adresar /var/gdm normalne vytvor a zmen jeho vlastnika, skupinu s ptsbs podle vyse uvedenho vypisu + pust vise napsany prikaz resorecon.